Depresja to nie tylko zły humor
Autor Karol Zaborowski - 22 Grudnia 2019

Wiele osób wciąż nie rozumie, czym jest depresja. "Kto pije słodką herbatę i kawę, nie ma nigdy depresji"

Depresja staje się coraz poważniejszym problemem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Niestety mimo to świadomość naszego społeczeństwa na temat tej choroby wciąż jest na bardzo niskim poziomie.

Depresja jest niezwykle poważną chorobą, która dotyka coraz więcej osób. Niestety w Polsce temat chorób psychicznych dla wielu wciąż stanowi tabu, a chorzy nierzadko zwyczajnie wstydzą się pójść do specjalisty w obawie przed tym, że zostaną uznani za wariatów. Nie pomaga im również fakt, że dla wielu osób ich choroba to tylko gorszy humor.

Wiele osób mając gorszy nastrój, bez wahania stwierdza, że złapała ich depresja, jednak najczęściej nie jest to prawda. Niestety wciąż w społeczeństwie funkcjonuje przekonanie, że depresja to nic innego jak gorszy nastrój, który można wyleczyć spacerem, czy też tabliczką czekolady. Niestety jest to bardzo poważna choroba, której nigdy nie powinniśmy ignorować.

13-latka zaczęła zażywać tabletki antykoncepcyjne. Mama dziewczyny o wszystkim wiedziała13-latka zaczęła zażywać tabletki antykoncepcyjne. Mama dziewczyny o wszystkim wiedziałaCzytaj dalej

Depresja to nie tylko zły humor

Szczególnie teraz, gdy słońca jest niewiele, często można usłyszeć, że kogoś złapała depresja. Musimy zrozumieć, że ta choroba to nie tylko zmiany dotyczące naszego nastroju, a szereg innych objawów, które wpływają na nasze funkcjonowanie. Co więcej, mówienie komuś z prawdziwą depresją, a nie zimowym dołem, żeby wziął się w garść, nie pomoże, a może wręcz pogorszyć sytuację.

Depresja wynika z błędnego funkcjonowania naszego mózgu i to właśnie dlatego chorzy przestają odczuwać jakąkolwiek radość, czy sens swojego życia. Mimo to w internecie można trafić na wiele porad zamieszczonych przez gwiazdy, czy zwykłych internautów, którzy radzą, jak sobie poradzić z depresją.

- Depresja to brak ruchu i słońca, na rower i co dzień kilka kilometrów, kilka przystanków na piechotę i przejdzie w kilka dni. Iść tańczyć na całą noc. Na słońcu tydzień i znika depresja. Jadłam tabliczkę czekolady i nigdy nie miałam depresji... Kto pije słodką herbatę i kawę, nie ma nigdy depresji - pisze jedna z internautek.

W przypadku depresji tego typu metody nie odniosą efektu, ponieważ nie działają tam, gdzie tkwi przyczyna problemu. Najczęstszą metodą leczenia jest podawanie odpowiednich leków, które wspomagają działanie mózgu u chorego. Często stosowana jest terapia, która również przynosi bardzo dobre rezultaty. Jasne dobrze jest zażywać ruchu, ale zwykły spacer nie wyleczy nas z depresji.

Jak podaje portal mamdu.pl, w samej tylko Polsce z depresją zmaga się nawet 1,5 miliona osób, a chcąc im naprawdę pomóc, musimy w końcu zrozumieć, na czym dokładnie polega ich choroba. Niestety, zanim to nastąpi, to może upłynąć jeszcze wiele lat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramat w domu Wałęsów! Danuta Wałęsa zdradziła całą PRAWDĘ o Lechu. Polacy będą WŚCIEKLI
  2. Fakt, o którym rząd milczy, w kontekście wzrostu emerytur. Najubożsi emeryci zostaną najbardziej pokrzywdzeni
  3. Toksyczne bombki choinkowe. Producenci ukrywają prawdę
  4. Dieta, na której schudniemy 9 kilogramów w tydzień. Eksperci komentują
  5. Od maja leży w śpiączce. "Tak się dzieje, gdy nie uciekasz od oprawcy"
  6. Ostatecznie przegrał walkę z chorobą. Rodzina przekazała smutne wieści, nie żyje Bogdan Bujak

Następny artykuł