Czy rak boli, objawy choroby
fot. health.mil
Autor Karol Zaborowski - 24 Września 2019

Czy rak boli? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista

Czy rak boli? To pytanie pojawia się w głowach wielu pacjentów, którzy usłyszeli od swoich lekarzy, że chorują na nowotwór złośliwy. Co więcej, uzyskanie na nie odpowiedzi wcale nie musi być takie łatwe, jak mogłoby się nam wydawać.

Czy nowotwór boli, to pytanie, które często słyszą onkolodzy, którzy swoim pacjentom muszą przekazać tę jakże niechcianą diagnozę, która potrafi załamać nie jedną osobę. Rak jest nowotworem złośliwym, przez co rozwija się znacznie szybciej od łagodniejszych typów choroby nowotworowej i dodatkowo wraz ze swoim rozwojem zaczyna atakować kolejne narządy, niezwykle wyniszczając nasze ciało od środka. Mimo to, szczególnie w początkowej fazie choroby, nowotwór może praktycznie nie dawać objawów, przez co chory nawet nie wie, że w jego ciele rozwija się guz. Dodatkowo część z nich jest przez nas całkowicie pomijana i przypisujemy im zupełnie inne przyczyny. Z tego też względu wielu pacjentów decyduje się na wizytę u specjalisty dopiero wtedy, gdy nowotwór zdążył już się rozwinąć.

Czy rak boli?

Nowotwory mogą dawać najróżniejsze objawy, które nie zawsze kojarzone są przez pacjentów właśnie z tego typu chorobami. To niestety sprawia, że diagnozy często pojawiają się w zaawansowanej chorobie nowotworowej, której leczenie jest znacznie trudniejsze i nie daje już takich dużych szans, jak na samym początku pojawienia się guza. Ze względu na charakter naciekowy raka, czyli niszczeniu sąsiadujących z nim tkanek może pojawić się u chorego uczucie bólu, jak to ma miejsce, chociażby w przypadku raka płuc. Jednak sam objaw bólowy wcale nie musi się pojawiać i na dobrą sprawę inny pacjent nie będzie go odczuwał.

Wszystko zależy od tego, jak duże są zniszczenia powodowane przez nowotwór oraz to, jak szybko do nich dochodzi. Co więcej, silne objawy bólowe mogą się pojawić nawet po zastosowaniu chemioterapii i najczęściej obejmują obszar naszego brzucha. Z tego też względu chorzy znacząco tracą na apetycie i często nie chcą przyjmować niemalże żadnych pokarmów. Jednak może to być wywołane właśnie leczeniem, a nie samą chorobą.

Następny artykuł