depresja objawy i pomoc
Fot. pixabay.com/ Flachovatereza
Autor Klaudia Gaicka - 24 Maja 2020

Depresja występuje coraz częściej. Jak ją rozpoznać i gdzie szukać pomocy?

Depresja jest ciężką i przewlekłą chorobą. Nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci chorego. Niestety wciąż bywa bagatelizowana. Dowiedz się, jakie ma objawy i gdzie szukać pomocy.

Depresja jest w obecnych czasach bardzo częstą chorobą. Według danych WHO stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Jest również bardzo niebezpieczna, głównie z uwagi na brak świadomości społecznej i bagatelizowanie. Depresja nie objawia się bowiem gorszym humorem co jakiś czas, który odczuwać może każdy z nas, lecz chronicznym smutkiem i brakiem nadziei. Oczywiście jest jej wiele rodzajów oraz każdy z nich wygląda u każdego pacjenta trochę inaczej, ale w żadnym wypadku nie należy ignorować złego stanu swojej psychiki. Nieleczona depresja może być opłakana w skutkach. Chory niezdajający sobie sprawy z tego, że za jego złym stanem stoi choroba może np. zacząć się samo okaleczać lub nawet popełnić samobójstwo.

Choroby widoczne na języku. Zaskakujące, jak wiele można z niego wyczytaćChoroby widoczne na języku. Zaskakujące, jak wiele można z niego wyczytaćCzytaj dalej

Depresja, objawy i pomoc.

Jak podaje serwis Poradnikzdrowie.pl, głównymi objawami depresji są: obniżony nastrój, brak radości (anhedonia) oraz brak energii. Do dodatkowych należą: obniżona samoocena, poczucie winy, myśli (lub zachowania) prowadzące do samobójstwa, niesprawność intelektualna oraz zaburzenia aktywności, snu i apetytu (zmiana masy ciała).
Chorego możemy również często rozpoznać z wyglądu. Jego mimika jest mało energiczna, ma smutny wyraz twarzy (ewentualnie napięty), monotonny spowolniony głos oraz ociężałe ruchy (lub wręcz przeciwnie niepokojąco spięte)

Depresji zwykle towarzyszą również niepokojące dolegliwości fizyczne. Bóle podbrzusza, głowy, pleców oraz żołądkowo-jelitowe.

Choroba nie zawsze ma podłoże psychologiczne. Często wynika bezpośrednio z fizyczności naszego ciała. Przy depresji endogennej winna jest zaburzona gospodarka neuroprzekaźników. Chory praktycznie nie ma wtedy możliwości samoistnego odczuwania radości z życia.

Depresja jest chorobą przewlekłą i ciężką, zdarza się, że nawet wyleczona, powraca. Sama niestety nie ustępuje, wymagana jest indywidualnie dobrana terapia. Najczęściej lekarze decydują się łączyć farmakoterapię z psychoterapią.

Dzisiaj grzeje: 1. Lekarze nie dawali mu praktycznie żadnych szans. Do szpitala trafił 16-latek ze strzałą w głowie

2. Z ostatniej chwili: Media dotarły do tajnych planów rządu. Koniec obowiązku noszenia maseczek, ale nie wszędzie

Pomocy i wskazówek możemy szukać chociażby w Antydepresyjnym Telefonie Forum Przeciw Depresji (nr 22 594 91 00). Możemy się z nimi skontaktować niezależnie od tego, czy problem dotyczy nas, czy kogoś bliskiego. Przy telefonie dyżuruje lekarz psychiatra, żadne dane nie są wymagane (możemy być całkiem anonimowi). Można dzwonić od 17.00 do 19.00 w środy i czwartki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1 łyżeczka miodu przed snem pomaga nawet w zaawansowanych przypadkach. 6 powodów, by zjeść miód przed pójściem spać
  2. Znamy dokładną datę. Polacy odetchną z ulgą, wszystko stanie się jeszcze w tym tygodniu
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Czarne chmury nad popularną siecią obuwniczą. Może zamknąć nawet 100 sklepów

Następny artykuł