Wykorzystanie produktów po upływie daty ważności
pixabay.com/27707
Autor Barbara Bujar - 10 Lipca 2020

Nie wszystkie przeterminowane produkty należy wyrzucać do śmieci. Niektóre można jeszcze z powodzeniem wykorzystać

Dieta to jeden z podstawowych elementów życia człowieka. Spożywane produkty dostarczają nam wielu składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niestety każdy z nich ma określoną datę ważności i po jej upływie ląduje w koszu na śmieci. Nie zawsze trzeba się jednak na to decydować. Niektóre produkty mogą być przydatne nawet po terminie.

Podczas robienia zakupów wiele osób szczególną uwagę zwraca na datę ważności potrzebnych produktów. To dobry nawyk, ponieważ w większości przypadków, po zalecanym terminie, żywność traci swoje właściwości i może niekorzystnie wpłynąć na organizm człowieka. Zdarza się nawet tak, że przeterminowane jedzenie prowadzi do poważnych chorób i uciążliwych dolegliwości. Istnieją jednak pewne wyjątki. Niektóre produkty, z których składa się nasza dieta, mogą być wykorzystywane nawet po upływie zalecanego terminu spożycia.

Agata Duda zwróciła się z ważnym apelem do wszystkich kobiet. Każda Polka powinna go przeczytaćAgata Duda zwróciła się z ważnym apelem do wszystkich kobiet. Każda Polka powinna go przeczytaćCzytaj dalej

Dieta po upływie terminu ważności. Sprawdź, które przeterminowane produkty można jeszcze wykorzystać

Jak informuje portal styl.pl, nie wszystkie produkty należy koniecznie wyrzucać do kosza, kiedy tylko minie ich data ważności. Umieszczany na opakowaniu napis „najlepiej spożyć przed” ma w ich przypadku informować jedynie o terminie, do którego zachowują one pełne walory smakowe. W związku z tym po jego upływie z danych produktów można jeszcze skorzystać. Aby to zrobić, należy dokładnie zapoznać się z tym, jaka żywność się do tego nadaje.

Na pierwszym miejscu portal umieszcza czekoladę i suche ciastka. Ten rodzaj żywności charakteryzuje się całkiem dużą zawartością cukru. Dzięki temu produkty są konserwowane i można z nich korzystać jeszcze przez dwa miesiące po upływie zalecanego terminu. Jedyne co może się zmienić to ich smak, który okaże się mniej intensywny. Dodatkowo na czekoladzie pojawi się biały nalot, który spowodowany jest wytrącaniem się tłuszczu. Ciastka natomiast mogą być twardsze.

Przez rok można korzystać także z kawy i herbaty. Co prawda zmienić może się minimalnie ich aromat, jednak produkty nadal będą zdatne do użycia. Jeszcze dłuższy okres przypisuje się takim składnikom jak ryż i makaron. Szczelnie zamknięte produkty, które były przechowywane w suchym miejscu, będą mogły służyć nam jeszcze przez dwa lata. Do przeterminowanej żywności, której nie trzeba się pozbywać, zalicza się także miód, ocet, sól i cukier. Wszystkie z nich muszą być jednak przechowywane w ciemnym i suchym miejscu. Jeżeli ten warunek nie został spełniony, żywność nie będzie nadawała się już do użytku.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiemy co od września czeka polskich uczniów. Minister Edukacji zabrał głos

2. Wprowadzane są zmiany w tablicach rejestracyjnych. Jeden element, bez którego już nie pojedziesz

Ostatnim z wymienionych produktów jest masło. Nieodłączna część każdej kanapki może być przechowywana nawet do 10 miesięcy od upływu daty ważności. W tym przypadku należy pamiętać jednak o jednej bardzo istotnej rzeczy. Aby masło zachowało swoją świeżość, musi być trzymane w zamrażalniku. Absolutnie nie można go stamtąd wyciągnąć i włożyć ponownie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "O matkooo". Wystarczyła minuta, wszystko zaczęło latać. Z warzywniaka nic nie zostało [wideo]
  2. Nagle TVP przestało działać, również strony internetowe. Co się dzieje, czyżby atak hakerski czy zwykłe problemy techniczne?;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Kamera nagrała bardzo dziwne zachowanie Roberta Lewandowskiego. Gdy wskazał na Anię, wszystkich zatkało (WIDEO)

Następny artykuł