Daltonizm test
Screen Radio ZET
Autor Klaudia Bochenek - 19 Sierpnia 2020

Sprawdź, czy nie cierpisz na zaburzenia wzroku. Jaką liczbę widzisz na obrazku?

Daltonizm jest też zwany ślepotą barw. Oko chorej osoby nie rozpoznaje koloru zielonego i ma spory problem z rozróżnieniem czerwieni, żółci i pomarańczy. Z daltonizmem zmaga się ok. 8% mężczyzn i tylko 0,5% kobiet. Szybki test pokaże, czy można mieć powody do niepokoju.

Daltonizm często nazywany jest "ślepotą czerwono-zieloną". Osoba chora często widzi kolor zielony jako czerwony i na odwrót. Daltonizm pojawia się na skutek uszkodzenia dróg wzrokowych i to nie tylko samej siatkówki, ale nawet kory mózgowej. Zaburzenia widzenia mogą też pojawić się przez używki lub niektóre silniejsze leki, ale w większości przypadków to wada wrodzona. Na daltonizm skarżą się również osoby starsze i te, które chorowały m.in. na jaskrę, zaćmę lub musiały zmagać się z powikłaniami cukrzycowymi - tzw. retinopatia cukrzycowa.

Łukasz Szumowski zdradził czarny scenariusz, ostrzega Polaków. Będzie nawet 1000 przypadków zachorowań dziennie?Łukasz Szumowski zdradził czarny scenariusz, ostrzega Polaków. Będzie nawet 1000 przypadków zachorowań dziennie?Czytaj dalej

Cierpisz na daltonizm? Test zasugeruje wizytę u specjalisty

Jeśli daltonizm jest wrodzony, czopki w oku nie funkcjonują w prawidłowy sposób lub znacznie ich brakuje. Chory nie widzi podstawowych barw, mylą mu się odcienie lub też niektóre z nich postrzega jako inny kolor. Aby specjalista mógł zdiagnozować przypadłość, używa do tego celu np. tablic pseudoizochromatycznych - kartek, na których widać różnokolorowe kropki. Niektóre z nich układają się w kształt liczb lub liter.

Lekarze mogą też pokazać badanemu żetony w wielu kolorach i polecić, aby ten posegregował kolory lub podobne sobie barwy. Chora osoba kompletnie sobie z tym nie poradzi. Prezentujemy jeszcze dwa przykłady tablic pseudoizochromatycznych. Jedną z nich widać na zdjęciu na początku artykułu. Wśród kropek skryła się oczywiście liczba 10.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiceminister zdrowia zapowiada okrojenie liczby szpitali. Rząd przygotowuje się do nowej strategii
2. Polacy przez pandemię oszaleli na punkcie jednej usługi. Ustawiają się niemal w kolejkach

Poniżej znajdują się kolejne dwa przykłady tablic, których używają specjaliści w zdiagnozowaniu daltonizmu. Warto się sprawdzić i podzielić tym testem ze znajomymi.

Należy nadmienić, że daltonizm można wyeliminować poprzez dobranie specjalnych soczewek. Są one wyposażone w specjalną warstwę, która działa na zasadzie zmiany kątów padania światła, aby chory widział podobnie jak osoba zdrowa. Może nie tylko odróżniać kolory, ale też pojawią się odcienie, których wcześniej oko nie potrafiło zaobserwować. W przypadku daltonizmu częściowego aż u 80% chorych udaje się zniwelować wadę wzroku.

1

W kółku znajduje się numer 5.

2

Z kolei na tej tablicy można dostrzec numer 73.

Fot. Screen Radio ZET

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus w Kancelarii Premiera. Zarażony sekretarz stanu
  2. Szumowski tuż po dymisji poszedł do Tadeusza Rydzyka. Zaskakująca postawa, zdobył się na pełną szczerość
  3. Wczesne objawy miażdżycy. Wielu chorych je bagatelizuje
  4. Fakt ujawnił kulisy odejścia Szumowskiego. Dlaczego były Minister Zdrowia zrezygnował ze stanowiska?
  5. Rak jelita grubego może przez lata rozwijać się w ukryciu. Istnieje jednak sposób, by wykryć go, zanim będzie za późno
  6. Wytykali ją palcami, więc schudła 100 kg, by w dniu ślubu swojego eks wyglądać lepiej niż panna młoda

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł