Depresja: ćwiczenia jako sposób leczenia
fot. pixabay.com/blackmachinex
Autor Karol Zaborowski - 5 Grudnia 2019

Ćwiczenia fizyczne sposobem na depresję. Wystarczą 2 trenigni w ciągu tygodnia

Depresja to niezwykle ciężka choroba, z którą pacjent może walczyć przez długie lata. Niestety w wielu przypadkach stan chorych jest na tyle zły, że decydują się na popełnienie samobójstwa. Jednak jak się okazuje, doskonałym sposobem na wzmocnienie standardowej terapii pacjentów z depresją są ćwiczenia fizyczne.

Depresja jest najpopularniejszą chorobą psychiczną i cierpi na nią nawet 10% wszystkich ludzi na świecie. Szczególnie w ostatnich latach psychiatrzy obserwują zwiększoną ilość zachorowań, co jest niezwykle niepokojące. Dodatkowo w naszym kraju problemy z psychiką wciąż stanowią temat tabu, przez co niektórzy zwyczajnie wstydzą się poprosić o pomoc specjalistę.

Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednio dobrana terapia oraz leki to podstawa do tego, aby wyjść z depresji. Jednak nie oznacza to, że nie ma też innych metod, które można zastosować w walce z tą chorobą.

Najczęstsze objawy nowotworu głowy i szyi. Warto je znaćNajczęstsze objawy nowotworu głowy i szyi. Warto je znaćCzytaj dalej

Depresja pokonana przez ćwiczenia fizyczne

Nie da się ukryć, że w ostatnich czasach wiele osób rezygnuje z ruchu poza ten, który jest niezbędny. Jednak jak pokazują badania naukowe, nawet zwykły spacer może pomóc nam w ustabilizowaniu, a także poprawieniu naszego nastroju.

Wedle badań przeprowadzonych przez naukowca Bretta Gordona z wydziału wychowania fizycznego i nauk o sporcie Uniwersytetu w Limerick w Irlandii, najlepsze efekty daje trening siłowy składający się z 8 do 12 powtórzeń w 8 do 10 ćwiczeniach. Aby osiągnąć wyraźną poprawę nastroju i złagodzenie objawów samej depresji wystarczą zaledwie dwa treningi w ciągu tygodnia.

Ćwiczenia fizyczne polecane są również przez WHO, jako sposób na walkę z depresją. Co więcej, badania Bretta Gordona pokazują, że ćwiczenia mają najlepszy wpływ na osoby w zaawansowanej depresji w wieku od 18 do 64 lat. Jak podaje portal 5minutdlazdrowia.pl, badania były przeprowadzane z udziałem prawie 2 tysięcy osób, a ich wyniki opublikowane w JAMA Psychiatry.

Jednak naukowcy zaznaczają, że taki trening nigdy nie zastąpi psychoterapii, ani odpowiednio dobranych leków. Dodatkowo nie mogą one same z siebie wyleczyć depresji, a jedynie wspomagają pozostałe metody terapeutyczne. Co więcej, taki trening powinien być przeprowadzony pod okiem specjalisty. Natomiast samo leczenie farmaceutyczne może się okazać niezbędne, aby chory miał w ogóle siłę na jakąkolwiek aktywność.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 109-latka przez całe życie unikała mężczyzn. Według niej skracają kobietom życie
  2. Rozjaśnia przebarwienia i niweluje zmarszczki. Można ją kupić w każdej aptece za kilka złotych
  3. Wygląd naszej twarzy dużo mówi o zdrowiu. Niektóre zmiany mogą być objawem raka płuc
  4. 109-latka przez całe życie unikała mężczyzn. Według niej skracają kobietom życie

Następny artykuł

Powiązane artykuły