czerniak wygląda specyficznie, różni się od pieprzyka
fot. https://pixabay.com/ Free-Photos
Autor Klaudia Gaicka - 19 Lipca 2020

Różnice pomiędzy czerniakiem a pieprzykiem. Każdy powinien je znać

Czerniak jest jednym z częstszych nowotworów złośliwych skóry. Dodatkowo jest również jednym z bardziej groźnych. Warto wiedzieć, czym różni się pieprzyk od czerniaka. Choć stanowi on zaledwie 6 proc. wszystkich nowotworów skóry, przyczynia się do śmierci aż 80 proc. pacjentów zmagających się z tym rodzajem choroby nowotworowej.

Czerniak jest jednym z najbardziej agresywnych nowotworów złośliwych skóry. Coraz częściej występuje on u młodych ludzi, a w szczególności wśród kobiet. Nowotwór ten najczęściej atakuje skórę, ale może również występować w obrębie błony śluzowej ust i nosa, na paznokciach i gałce ocznej.

Wierni pogrążyli się w żałobie. Nie żyje bliski współpracownik Jana Pawła IIWierni pogrążyli się w żałobie. Nie żyje bliski współpracownik Jana Pawła IICzytaj dalej

Czerniak jest jednym z groźniejszych nowotworów zlośliwych skóry. Dlatego tak ważnym jest, abyś sam dojrzał jego pierwsze objawy

Jak podaje serwis Abczdrowie.pl, w Polsce każdego roku odnotowuje się ok. 50 tys. nowych przypadków zachorowań na raka skóry, a aż 3 tys. z nich to czerniaki. Niestety aż 80 proc. chorych przegrywa z nim walkę.

Czerniak wywodzi się z melanocytów. Są to komórki wytwarzające melaninę, która sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie ze słońcem czy promieniowaniem stosowanym w solarium.

Czerniak początkowo pojawia się na powierzchni skóry, jednak z czasem wrasta w jej głąb na ponad 1 mm. Nowotwór ten stopniowo dociera do naczyń krwionośnych, a następnie do całego organizmu. Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz możliwością tworzenia wczesnych i licznych przerzutów. Te zaś są bardzo trudne w leczeniu farmakologicznym, dlatego to właśnie czerniak przerzutowy powoduje najwięcej zgonów spośród wszystkich nowotworów złośliwych skóry.

Wczesnego rozpoznania czerniaka można dokonać samodzielnie, stosując kryteria ABCDE czerniaka, przy czym A oznacza asymetrię, B - brzegi poszarpane, nierówne, posiadające zgrubienia, C - czerwony lub czarny kolor, D - duży rozmiar oraz E - ewolucję, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu. Ważne, by pamiętać, że objawy takie jak swędzenie, krwawienie i pękanie znamienia wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Dzisiaj grzeje: 1. Koszmar rodziny Stuhrów. Syn aktora otrzymuje straszne wiadomości

2. Urzędnicy skontrolują twój dom. Obowiązkowo musisz się wytłumaczyć czym palisz w piecu, wielu Polaków będzie wściekłych

W ramach profilaktyki eksperci radzą, aby unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Niezależnie od tego, czy źródło światła jest naturalne, czy sztuczne (jak w solariach, z których lepiej całkowicie zrezygnować) do skóry przedostaje się promieniowanie UV. Zbyt długa ekspozycja na światło słoneczne jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia nowotworów skórnych. Co więcej, promieniowanie UV sprawia, że nasza skóra szybciej się starzeje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ręce opadają, ludzie oburzeni. Wszystko w centrum Warszawy, na środku popularnego miejsca
  2. Biedronka ma powody do obaw. Na rynku pojawi się jeszcze tańszy sklep;
  3. Tragedia w województwie łódzkim. Nastolatka zginęła na oczach bliskich
  4. Poważna zmiana w polskim szkolnictwie. Wejdzie w życie wraz z początkiem września
  5. Choroby, które można pomylić z rakiem. Ich objawy są identyczne
  6. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice

Następny artykuł