Części i funkcje ciała, których nie potrzebujemy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia

człowiek: zbędne części ciała
pixabay
Autor Klaudia Gaicka09.10.2020

Człowiek, czy tego chcemy, czy nie, niewiele różni się od zwierzęcia pod względem budowy anatomicznej. Człowiek ma wiele niepotrzebnych części ciała. To pozostałości po dawnych funkcjach i naszym trybie życia. Nic w tym dziwnego, ponieważ nasz gatunek, Homo sapiens (z łac. Człowiek rozumny), zaliczany jest do ssaków. Wraz z szympansami, gorylami oraz orangutanami tworzymy rodzinę człowiekowatych (Hominidae - wielkie małpy).

Człowiek niewiele różni się od zwierząt. Jego ewolucja, ściśle związana z antropogenezą, głosi, że jednym z bardziej prawdopodobnych scenariuszy jest ten, jakoby człowiek pochodził od małpy. Nie brak jednak także innych teorii, wielu naukowców zajmowało się badaniem naszej przeszłości. Listę części ciała człowieka, które z biegiem czasu stały się nam zbędne, przedstawił portal Onet.pl.

Obrazy Pacjenci.pl"Ruszyła lawina, nie powstrzyma jej lichy płotek" Dr Grzesiowski ocenia strategię walki z epidemią i apeluje o ważną rzeczCzytaj dalej

Człowiek ma wiele niepotrzebnych części ciała. To pozostałości po dawnych funkcjach i naszym trybie życia

Pierwszym z nich jest mięsień przywłosowy. Z jednej strony przyczepiony jest do podstawy mieszka włosowego, na drugim zaś do dolnej tkanki naskórka. Gdy mięsień się kurczy, prostuje mieszek i włos, a wyprostowane włosy zatrzymują ciepłą warstwę powietrza wokół skóry. U ludzi skurcz mięśni przywłosowych skutkuje reakcją pilomotoryczną. Jest to nic innego jak popularna gęsia skórka. Reakcja najczęściej pojawia się na udach i ramionach, ale może występować na całym ciele. Wywoływana jest przez silne emocje lub zbyt niską temperaturę.

Kolejną częścią ciała, która niegdyś bardzo nam się przydawała, są mięśnie wokół uszu. Dawniej korzystaliśmy z nich, aby stawiać uszy i nasłuchiwać. Pomagało to naszym przodkom przetrwać, dzięki mięśniom uszów mogli szybciej usłyszeć zbliżającego się wroga. Co ciekawe, nie u każdego z nas umiejętność poruszania uszami całkowicie wygasła. Szacuje się, że nawet 20 proc. społeczeństwa wciąż to potrafi.

Następny jest wyrostek robaczkowy. Dawniej służył do trawienia wielocukru celulozy. Zawarta w nim tkanka limfatyczna pełniła funkcję filtra bakteryjnego. Co prawda nikt nie usuwa wyrostku profilaktycznie, jednak w przypadku zapalenia lekarze decydują o jej wycięciu. Organizm nie odczuwa po tym żadnych zmian.

Dzisiaj grzeje: 1.Nowe zakazy i ogromne kary już od soboty. Minister Zdrowia przedstawił program, wielu Polaków oburzonych
2.Ikea rozpoczęła sprzedaż nietypowych akcesoriów. Sieć chce, żeby klienci wyglądali stylowo
3.Dwa scenariusze końca pandemii. Polski ekspert podaje konkretne daty

Zęby mądrości niegdyś bez trudu mieściły się w szczęce. Teraz niestety bardzo często trzeba je usuwać. Pomimo tego, że tak jak zęby trzonowe służą do rozdrabniania i żucia pokarmu, przez swoje umiejscowienie dużo częściej się psują lub źle wpływają na umiejscowienie innych zębów.

Ostatnim z elementów jest końcowy odcinek kręgosłupa, czyli kość guziczna. Dawniej nasi przodkowie mieli ogony, które wspomagały nasz sposób poruszania się po drzewach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niebawem ruszą masowe kontrole Polaków, sypną się gigantyczne kary. Złe wieści dla podróżujących
  2. Znamy prognozę na nadchodzącą zimę. Gigantyczny wpływ globalnego ocieplenia, wszystko już jasne
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. Rewolucyjne "kotletopierogi". Stukrotnie lepsze niż schabowe, mielone i pierogi

Następny artykuł