Demencja: jak wygląda ta choroba
fot. pixabay.com.mikegi
Autor Karol Zaborowski - 25 Września 2019

Demencja, czyli jak tracimy nie tylko pamięć

Demencja zazwyczaj rozumiana jest przez nas jako utrata niektórych wspomnień, chociaż co ciekawe, raczej tyczy się to tych nowszych. Jednak osoby na nią cierpiące borykają się również z innymi problemami.

Demencja jest chorobą, która objawia się znaczącą utratą sprawności mózgu na skutek jego uszkodzenia. Nazywana jest również otępieniem i to słowo znacznie lepiej oddaje faktyczny stan, w jakim znajduje się osoba chora. Wszystko dlatego, że demencja upośledza funkcje poznawcze naszego mózgu. Oznacza to, że chory nie tylko może nie pamiętać wydarzeń z przeszłości, ale niejako traci kontakt również ze światem, który go otacza na co dzień. Mogą pojawić się problemy z rozpoznawaniem przedmiotów, a w niektórych przypadkach nasz współmałżonek staje się nagle dla nas kimś zupełnie obcym. Co bardzo istotne, demencja zazwyczaj nie uszkadza wspomnień dotyczących zdarzeń odległych, bo to właśnie zapamiętywanie nowych rzeczy stanowi dla chorego prawdziwe wyzwanie.

Demencja działa nie tylko na pamięć

Ze względu na liczne funkcje poznawcze, które może upośledzać demencja, choroba ta ma bardzo szeroką charakterystykę i w dużej mierze zależy od tego, która z części naszego mózgu uległa uszkodzeniu. To natomiast prowadzi do sytuacji, w której praktycznie każdy przypadek jest bardzo indywidualny i znacząco może odbiegać od pozostałych. Otępienie wpływać może również na samą możliwość podejmowania przez chorego racjonalnych decyzji, niejako zamykając go w jego własnym świecie.

U osób dotkniętych demencją zanikać może nawet zdolność do uczenia się, rozumienia, mowy, kontroli i korygowania przebiegu złożonych zachowań, a także oceniania. Przez to, jaki charakter ma ta choroba, niezwykle ważne jest, aby rodzina i osoby najbliższe chorego doskonale zdawały sobie sprawę, z tego, co może się z nim dziać. To znacząco ułatwia wspólne życie z chorym i pozwala, chociaż w małym stopniu postawić się w jego sytuacji.

Co więcej, demencja ma bardzo szerokie spektrum, jeżeli chodzi o przyczyny jej pojawienia się i mogą to być zarówno choroby, takie jak choroba Alzheimera, czy też nadużywanie alkoholu, czy skutek uboczny niektórych leków. Dodatkowo nie każdy problem z pamięcią musi od razu oznaczać, że nas również dotyczy ten problem, w końcu kto, chociaż raz zapomniał, czy aby na pewno zamknął drzwi do domu, kiedy z niego wychodził. Prawdziwym znakiem ostrzegawczym powinien być dla nas moment, kiedy problemy z pamięcią zaczynają w wyraźny sposób wpływać na nasz komfort życia. W takiej sytuacji wizyta u neurologa jest nie tylko zalecana, ale wręcz obowiązkowa.

Następny artykuł