depresja, objawy
Fot. pixabay.com/ nastya_gepp
Autor Klaudia Gaicka - 29 Czerwca 2020

Depresja niestety występuje coraz częściej. Jakie są jej objawy i co robić, gdy je zauważymy?

Depresja zdarza się wśród społeczeństwa stosunkowo często. Eksperci szacują, że w ciągu całego życia, epizod depresyjny przeżywa nawet kilkanaście procent społeczeństwa z całego świata. Depresja może poskutkować śmiercią, warto znać jej pierwsze objawy.

Depresja wciąż jest bagatelizowana przez wielu ludzi. Eksperci ostrzegają, że to duży błąd. Ta jednostka chorobowa jest jedną z najczęściej występujących wśród zaburzeń psychicznych. Szacunki są przerażające, eksperci twierdzą, że w danym momencie na świecie choruje nawet kilka procent całej populacji. Z kolei w ciągu całego życia, nawet kilkanaście procent doświadcza epizodu depresyjnego. Co ciekawe, Choroba ta występuje dwukrotnie częściej u kobiet, niż u mężczyzn.

Zauważono nagły wzrost promieniowania. Istnieją podejrzenia, że może pochodzić z RosjiZauważono nagły wzrost promieniowania. Istnieją podejrzenia, że może pochodzić z RosjiCzytaj dalej

Depresja daje wiele różnych objawów

Depresja należy do zaburzeń, których symptomy koncentrują się najczęściej wokół nieprawidłowej regulacji nastroju. Wbrew pozorom, nie musi polegać jedynie na smutku, spektrum objawów depresji jest bardzo szerokie. Bywa, że pacjent cechuje się wzmożoną wrażliwością i wybuchami gniewu lub utratą zainteresowań i anhedonią. Przypominamy, anhedonia to nie możność odczuwania przyjemności.

W tym artykule omówimy dokładniej, czym jest oraz na czym polega, epizod depresyjny. Charakterystyczne jest, że występuje Jego pojedynczy, przynajmniej dwutygodniowy okres, w którym występują wskazane niżej objawy.

Jak podaje portal Centrumdobrejterapii.pl, przez przynajmniej 14 dni, pacjent ma znacząco obniżony nastrój przez większość dnia. Charakterystyczne jest, że nie mają na to wpływu zewnętrzne bodźce.

Dodatkowo pacjenta mogą być codzienne czynności, które wcześniej nie sprawiały mu problemu. Odczuwa wyjątkowy brak energii i witalności.

Bardzo często bywa, że pacjent przestaję się interesować, tym co wcześniej sprawiało mu przyjemność. Co więcej, spada mu samoocena i traci zaufanie do samego siebie.

Może również odczuwać wyrzuty sumienia i przejmujące poczucie winy. Niewykluczone są również myśli o śmierci oraz samobójstwie. Depresja jest chorobą śmiertelną, pamiętajmy więc, by nigdy nie bagatelizować tego typu objawów.

W zależności od psychiki pacjenta może występować również nadmierne pobudzenie lub wręcz przeciwnie, spowolnienie ruchowe. Podobnie sytuacja wygląda ze stratą lub zwiększeniem się wagi.

Typowe są również, męczące pacjenta, zaburzenia snu i zasypiania. Należy jednak stosować wszelką ostrożność, przyjmując w tym czasie leki nasenne, ponieważ chory pacjent jest dużo bardziej podatny na uzależnienie.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy niewydolności serca. Niebezpieczna choroba, którą ma już ponad milion Polaków

2. Rząd prze do przodu w związku z nowym podatkiem. Minister finansów coraz bardziej się z nim spieszy

Osobie, u której występuje epizod depresyjny, często towarzyszy również lęk oraz napięcie. Jak wiemy, wpływ kortyzolu na organizm jest wyniszczający. Pacjent może również narzekać na brak popędu seksualnego oraz dobowe wahania nastroju.

Powyższe objawy nigdy nie powinny być przez nas bagatelizowane. Niezależnie od tego, czy zauważy, czy zauważymy je u siebie, czy u kogoś bliskiego, warto skonsultować się ze specjalistą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  2. Masz konto w PKO BP albo ING Banku Śląskim? Pieniądze znikają z kont, klienci muszą być bardzo ostrożni
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Robert Lewandowski wróci grać w Polsce? Nagle postanowił zabrać głos i wyjaśnił wszystkie wątpliwości

Następny artykuł