czerniak dał o sobie znać
fot. https://unsplash.com/ Aulia Azharuddin Ahmady
Autor Natalia Niewczas - 29 Sierpnia 2020

Poszła do lekarza, zaniepokoił ją rozwarstwiony paznokieć. Diagnoza wykazała poważne schorzenie

Czerniak, błędnie określany mianem raka skóry, to niebezpieczny nowotwór złośliwy, powstający w wyniku nieprawidłowego wzrostu komórek melanocytarnych. Każdego roku przybywa pacjentów dotkniętych tą groźną chorobą onkologiczną. W Polsce co rok diagnozę słyszy ok. 3 tysiące osób.

Czerniak to nie wyrok śmierci - im wcześniej zmiana zostaje wykryta, tym lepsze są rokowania. Właśnie dlatego tak ważne jest zachowanie onkologicznej czujności i samobadanie pojawiających się na ciele, widocznych zmian.

Ksiądz zarażony koronawirusem. Sanepid poszukuje wiernychKsiądz zarażony koronawirusem. Sanepid poszukuje wiernychCzytaj dalej

Ten czerniak dawał o sobie znać

Czerniak rozwijał się w ciele kobiety od wielu miesięcy. Udowadnia to relacja 77-letniej pacjentki, która już na dwa lata przed postawieniem diagnozy była w stanie dostrzec zmiany zabarwiające duży paznokieć prawej nogi. Nie był to jednocześnie jedyny objaw nadchodzącego nieszczęścia.

Z relacji opublikowanej na Facebooku przez grupę “Patolodzy na klatce” wynika, że oprócz rozwarstwiania się paznokcia i zmiany jego barwy, niepokojący sygnał stanowiło również ciemne przebarwienie na skórze dużego palca. Choć nie był to objaw decydujący, mógł potencjalnie wzbudzić czujność i zachęcić do wizyty u specjalisty.

77-letnia pacjentka wykazała się jednak (tym razem działającą na jej niekorzyść) cierpliwością. Kobieta trafiła do lekarskiego gabinetu, dopiero gdy płytka paznokcia całkowicie się zerwała, odsłaniając ukryty pod nią naciekający guzek.

Badania potwierdziły ponury scenariusz: guzek zidentyfikowano jako czerniak. Pacjentka została poddana operacji wycięcia zmiany wraz z dwucentymetrowym, zabezpieczającym marginesem bezpieczeństwa. Szczęśliwie dalsze testy nie wykazały przerzutów na inne organy.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia wydało ważną wiadomość dla wszystkich uczniów. Warto o nim pamiętać
2. Pojedziesz do lasu na grzyby, możesz zapłacić wysoki mandat. 500 zł kary, a nawet sprawa przed sądem

Historia tej kobiety podkreśla, jak ważne jest zwracanie uwagi na pojawiające się w obrębie ciała przebarwienia i nieprawidłowości. Do profilaktyki czerniaka należy bowiem samobadanie wszystkich znamion, ze szczególnym uwzględnieniem ich charakterystyki. Jeżeli zmiana barwnikowa rośnie, ma nieregularny kształt, niebieskawą lub intensywnie czarną barwę, czy wznosi się ponad poziom skóry, powinna zostać zbadana przez dermatologa lub onkologa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Panika w tramwaju, pasażerowie uciekli. Zakażona kobieta szukała pomocy, chciała jechać do szpitala
  2. Nie zaplanowaliście przelewów przed weekendem? Klienci PKO BP, ING, BNP Paribas i Idea Banku mogą mieć problemy
  3. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Zagrożenie dla zdrowia i życia
  4. Koronawirus w szpitalu. Natychmiast wstrzymano przyjęcia pacjentów
  5. Druga fala koronawirusa i kolejny lockdown? Szef Kancelarii Premiera wyjaśnił, jakie plany ma rząd
  6. W czasie ślubu pan młody zalał się łzami, gdy zobaczył, co robi panna młoda. Niezwykła historia

Następny artykuł