Często atakuje również młode osoby. Aby rozpoznać objawy czerniaka, warto skorzystać z metody "ABCDE"

czerniak ABCDE
unsplash.com/Rob Sarmiento
Autor Natalia Niewczas26.12.2020

By prawidłowo rozpoznać objawy czerniaka, warto skorzystać z metody “ABCDE”. Uwzględnia ona ocenę asymetrii zmiany barwnikowej, regularności jej brzegów, koloru, wielkości oraz dynamiki. Przy podejrzeniu tej złośliwej choroby onkologicznej równie istotne są drobne szczegóły, na przykład swędzenie.

Czerniak (nowotwór złośliwy skóry) wywodzi się z komórek melanocytarnych organizmu. Częste określenie “rak skóry” nie jest w tym przypadku adekwatne - słowa “rak” używa się bowiem w kontekście złośliwych zmian pochodzenia nabłonkowego, do których czerniak się nie zalicza (zmiana ma pochodzenie nienabłonkowe). Chorobę onkologiczną cechuje tendencja do przerzutów i złe rokowanie dla pacjenta - właśnie dlatego tak ważna jest umiejętność prawidłowego rozpoznania niepokojących objawów.

Znajomość metody “ABCDE” ułatwia rozpoznanie czerniaka we wczesnym stadium

W przypadku czerniaka szybka reakcja ma kluczowe znaczenie. Rozpoznanie choroby we wczesnym stadium pozwala na miejscowe usunięcie zmiany, co skutkuje wyleczeniem nawet 97% dotkniętych nią pacjentów. Nowotwór nie jest wówczas rozsiany w organizmie.

Jak podaje portal medonet.pl, choć tak niebezpieczny, paradoksalnie czerniak jest jednym z najłatwiejszych do rozpoznania nowotworów. Zmianę daje się bowiem zauważyć gołym okiem (najczęściej pojawia się na odsłoniętych fragmentach skóry). Regularna i czujna samoobserwacja wszelkich zmian barwnikowych (pieprzyków) to pierwszy i jeden z najważniejszych elementów profilaktyki czerniaka.

Rozpoznanie czerniaka ułatwi zastosowanie kryteriów (metody) “ABCDE”. Kolejne litery są przyporządkowane aspektom dotyczącym zmiany, na jakie pacjent powinien zwrócić uwagę podczas samoobserwacji.

Donieśli na sąsiadów, że łamią limity na Wigilię. Policjanci byli bardzo zaskoczeni, gdy dotarli na miejsceDonieśli na sąsiadów, że łamią limity na Wigilię. Policjanci byli bardzo zaskoczeni, gdy dotarli na miejsceCzytaj dalej

Litera “A” oznacza asymetrię znamienia. W tym przypadku należy dokładnie zbadać, czy zmiana nie “wylewa się” w jedną ze stron. Warto zwrócić uwagę również na to, czy znamię nie wznosi się ponad powierzchnię skóry - jest to bowiem ważny sygnał alarmowy.

“B” to konieczność oceny brzegów znamienia. Potencjalnie niepokojące są wszelkie pieprzyki, których powierzchnia nie tworzy typowego dla zmian barwnikowych “okręgu”, ma nieregularne, poszarpane brzegi, niekiedy ze zgrubieniami.

“C” ma przypominać o kolorze znamienia. Jeśli jest czarny bądź czerwony, a także ogólnie niejednolity, a nawet niebieskawy, może oznaczać to rozwój czerniaka.

“D” stoi za dużym rozmiarem znamienia. Wszystkie zmiany, które wykraczają średnicą poza 0,5 cm, należy pokazać specjaliście z dziedziny dermatologii.

Ostatni etap oceny, “E”, dotyczy ewolucji znamienia. Jeśli zmiana szybko się powiększa i dynamicznie zmienia, istnieje ryzyko wystąpienia czerniaka.

Dodatkowym niepokojącymi objawem w przypadku czerniaka jest wystąpienie swędzenia lub krwawienia ze zmiany. Pękanie pieprzyka to kolejny z sygnałów alarmowych, jakich pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł