odstawienie słodyczy
fot. https://unsplash.com/ Hello I'm Nik
Autor Natalia Niewczas - 9 Sierpnia 2020

Wiele osób nie może przestać jeść słodyczy. Dietetyk radzi, jak pozbyć się bardzo niezdrowego nawyku

Dieta powinna być zdrowa - jesteś przecież tym, co jesz. Choć podobne slogany słyszy się praktycznie na okrągło, jest w nich dużo racji. Decyzje żywieniowe mają bezpośredni wpływ na ogólny stan i funkcjonowanie organizmu. Podczas gdy właściwa dieta buduje zdrowie, ta nieróżnorodna i monotonna odbija się na nim negatywnie. Ciału w szczególny sposób szkodzi zbyt duża ilość spożywanego cukru. Na szczęście społeczna świadomość dotycząca szkodliwości białego cukru stale rośnie i wiele osób decyduje się wykluczyć go ze swojej diety.

Dieta to klucz do zdrowia. Aby odżywiać się właściwie, warto nie tylko zwrócić uwagę na skład kupowanych produktów, ale także zachować szczególną rozwagę w przypadku spożywania niektórych z nich. Do artykułów żywieniowych zwiększonego ryzyka należą z pewnością słodycze - uwielbiane, słodkie przekąski, których wysoka zawartość cukru psuje nie tylko zęby.

Koronawirus w parku rozrywki odwiedzanym przez tysiące Polaków. Sanepid wydał pilne ogłoszenieKoronawirus w parku rozrywki odwiedzanym przez tysiące Polaków. Sanepid wydał pilne ogłoszenieCzytaj dalej

Dieta bez słodyczy jest możliwa

Dieta pozbawiona słodkości może wydawać się po prostu koszmarem. Nic dziwnego - jak podaje portal medme.pl, to właśnie słodycze zapewniają ukojenie nerwów i chwilę pocieszenia po stresującym dniu w pracy i często to właśnie one stanowiły nagrodę za właściwe postępowanie z czasów dzieciństwa. To tylko niektóre z powodów, przez które tak trudno z podjadania ciastek czy lodów zrezygnować. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, by skutecznie ograniczyć ich spożywanie.

Przede wszystkim chodzi o zachowanie zwykłej, zdrowej równowagi. Zarówno nadmierne spożywanie, jak i całkowite ograniczanie dostępu do słodyczy szkodliwie działa na ludzkie ciało i psychikę. Na nic nie zda się odmawianie sobie ciasta przez dwa tygodnie z rzędu, jeżeli okres ten zakończy się ogromną, sernikową ucztą. Znacznie lepiej odpowiednio dawkować porcję słodkości (na przykład dwie kostki ulubionej czekolady dziennie) i zachowywać regularne odstępy między głównymi posiłkami.

Równie skuteczne w ograniczaniu spożycia słodyczy może okazać się świadome robienie zakupów. Zamiast wydawać pieniądze na słodkości, warto rozejrzeć się za znacznie zdrowszą (i często tańszą) alternatywą, na przykład owocami. W przypadku niektórych osób świetnie sprawdzi się miód - łyżeczka złotego płynu dodana do herbaty bądź kawy potrafi zaspokoić potrzebę na słodkie podjadanie, a stanowi znacznie zdrowszy zamiennik pozbawionych wartości odżywczych ciastek czy żelków. Świetne wyjście stanowi również samodzielne przygotowanie zdrowej wersji ciasteczek owsianych lub ciast, na przykład dietetycznego ciasta kokosowego na bazie kaszy jaglanej. Liczba internetowych, kreatywnych przepisów praktycznie nie ma końca.

Dzisiaj grzeje: 1. Od 1 września zaczyna obowiązywać nowe prawo. Będzie trzeba załatwiać specjalne zaświadczenia
2. Kąpieliska nad Bałtykiem do zamknięcia. Sanepid ostrzega, kąpiel grozi uszkodzeniem wątroby

Co więcej, odstawienie słodyczy należy przeprowadzać etapowo. Dzienna dawka słodkości nie powinna tak po prostu zniknąć z talerza - organizm potrzebuje bowiem czasu, by zaadaptować się do nowej sytuacji. W rezygnacji ze słodkości niezbędna jest również świadomość. Przed sięgnięciem do torby po batona warto poświęcić chwilę na refleksję i zbadać własne emocje. W przypadku, gdy potrzebę niezdrowej przekąski zrodził na przykład silny stres, z nieprzyjemną emocją o wiele lepiej rozprawi się rozmowa z bliską osobą, a nawet krótki spacer pozwalający ochłonąć.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ważny komunikat GIS. Każdy powinien przestrzegać tych zaleceń, mogą uratować życie
  2. Michel Moran z „MasterChefa” ma za sobą osobisty dramat. Nikt nie wiedział, co spotkało jego ukochane dziecko, bardzo przykre
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. Wnuczek zafundował 87-letniej babci makijaż, który odmłodził ją o kilkadziesiąt lat

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł