dieta_nowotwor
pixabay_FotoshopTofs
Autor Damian Witoń - 10 Maja 2020

Odpowiednia dieta może pomóc w walce z rakiem. Warto wiedzieć co jeść podczas zmagań z chorobą

Dieta jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej prawidłowe skomponowanie może być szczególnie ważne dla osoby chorej na raka, ponieważ potrzebuje ona mnóstwo sił do walki z chorobą. Warto wiedzieć jakie są zasady odżywiania podczas choroby nowotworowej.


Dieta jest niezwykle ważna w sytuacji, w której nasz organizm zmaga się z chorobą. To właśnie wtedy potrzebny jest mu solidny zapas energii, witamin, minerałów i składników odżywczych. Nie inaczej jest w przypadku walki z nowotworem, którą wspomóc można przez odpowiednie ułożenie jadłospisu. O tym, jak to zrobić, opowiada doktor z jednego z polskich centrów onkologii.

Urodziła dziecko, które było w Urodziła dziecko, które było w "ciąży". Dzień po porodzie lekarze przeprowadzili cesarskie cięcieCzytaj dalej

Dieta może stanowić wsparcie w walce z rakiem

Nowotwór jest ogromnym obciążeniem dla organizmu, który w przypadku jego wystąpienia jest szczególnie narażony na niedożywienie. Osoby zmagające się z rakiem często mają zaburzony apetyt, co prowadzi do spadku masy ciała oraz zaniku mięśni. Na wystąpienie powyższych efektów mają również metody leczenia chorób nowotworowych, które mają wyniszczające efekty uboczne. Nie bez znaczenia jest również ogromny stres, z jakim zmagają się osoby chore.

Organizm, który będzie lepiej odżywiony, będzie sprawniej sobie radził ze wszelkimi przeciwnościami. Najlepiej dobór diety dla osoby chorej pozostawić specjaliście, który stworzy ją w indywidualny, zależny od potrzeb sposób. O zasadach odżywiania pacjenta chorego na raka opowiedziała dla portalu zdrowie.radiozet.pl doktor Manuela Las-Jankowska, onkolog kliniczny z Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy.

Bardzo ważne w diecie osoby cierpiącej z powodu nowotworu jest regularne przyjmowanie posiłków. Zaleca się im jedzenie od 5 do 6 mniejszych porcji dziennie. Menu powinno być bogate w warzywa i owoce, których formę przygotowania wybiera się w zależności od rodzaju choroby. Żywienie będzie spełniało swoją funkcję, jeśli zgodne będzie z zasadą komplementarności. Musi zatem dostarczać wszystkich niezbędnych składników.

Istotne dla osób zmagających się z rakiem jest spożycie dużych ilości białka. Zapotrzebowanie na ten składnik jest u nich dwukrotnie większe niż u osoby zdrowej, zarówno podczas terapii, jak i rekonwalescencji. Bogatymi źródłami białka są na przykład chudy twaróg, jogurt naturalny, chude mięso i ryby morskie. Do walki z chorobą potrzebna jest także duża ilość energii, którą dostarczą produkty zawierające dużo węglowodanów, czyli na przykład makarony i kasze. Nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Przeważnie zaleca się spożywanie 2 litrów wody dziennie.

Dzisiaj grzeje: 1.Krzysztof Jackowski twierdzi, że wie gdzie jest Kacperek. Jasnowidz wskazał konkretne miejsce na mapie

2. Ministerstwo Zdrowia od jutra wprowadza wielkie zmiany. Obowiązkowe testy na koronawirusa, ale tylko dla osób na kwarantannie

Zdarza się jednak, że osoba chora na nowotwór nie może przestrzegać zasad odżywiania, które byłyby dla niej korzystne. Na szczęście istnieje pewne wyjście z tej sytuacji, a jest nim stosowanie żywienia medycznego. Polega ono na dostarczaniu specjalistycznych preparatów odżywczych do organizmu chorego, gdy ten nie jest w stanie spożywać tradycyjnych posiłków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dodaj 15 kropli do wody i mleka. Wyrosną gigantyczne pomidory w przyśpieszonym tempie o smaku nie do opisania
  2. Epidemia przestaje się rozwijać? Najnowsze analizy mogą pozytywnie zaskoczyć Polaków
  3. Meghan Markle zmieniła się nie do poznania. Widzowie byli zaskoczeni, gdy zobaczyli twarz żony księcia Harry'ego
  4. Najnowsze ustalenia dotyczące koronawirusa. Dotarł do Europy znacznie wcześniej niż zakładano
  5. Niepokojące wyznania lekarki na temat polskiej służby zdrowia. Rażące niedopatrzenia i procedury, które nie mają sensu
  6. Dzisiaj historyczny moment w dziejach Polski. Wydarzenie, które nigdy wcześniej nie miało miejsca

Następny artykuł