czerniak zagraża każdemu
fot. https://unsplash.com/ pixpoetry
Autor Natalia Niewczas - 24 Sierpnia 2020

Ważny apel Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy każdego Polaka

Czerniak to nowotwór złośliwy czasem błędnie określany mianem raka skóry. W rzeczywistości termin “rak” zarezerwowany jest dla nowotworów złośliwych tkanki nabłonkowej, podczas gdy czerniak dotyczy tkanek nienabłonkowych. Niezależnie od stosowanego nazewnictwa, choroba zostaje poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia. O profilaktyce czerniaka warto pamiętać szczególnie w słoneczne dni.

Czerniak skóry to poważna choroba onkologiczna, powstająca w wyniku mutacji komórek melanocytowych (pigmentowych). O czym nie każdy wie, czerniak może pojawić się nie tylko na samej skórze, ale i gałkach ocznych czy błonach śluzowych. Ryzyko występowania czerniaka potencjalnie wzrasta, gdy ludzkie ciało jest długotrwale wyeksponowane na działanie promieni słonecznych; taki sam efekt zapewniają również sztuczne promienie UV (na przykład solarium). Oznacza to, że w wakacje należy podjąć dodatkowe środki prewencyjne.

Ochotnicy pilnie poszukiwani. Ruszają testy szczepionki na COVID-19 we WłoszechOchotnicy pilnie poszukiwani. Ruszają testy szczepionki na COVID-19 we WłoszechCzytaj dalej

Czerniak może dotyczyć każdego

Czerniak stanowi poważne zagrożenie nie tylko podczas wakacji. W ramach programu “Planuję Długie Życie” Ministerstwo Zdrowia udziela Polakom kilku cennych, prewencyjnych wskazówek.

Zgodnie z opublikowanymi na oficjalnym profilu resortu na Twitterze poradami, do podstawowych zasad ochrony przed czerniakiem skóry należy unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, zwłaszcza między godziną 11 a 15. Jeżeli nie jest to możliwe, zaleca się zakrycie jak największej powierzchni ciała odzieżą; oczy powinny chronić okulary przeciwsłoneczne.

Ministerstwo Zdrowia zaleca również stosowanie zabezpieczających kremów z filtrem oraz rezygnację z wizyt w solarium. Naukowe badania potwierdziły bowiem, że promieniowanie ultrafioletowe w solarium jest o wiele silniejsze (nawet o 15 razy) niż to naturalne, pochodzące ze słońca.

W profilaktyce czerniaka skóry równie ważne jest samobadanie własnego ciała, w szczególności pojawiających się na nim zmian barwnikowych (pieprzyków). Przy oględzinach warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych, mogących świadczyć o rozwoju choroby elementów. Jeżeli znamię widocznie się powiększa, ma nierówne brzegi, niejednolity kolor, unosi się ponad powierzchnię skóry lub wyraźnie odstaje rozmiarami od innych, zaleca się pilną konsultację z lekarzem onkologiem lub dermatologiem.

Dzisiaj grzeje: 1. Uczniowie przerażeni, rodzice łapią się za głowy. Dzieci jednak nie pójdą do szkoły 1 września?

2. RMF: Zapadła decyzja w sprawie obowiązkowych szczepień na koronawirusa. Ale nie wszyscy będą musieli się zaszczepić

Warto pamiętać o tym, że czerniak skóry to nie mit - może dotyczyć każdego, zarówno osób starszych, jak i młodszych. Liczba zachorowań na ten nowotwór złośliwy niepokojąco wzrasta, na świecie rocznie rozpoznaje się ok. 130 tysięcy nowych przypadków. Samobadanie znamion oraz zgłaszanie się z wszelkimi niepokojącymi zmianami do specjalisty może znacznie wpłynąć na rokowania potencjalnego pacjenta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mafijny boss na wolności. Wpłacono za niego porażającą kaucję
  2. Powrót do szkół zostanie przesunięty? Wszyscy rodzice powinni wiedzieć, ważne zmiany w konkretnych szkołach
  3. Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieli
  4. TVN ujawnił skandaliczną prawdę. Nie mieści się w głowie, do czego dochodzi w karetkach
  5. Była premier zarażona koronawirusem. Rzeczniczka przekazała przykre wiadomości o stanie zdrowia
  6. Zazdroszczą jej wszystkie kobiety. Ma 70 lat a wygląda jak nastolatka. Jak to możliwe?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł