Dieta MIND zdaniem naukowców poprawia pamięć i odmładza mózg
unsplash.com/ chiara conti
Autor - 1 Czerwca 2020

Produkty poprawiające pracę mózgu i pamięć. Warto włączyć je do swojej diety

Dieta, która jest źle zbilansowana i mało urozmaicona często prowadzi do niedoboru istotnych składników odżywczych, co w konsekwencji powoduje zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego i mózgu. Naukowcy podpowiadają, jaka dieta poprawia pamięć i pracę mózgu.

Dieta w ogromnym stopniu wpływa na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Gdy źle się odżywiamy, pojawiają się kłopoty z koncentracją, pogarsza się pamięć i odporność na stres. Na pracę mózgu wpływa wiele składników odżywczych, które powinny być codziennie dostarczane wraz z urozmaiconą dietą. Zaliczamy do nich magnez, witaminy z grupy B, lecytynę, a także kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3.

W trosce o zdrowie warto przyjrzeć się diecie MIND, którą polecają specjaliści. Sugerują oni, by stosowały ją osoby w podeszłym wieku, a także pacjenci, którzy chcą zapobiec wystąpieniu choroby Alzheimera oraz demencji.

Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzneGlejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzneCzytaj dalej

Dieta MIND zdaniem naukowców poprawia pamięć i odmładza mózg


Jak podaje portal zywienie.abczdrowie.pl, naukowcy z Rush University Medical Center wykazali, że wystarczy włączyć do codziennej diety odpowiednie warzywa, aby poprawić pamięć i pracę mózgu. Opracowany przez nich sposób żywienia może opóźnić procesy starzenia się i zapobiegać utracie pamięci.


Starzenie wiąże się z pogorszeniem pamięci i stopniowym zanikiem umiejętności poznawczych. Choć demencja i choroba Alzheimera wzbudzają strach, okazuje się, że można im skutecznie zapobiegać. Dzięki naukowcom z Chicago wiemy, w jaki sposób możemy zahamować negatywne zmiany w naszym organizmie. Zalecenia ekspertów wydają się niezwykle proste. Wystarczy bowiem jeść więcej zielonych warzyw liściastych, takich jak szpinak, jarmuż, sałata, rukola czy kapusta.


Badania przeprowadzone na 1 tys. pacjentów dały zdumiewające rezultaty. Okazało się, że u osób, które każdego dnia jadły 1-2 porcje zielonych warzyw, umiejętności poznawcze były na poziomie ludzi o około 11 lat młodszych.


Zdaniem badaczy spowolnienie starzenia się mózgu to zasługa kilku składników. Według nich są to witamina K, luteina, kwas foliowy oraz beta-karoten. Ważną funkcję odgrywa również witamina E, która hamuje zanik umiejętności poznawczych. Naukowcy wykazali ponadto brak związku między jedzeniem owoców a poprawą pamięci. Tylko zwiększenie ilości zielonych warzyw w diecie pozytywnie wpływało na kondycję mózgu u badanych.


Specjaliści twierdzą, że stosowanie diety MIND może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera oraz demencji. Jest to połączenie dwóch sposobów odżywiania - diety DASH oraz śródziemnomorskiej. Dieta MIND polega zatem na jedzeniu warzyw, roślin strączkowych, orzechów, produktów z pełnego ziarna, ryb, drobiu, oliwy z oliwek i picie czerwonego wina. Jeśli zaś chodzi o owoce, rekomendowane są jedynie jagody. Stosując dietę MIND, należy ponadto unikać czerwonego mięsa, masła i margaryny, serów, słodyczy, ciastek oraz smażonych produktów.

Dzisiaj grzeje: 1. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?

2. Jaką emeryturę dostaje ksiądz? Ujawniamy stawki, zwykli emeryci mogą tylko pomarzyć o stawkach duchownych


Zdaniem ekspertów taki sposób odżywiania zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera nawet o 54 proc. Okazuje się zatem, że możemy samodzielnie wpłynąć na to, w jakim tempie będą postępować procesy degeneracyjne w mózgu.


Podsumowując, im więcej zielonych warzyw na talerzu, tym lepsza sprawność umysłowa, nawet w podeszłym wieku.

  1. Smutek właścicieli restauracji. Ich biznesy upadły po wizycie Magdy Gessler
  2. Nie żyje Anna Luboń. Tragiczna wiadomość obiegła całą Polskę
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Ważne zmiany dla emerytów już od dziś. Nawet 3732,10 zł możesz dostać dodatkowo do emerytury

Następny artykuł