Depresja: Ryzyko jej wystąpienia jest mniejsze u dzieci aktywnych fizycznie
pixabay_FreePhotos
Autor Damian Witoń - 23 Marca 2020

Sport obniża ryzyko depresji u dzieci. Warto zmotywować swoje pociechy do wysiłku fizycznego

Depresja coraz częściej diagnozowana jest u dzieci. Tej niepokojącej tendencji według wyników najnowszych badań można w pewnym stopniu zapobiec, zachęcając młodych ludzi do uprawiania sportu.

Depresja jest zaburzeniem psychicznym, które coraz częściej diagnozowane jest u dzieci. To bardzo niepokojąca tendencja. Należy szukać odpowiednich metod, będących w stanie ją ograniczać. Okazuje się, że jedną z nich może być zachęcanie najmłodszych do uprawiania sportu, który obniża ryzyko depresji, co potwierdzają wyniki badań naukowych.

Ponad 30 nowych przypadków koronawirusa. Ilość ofiar śmiertelnych również rośniePonad 30 nowych przypadków koronawirusa. Ilość ofiar śmiertelnych również rośnieCzytaj dalej

Depresja w mniejszym stopniu zagraża dzieciom aktywnym fizycznie

Uprawianie sportu może przynieść człowiekowi wiele korzyści zdrowotnych. Przyczynia się do poprawy jakości snu, obniża ciśnienie krwi, a także chroni przed chorobami serca, cukrzycą i niektórymi nowotworami. Stanowi świetny sposób na poprawę nastroju oraz pomaga w walce z lękami i depresją.

Ostatni efekt jest szczególnie ważny dla dzieci, które bardzo często pierwsze objawy zaburzeń psychicznych wykazują w okresie dojrzewania. Brak aktywności fizycznej i spędzanie większości czasu w sieci tylko pogłębiają problem. W pewnym stopniu można mu jednak zaradzić, zachęcając młodzież do sportu. Badania przeprowadzone przez naukowców z University College London pokazują, że już 60 minut ruchu każdego dnia w wieku 12 lat wiąże się z 10-procentową redukcją ryzyka zachorowania na depresję w wieku 18 lat. 2-godzinne ograniczenie siedzącego trybu życia pomiędzy 12 a 16 rokiem życia to według wyników badań szansa na zmniejszenie ryzyka depresji aż o 22%. Dane te dotyczą różnych aktywności. Niekoniecznie muszą być one bardzo intensywne. Odnoszą się, chociażby do biegania, czy jazdy na rowerze.

Jak podaje portal zdrowie.wprost.pl, badanie wykazało, że tendencja do siedzącego trybu życia wzrastała z wiekiem dzieci, a wyniki depresji były najwyższe właśnie wśród najmniej aktywnych. Podstawą do wyciągniętych wniosków były pomiary przeprowadzone za pomocą kwestionariusza klinicznego, który mierzy objawy zaburzenia i ich nasilenie w spektrum.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiadomo już, kim była zmarła zakażona 37-latka. Miała styczność z wieloma dziećmi, niepokojące doniesienia

2. Bardzo smutne. Wiadomo, co dzieje się z noworodkiem zmarłej 27-letniej Polki, która miała koronawirusa

Główny autor badania doktorant psychiatrii Aaron Kandola twierdzi, że nie może jeszcze mówić o udowodnieniu ścisłego związku między ruchem a depresją, jednakże ich wyniki pokazują, iż te dwa trendy są powiązane. Konieczne będzie zatem pogłębienie tematu w przyszłości.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Liść laurowy jest nie tylko jedną z najzdrowszych przypraw świata. Ma też inne super działanie
  2. Lekarze dostaną wytyczne, których zakażonych nie ratować. Druzgocące doniesienia z zagranicznego kraju
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. W sklepie możesz mieć problem przy kasie. Mają prawo odmówić ci sprzedaży

Następny artykuł