Dieta antyrakowa
Autor Karol Zaborowski - 7 Stycznia 2020

Produkty zapobiegające nowotworom. Warto włączyć je do swojej codziennej diety

Odpowiednia dieta to jeden z kluczy do zdrowia. Oczywiście jest ich więcej, ale często nie doceniamy tego, jaki wpływ na nasz organizm mają posiłki, które jemy każdego dnia. Dla przykładu niektóre produkty znacząco zmniejszają prawdopodobieństwo pojawienia się u nas nowotworu.

Dieta ma wpływ na nasze samopoczucie, czy to, że nie będziemy chodzić głodni. Wiele produktów ma udowodnione działanie profilaktyczne przeciwko naprawdę niebezpiecznym chorobom. Dlatego też chcąc zadbać o swoje zdrowie, warto wiedzieć, które z nich powinny być regularnie dodawane do naszego jadłospisu.

Tyczy się to szczególnie nowotworów, które coraz częściej są diagnozowane na całym świecie. Oczywiście odpowiednia dieta nie sprawi, że nigdy nie zachorujemy na nowotwór, ale zwiększy szansę na to, że unikniemy tego przerażającego schorzenia.

Nietypowe oznaki raka skóry. Warto regularnie obserwować swoje znamionaNietypowe oznaki raka skóry. Warto regularnie obserwować swoje znamionaCzytaj dalej

Dieta antynowotworowa

W internecie można znaleźć wiele informacji o antynowotworowym działaniu produktów spożywczych, jednak warto zwracać uwagę na te, które znajdują potwierdzenie w badaniach naukowych. Co ciekawe, niektóre z nich są naprawdę łatwo dostępne i możemy je znaleźć praktycznie w każdym domu. Niestety nie tyczy się to wszystkich.

Wśród produktów, z których zakupem nie powinniśmy mieć większych trudności, znajdziemy, chociażby cebulę oraz czosnek. Bez wątpienia wielu z nas słyszało o ich leczniczym działaniu w przypadku przeziębienia i grypy. Jednak jak się okazuję, mają one również działanie antynowotworowe. Chińscy naukowcy zebrali od ochotników ankiety dotyczące ich odżywiania. Grupy zostały dobrane tak, aby były podobne do siebie pod względem wieku i stylu życia. Z ich obserwacji wynika, że osoby, które regularnie jadły duże ilości warzyw czosnkowych miały o 79% mniejszą szansę na wystąpienie raka jelita grubego.

Kolejny produkt znalazł zastosowanie w hamowaniu wzrostu raka piersi. Udowodniono, że jedzenie orzechów włoskich codziennie przez dwa tygodnie w ilości 57 gramów zmieniło ekspresję genów w nowotworowych guzach piersi. Badania przeprowadzili naukowcy z Marshall University Joan C. Edwards School of Medicine. Ich odkrycie wymaga jeszcze dalszych badań, ale już teraz udało im się wykazać, że orzechy włoskie są w stanie spowolnić wzrost raka piersi.

Dalej mamy brokuły, które według specjalistów z Uniwersytetu Harvarda, mogą hamować wzrost raka trzustki. Jak na razie ich badania były przeprowadzane jedynie na myszach, ale wyniki, jakie otrzymali, są niezwykle obiecujące.

Kolejne produkty niestety nie są już tak łatwo dostępne, a pierwszym z nich jest japońska zielona herbata o nazwie Matcha. Ten rodzaj herbaty ma wiele prozdrowotnych zastosowań, a naukowcom z Uniwersytetu Stanford udało się odkryć, że jej wyciąg hamuje metabolizm mitochondriów komórek nowotworowych. To natomiast wprost prowadzi do tego, że komórki zaczynają obumierać. Jak podaje portal onet.pl, badanie objęło 75 tysięcy Chinek w średnim i starszym wieku. U tych, które piły codziennie od 2 do 3 filiżanek właśnie takiej herbaty, szansa na zachorowanie na raka spadła o 21%.

Na koniec pozostały nam fioletowe ziemniaki, które niestety są nadal bardzo mało popularne w Polsce, a ich zakup może przysporzyć sporych problemów. Za nietypową barwę tego warzywa odpowiadają antocyjany, które jak podaje portal onet.pl, mają bardzo silne działanie przeciwnowotworowe. Według badań mogą one zmniejszyć nawet sześciokrotnie prawdopodobieństwo pojawienia się chorób zapalnych jelit. Dzięki temu znacząco zmniejszają również ryzyko raka jelita grubego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska Miss została zamordowana. Stalker zasztyletował ją w biały dzień
  2. Filip Chajzer pochwalił się mamą. "Wygląda młodziej od syna"
  3. Nie żyje 19-letnia Alicja. Była podopieczną Kliniki Budzik
  4. Domowe sposoby na złogi w jelitach. W naszym organizmie może być ich nawet 15 kilogramów
  5. Wzmacnia serce i opóźnia starzenie się organizmu. Można ją kupić w każdym sklepie za kilka złotych
  6. Kiedy zachorował na nowotwór zaczął codziennie jeść popularny produkt. Zadziwił lekarzy, z jego ciałem zaczęły się dziać niesłychane rzeczy

Następny artykuł