dentysta był jego koszmarem
fot. https://unsplash.com/ H Shaw
Autor Natalia Niewczas - 21 Sierpnia 2020

Od 30 lat nie był u dentysty. Jego fobia zakończyła się w najgorszy możliwy sposób

Dentysta to prawdziwy przyjaciel - choć podobnej myśli sprzeciwia się wielu noszących w sercu urazę lub lęk pacjentów, stomatolog to największy sprzymierzeniec nie tylko w walce o zdrowy uśmiech. Jak pokazuje historia tego mężczyzny, unikanie lekarza może być o wiele gorsze w skutkach, niż samo przeżywanie związanego z kontrolnymi wizytami w gabinecie stresu.

Dentysta dla tego mężczyzny był powodem prawdziwych katuszy - tak przynajmniej sądził przez długich 30 lat, podczas których skrzętnie wystrzegał się stomatologicznych klinik. Przez niemal 3 dekady Darren Wilkinson zawzięcie unikał leczenia zębów. Decyzja okazała się tragiczna w skutkach. Gdy przełamał lęk, było już za późno.

Lekarze ostrzegają. Ulubiony napój milionów Polaków podwyższa ryzyko nowotworuLekarze ostrzegają. Ulubiony napój milionów Polaków podwyższa ryzyko nowotworuCzytaj dalej


Dentysta mógł w porę dostrzec nadciągające zagrożenie

Doświadczony dentysta mógłby zawczasu zwrócić uwagę na występujące w ciele mężczyzny nieprawidłowości. Uparty Darren przez blisko 30 lat trwał jednak w swym postanowieniu. Wolę pacjenta zmiękczyło dopiero wystąpienie wyjątkowo niepokojących objawów. Dalszy scenariusz uwzględniał jeden z najgorszych możliwych biegów wydarzeń.

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, do konsultacji ze stomatologiem 51-letniego Darrena skłoniły dopiero alarmujące objawy. Mężczyzna budził się bowiem z plamą krwi na poduszce. Równie podejrzany był wyziewający z jamy ustnej przykry zapach. Lekarze zlecili wykonanie rentgenowskiego zdjęcia i kilku innych dodatkowych badań. To, co na podstawie wyników stwierdzili medycy, nie wróżyło dla Darrena niczego dobrego.

Badania potwierdziły obecność szkliwiaka - nowotworu powstającego w obrębie żuchwy. Lekarze zalecili przeprowadzenie pilnej operacji. W wyniku ratującej życie chirurgicznej interwencji Darren stracił większość zębów i 90% dolnej szczęki. Nie był to jednocześnie koniec jego walki o życie.

Nie minęło kilkanaście dni, a w ciele Darrena rozwinęła się sepsa, będąca ostrą reakcją organizmu na zakażenie. Mężczyzna potrzebował sześciu kolejnych operacji, by ustabilizować sytuację zdrowotną, choć nawet to nie wystarczyło, by powrócił do stanu sprzed diagnozy. Teraz trudno mu bowiem nawet komunikować się z najbliższymi - używa w tym celu tablicy i długopisu, nie może również samodzielnie jeść.

Dzisiaj grzeje: 1. Jesteś osobą, która budzi się bardzo wcześnie rano? Naukowcy mają dla Ciebie bardzo ważną wiadomość
2. Emerytury 2021. Kwoty świadczeń mogą się znacznie zmienić

Darren, ze względu na zły stan zdrowia, nie planuje powrotu do pracy. W związku z tym wraz z żoną prowadzi internetową zbiórkę pieniędzy. Para chce tym samym podnieść społeczną świadomość na temat rzadkich nowotworów takich jak szkliwiak.

Należy pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej. Zepsute zęby nierzadko są źródłem bakterii paciorkowca, powodują stany zapalne, szczególnie gdy chodzi o okostną. Jak podaje portal "Wprost", przebadanie skrzepów krwi, które spowodowały zawały, tętniaki mózgu czy też zakrzepy w żyłach oraz w tętnicach wykazało, że znajdowały się w nich paciorkowce viridans. Bakterie te mogą też spowodować infekcyjne zapalenie wsierdzia.

Darren

Fot. Darren Wilkinson/uk.gofundme.com

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Odszedł wybitny Polak. Media przekazały smutną informację
  2. O czym milczy Agnieszka Woźniak-Starak. Kilka faktów, które mogą być zaskoczeniem dla wielu
  3. 10-letnia dziewczynka zaszła w ciążę. Porażające, kto okazał się ojcem
  4. Wzruszające wyznanie Magdy Gessler. Zmaga się z ciężką chorobą, prześmiewcy powinni teraz dwa razy się zastanowić
  5. Możesz zapłacić nawet 10 tys. zł grzywny, ministerstwo ostrzega. Przepis wchodzi w życie od 1 września
  6. Ania z "Rolnik szuka żony" po rozstaniu z Jakubem Napierałą ma nową miłość. Chwali się nią na Instagramie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł