czkawka: sposoby
Fot. pixabay.com/ derneuemann
Autor Klaudia Gaicka - 24 Czerwca 2020

Skuteczne sposoby na czkawkę. Pozbądź się męczącej dolegliwości w kilka chwil

Czkawka dokucza czasem każdemu. Eksperci informują o sprawdzonych sposobach, sekret tkwi w chwilowej zmianie tempa oddechu. Wszystkie znane sposoby działają na tej samej zasadzie. Wybierz swój ulubiony i stosuj, kiedy czkawka znów cię dopadnie.

Czkawka dotyka każdego. Choć większość Polaków nie cierpi tej dolegliwości, wielu wciąż nie zna na nią skutecznego sposobu. Jest kłopotliwa zwłaszcza dlatego, że pojawia się często w najmniej spodziewanym momencie.

Nie żyje 22-latek. Nie pomógł nawet szybki transport śmigłowcem do szpitalaNie żyje 22-latek. Nie pomógł nawet szybki transport śmigłowcem do szpitalaCzytaj dalej

Czkawka może zniknąć szybciej niż się pojawiła. Sekret tkwi w chwilowej zmianie tempa oddechu. Wszystkie sposoby działają na tej samej zasadzie

W wielu okolicznościach może wprawić nas w spore zakłopotanie. Występuje najczęściej po zbyt szybkim jedzeniu i piciu, choć zdarza się, że męczy również tych, którzy po kolacji położyli się zbyt wcześnie spać. Dodatkowo ta nieprzyjemna dolegliwość może nam towarzyszyć po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu.

Co gorsza, choćbyśmy przestrzegali wszelkich zasad higieny posiłków, i tak nie mamy gwarancji, że czkawka się nie pojawi. A gdy już się pojawia, potrafi męczyć nawet kilkanaście minut.

Pomimo tego, że czkawka nie jest raczej niczym groźnym, bywa bardzo uciążliwa. Zwłaszcza kiedy akurat rozmawiamy lub próbujemy usnąć.

Przed poznaniem sposobów warto w pierwszej kolejności uświadomić sobie, czym w ogóle jest czkawka. Jak podaje serwis 5minutdlazdrowia.pl, kiedy wdychamy powietrze, przepona kurczy się i obniża. Podczas wydechu ulega rozkurczeniu. Za prawidłowe działanie tego procesu odpowiadają między innymi nerwy znajdujące się w mięśniu. Jeżeli z jakiegoś powodu zostaną one podrażnione, nerwy zaczynają wysyłać sygnały powodujące nieregularną pracę przepony, to w dużym skrócie powoduje czkawkę.

Dzisiaj grzeje: 1. Dzieci otrzymały oburzającą pracę domową. O skandalu głośno jest na całym świecie

2. O spacerze zapomnij, wraca zakaz wstępu do lasów. Na razie w jednym z województw

We wszelkich sposobach na czkawkę metoda jest jedna, trzeba zmienić tempo oddechu. Niezależnie, czy eksperci polecają przestraszenie kogoś, czy odmówienie dziesiątki różańca, mechanizm działania jest podobny.

Jeśli czkawka cię męczy, spróbuj się zrelaksować i oddychać miarowo, po jakimś czasie dolegliwość powinna minąć. Jeżeli nie, możesz spróbować przyśpieszyć oddech (w granicach rozsądku oczywiście). Ewentualnie możesz spróbować wstrzymać oddech na jakiś czas lub wypić na raz szklankę wody. Ulubiony sposób wybierz sam, jednak unikaj robienia wszystkich na raz lub jednego bezpośrednio po drugim, może to źle wpłynąć na organizm.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska legenda sportu zginęła w wypadku. Widok grobu zapiera dech w piersiach. Wszystko niemal 30 lat od śmierci
  2. Padła kluczowa deklaracja ministerstwa. Ważne informacje dla wszystkich uczniów, chodzi o naukę od września
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Wujek Adama Małysza nagle przekazał informacje o zdrowiu mistrza. Ważne słowa członka rodziny byłego skoczka

Następny artykuł