Czerniak paznokcia
fot. pxhere.com
Autor Karol Zaborowski - 26 Września 2019

Czerniak nie zawsze musi się pojawić na skórze

Czerniak to nowotwór, o którym większość z nas słyszała. Podobnie jak o tym, że najczęściej wywołują go promienie słoneczne. Problem w tym, że nie we wszystkich przypadkach tak jest.

Czerniak zazwyczaj objawia się w postaci zmiany na naszej skórze, która znacząco różni się od innych. Jednak, jeżeli zauważymy na swoim ciele nowy pieprzyk, który wzbudzi naszą niepewność, najlepiej zgłosić się z tym do dermatologa, który oceni, czy faktycznie jest to zmiana, która nam zagraża. Gorzej jest, kiedy nowotwór wcale nie pojawia się na powierzchni naszej skóry, a wręcz przypomina wyglądem zwykły uraz.

Czym jest czerniak paznokciowy

Czerniak paznokciowy jest bardzo rzadką odmianą tego nowotworu, ponieważ uznaje się, że cierpi na niego od 1 do 3 procent osób ze stwierdzonym czerniakiem. Problem polega na tym, że przez swój wygląd często jest przez nas bagatelizowany, przez co nowotwór ma o wiele więcej czasu na swój rozwój i wzrost.

Najczęściej czerniak paznokciowy wygląda jak zwykły krwiak, który zebrał się pod płytką paznokcia, a przez to wiele osób myśli, że sam się wchłonie. Co ciekawe, ze względu na swoje umiejscowienie nie jest on wywoływany przez promieniowanie UV obecne w promieniach słonecznych. Według specjalistów, na jego powstanie wpływ mają stany zapalne, a także urazy mechaniczne i częsta grzybica paznokcia.

Niestety osoby, które się z nim zmagają, często przez lata nic nie robią, nawet jeżeli pojawiły się już pierwsze objawy choroby. To doprowadza do sytuacji, kiedy po postawieniu diagnozy, jest już zbyt późno na wyleczenie. Dlatego też każda zmiana na naszej skórze, czy też paznokciu, powinna być konsultowana z dermatologiem, ponieważ jeżeli jest to nowotwór, to może nas bardzo szybko skierować pod opiekę do onkologa, który już poprowadzi nasze leczenie.

Następny artykuł