Dieta: jak sprawdzić, czy w ryżu znajduje się plastik?
pixabay.com/ImageParty
Autor Barbara Bujar - 7 Sierpnia 2020

Jak sprawdzić, czy ryż nie zawiera szkodliwego plastiku? Sposoby są bardzo proste, każdy powinien je znać

Dieta daje nam wiele możliwości, dzięki którym możemy poznawać nowe smaki i kosztować nieznanych dotąd potraw. Istnieją jednak takie produkty, które są nam doskonale znane i goszczą niemal w każdej kuchni. Zalicza się do nich między innymi ryż. Popularny składnik wielu dań jest tani, smaczny i prosty w przygotowaniu. Niestety, może zawierać szkodliwy plastik. Przed spożyciem warto to sprawdzić. Najlepiej zastosować jedną z prostych i skutecznych domowych metod.

Dieta to bardzo ważny element życia każdego człowieka. Prawidłowy sposób odżywiania wpływa bowiem na zdrowie, samopoczucie i ogólną kondycję organizmu. Jej składniki różnią się od siebie i pozwalają na przygotowywanie różnorodnych dań. W ich zbiorze znajdują się jednak takie produkty, które wybierane są najchętniej. Z pewnością należy do nich ryż, który w kuchni używany jest do zup, sałatek, potraw z warzywami i kurczakiem, sushi albo kotletów. Niestety, nie każdy wie o tym, że skład ryżu może być wątpliwy.

Ranking najgroźniejszych chorób według WHO. Na którym miejscu znalazł się COVID-19?Ranking najgroźniejszych chorób według WHO. Na którym miejscu znalazł się COVID-19?Czytaj dalej

Dieta bogata w ryż może być niebezpieczna. Sprawdź, czy produkt nie zawiera plastiku

Największa produkcja ryżu odbywa się w Chinach. To stamtąd jest on sprowadzany i dostarczany do sklepów na całym świecie. Jak donosi portal Genialne, każdego roku eksport obejmuje ponad 200 ton produktu. Niestety, okazuje się, że jego skład nie zawsze jest odpowiedni i naturalny. W niektórych partiach może znajdować się szkodliwy plastik.

O fałszywej produkcji ryżu jako jeden z pierwszych miał informować dziennik Korean Times. Według ustaleń dziennikarzy w Chinach często dochodzi do oszustw, a eksportowany produkt wcale nie jest zbierany z pól uprawnych. Zamiast tego hodowcy mają produkować go ze skrobi ziemniaczanej i tworzywa sztucznego. Jako że efekt końcowy pachnie podobnie do naturalnego wytworu, odróżnienie go jest bardzo trudne. Na szczęście są na to sposoby.

Sporządzona na portalu lista przedstawia cztery proste i szybkie metody, które pozwalają na weryfikację prawdziwego ryżu. Do pierwszej z nich wystarczy użyć jedynie szklanki wody, do której należy wsypać łyżkę wątpliwego produktu. Jeśli ryż spadnie na dno, to bardzo dobry znak, który świadczy o tym, że jest organiczny. Syntetyczny będzie unosił się na powierzchni wody.

Do szybkiego testu można wykorzystać także ogień i kilka ziaren ryżu. Ekologiczne ziarna nie powinny się zapalić. Jeśli tak się stanie, będziemy wiedzieć, że mamy do czynienia ze sztucznym produktem. Równie szybko może zadziałać test z użyciem moździerza. Warto wiedzieć, że pod naciskiem kuchennego urządzenia ryż powinien się skruszyć. Jeśli tego nie zrobi i przyjmie przy tym żółty kolor, będzie oznaczać to, że jest syntetyczny.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów
2. Płaca minimalna 2021. Jest już propozycja rządu, Polacy otrzymają podwyżki

Ostatni wymieniony eksperyment nie należy do błyskawicznych, ale przyniesie równie wiarygodne efekty. Aby go przeprowadzić, wystarczy ugotować ryż i włożyć go do pojemnika z tworzywa sztucznego. Naczynie przez kilka dni powinno znajdować się w słonecznym miejscu. Prawdziwy ryz po upływie czasu na pewno spleśnieje, sztuczny pozostanie w nienaruszonym stanie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające morderstwo w Warszawie. Pokłócił się z sąsiadem, brutalnie go zabił
  2. PKO BP ostrzega klientów. Uwaga na próby wyłudzeń. Nie strać swoich oszczędności
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. Bezdomny wszedł do restauracji i poprosił o jedzenie za 2 zł. Odpowiedź kasjera zaskoczyła wszystkich świadków

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł