Czystek to popularne zioło, jednak opinie dotyczące jego właściwości zdrowotnych są podzielone
pixabay.com/dungthuyvunguyen
Autor - 27 Maja 2020

Czystek jest ziołem o wspaniałych właściwościach leczniczych. Niestety na jego temat krąży również wiele fałszywych informacji

Zioła, takie jak czystek cieszą się popularnością z uwagi na liczne właściwości zdrowotne. Jest to bardzo popularna roślina, która według wielu osób wspomaga odchudzanie, zwalcza przenoszoną przez kleszcze boreliozę, a nawet leczy choroby nowotworowe. Warto jednak wiedzieć, ile z wszystkich znanych właściwości czystka potwierdzono naukowo, a ile jest zwykłymi legendami.

Zioła, z uwagi na ich wpływ na różne dolegliwości, są bardzo często wykorzystywane w medycynie naturalnej. Jednym z popularniejszych z pewnością jest czystek. Ten niewielki krzew rośnie na południu Europy. W Polsce uprawia się go w ogrodach jako roślinę ozdobną oraz do stosowania w ziołolecznictwie.


Wiele mówi się o tym, że herbata z czystka jest skuteczna w walce z wieloma chorobami. Roślina ta zawiera bowiem polifenole, czyli silne antyoksydanty, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Z tego względu przez wiele osób określana jest mianem "antidotum" na większość chorób.

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje Andrzej Duda, uznany trener i działacz piłkarskiMedia obiegła smutna wiadomość. Nie żyje Andrzej Duda, uznany trener i działacz piłkarskiCzytaj dalej


Zioła, takie jak czystek mają wiele właściwości zdrowotnych. Opinie na ich temat są jednak podzielone


W ziołolecznictwie wykorzystuje się liście czystka, gdyż zawierają one bardzo dużo przeciwutleniaczy. Jest ich nawet więcej niż w czerwonym winie. To one właśnie są przyczyną prozdrowotnego działania tej rośliny.


Jak podaje poradnikzdrowie.pl, do właściwości czystka należą neutralizacja wolnych rodników, wzmacnianie organizmu, poprawa funkcjonowania układu odpornościowego, zmniejszanie poziomu złego cholesterolu, hamowanie rozwoju stanów zapalnych, działanie antyalergicznie oraz zwalczanie drobnoustrojów i grzybów.


Czystek pomaga w leczeniu chorób takich jak przeziębienie, grypa, choroby układu krążenia, podwyższony poziom cholesterolu, choroby skóry, w tym trądzik, alergie czy borelioza. Niektórzy jednak nie zgadzają się z opinią o tak wszechstronnym działaniu czystka. Nie wszystkie właściwości zostały bowiem przebadane przez specjalistów.


Traktowanie czystka jak leku jest z pewnością przesadą, niemniej jednak bezsprzecznie wpływa on na poprawę kondycji organizmu. Nie należy mieć nadziei, że czystek leczy nowotwory, jednak w przypadku przeziębienia nie zaszkodzi włączyć go do swojej codziennej diety.


Jeśli chodzi o wpływ czystka na boreliozę, w trakcie jednego z badań okazało się, że olejek eteryczny czystka kreteńskiego hamował wzrost bakterii Borrelia burgdorferi, która jest odpowiedzialna za rozwój boreliozy.


Udowodniono ponadto, że czystek wykazuje działanie hipoglikemiczne, czyli obniżające poziom cukru we krwi. Zioło to wbrew powszechnie panującej opinii nie ma właściwości odchudzających. Choć przyspiesza ono przemianę materii, nie jest lekiem na nadwagę i nie powinno wpłynąć na znaczny spadek masy ciała.

Dzisiaj grzeje: 1. Profesor Krzysztof Simon ostrzega. "Absurdem jest mówienie, że mamy już wszystko za sobą"

2. Niewyobrażalna tragedia w centralnej Polsce. Wśród ofiar 3 dzieci


Dzięki regularnemu piciu naparu z czystka możemy zauważyć znaczną poprawę stanu skóry i włosów. Odwar można też stosować do okładów, np. na ugryzienia owadów.


Jak widać, czystek ma mnóstwo właściwości, dzięki którym możemy zauważyć znaczną poprawę pracy naszego organizmu. Nie istnieją żadne przeciwwskazania do picia czystka, dlatego bez obaw można włączyć go do swojej codziennej diety.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najczęściej popełniany, ogromny błąd podczas parzenia herbaty. Wszyscy powinni go unikać
  2. Dramatyczna akcja policji w Gdyni. Na plaży odnaleziono ciało 26-latka
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. McDonald's dokonuje rewolucji w swoich flagowych potrawach. Co ciekawe, zmiany zaczyna od Polski

Następny artykuł