Raport NFZ na temat depresji w Polsce. Jak wypadamy na tle innych krajów?

Depresja: Najnowszy raport Narodowego Funduszu Zdrowia
pixabay_geralt
Autor Damian Witoń07.04.2020

Depresja to zaburzenie psychiczne, które występuje coraz częściej. Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował ostatnio ciekawy raport, który ukazuje jaka jest skala problemu występowania tej dolegliwości w Polsce oraz jak wypadamy pod tym względem na tle innych krajów.

Depresja to zaburzenie psychiczne, które występuje na świecie coraz częściej. 23 lutego obchodzony był Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, w związku z czym Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował raport zawierający dane na jej temat. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się między innymi tego, jaka jest skala występowania depresji w Polsce oraz jak wypadamy pod tym względem na tle innych krajów.

Niepokojące doniesienia z Azji. Osoby wyleczone ponownie zachorowały przez koronawirusaNiepokojące doniesienia z Azji. Osoby wyleczone ponownie zachorowały przez koronawirusaCzytaj dalej

Depresja ujęta w ramy statystyczne

Według ustaleń NFZ, w Polsce na depresję choruje około 3 procent całej populacji. Możemy zatem pochwalić się najmniejszym odsetkiem występowania tego zaburzenia spośród wszystkich krajów europejskich. Jednakże optymizm w tej kwestii nie jest wskazany, ponieważ jak tłumaczą eksperci, wynik ten jest zaniżony. Wpływa na niego niski poziom świadomości na temat zaburzeń psychicznych, który przekłada się na to, że nie wszyscy potrzebujący zgłaszają się po pomoc do specjalistów. Jak podaje portal medonet.pl tam gdzie stygmatyzacja chorych jest mniejsza, a osoby z depresją mają lepszy dostęp do opieki, szansa, że będą jej szukały, jest większa, co odbija się istotnie na statystykach.

Według informacji podawanych przez IHME, depresja największym problemem jest w krajach takich jak Portugalia, Finlandia, Szwecja, Estonia czy Litwa, gdzie odsetek osób zmagających się z chorobą i uwzględnionych w statystyce przekracza 5 procent całej populacji. W większości państw Starego Kontynentu obserwuje się niestety tendencję wzrostową, co pokazuje porównanie sytuacji z rokiem 2012.

Dzisiaj grzeje: 1. Pulmonolog wyjaśnia, czy warto nosić maseczki domowego wyrobu. Porównała epidemię do rozpędzonego pociągu"

2. Wyciekł tajny plan ws. koronawirusa. Wszystko zostało rozpisane w Niemczech

Depresja częściej dotyka kobiet. Spośród wszystkich osób leczących się na depresję Panie stanowią aż 73 procent. W Polsce sprzedaje się coraz więcej leków o działaniu antydepresyjnym. Część z nich refundowana jest przez NFZ. W latach 2013-2018 przybyło pacjentów realizujących recepty na takie specyfiki. Zaobserwowano wzrost na poziomie około 35 procent. Bardzo niepokojący jest fakt, że zapotrzebowanie na medykamenty jest coraz większe w grupie młodych osób poniżej 18 roku życia. Warta odnotowania jest jeszcze liczba zwolnień z pracy, które 2018 roku uzyskali Polacy z powodu zmagań z depresją. Wynosi ona ponad 300 tysięcy. Nasi rodacy na urlopie zdrowotnym spędzali średnio 19 dni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Załamana kasjerka powiedziała całą prawdę o "godzinach dla seniorów". Nie mieści się w głowie
  2. Czy koronawirusa ma się do końca życia? Są najnowsze wyniki badań na pacjentach z Azji
  3. Zaskakujące rozporządzenie prezydenta kraju ogarniętego epidemią. Wojsko ma strzelać do osób łamiących kwarantannę
  4. Nietypowe objawy COVID-19. Wiele osób nie połączyłoby ich z tą chorobą
  5. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, wcale nie chodzi o temperaturę
  6. Komunikacja miejska może w końcu stanąć. Rząd zapomniał zmienić prawo

Następny artykuł