Mogą powiedzieć wiele o naszym zdrowiu. Co oznaczają zachcianki żywieniowe?

Dieta - o czym świadczą zachcianki żywieniowe?
pixabay.com/Free-Photos
Autor Barbara Bujar12.01.2021

Niezależnie od rodzaju diety u wielu osób pojawiają się tzw. zachcianki żywieniowe. Czasem dotyczą one słonych, czasem słodkich, a czasem kwaśnych produktów. Choć z reguły tłumaczy się je łakomstwem, a u kobiet ciążą, tak naprawdę ich przyczyna może być zupełnie inna. Nagła ochota na daną żywność może oznaczać bowiem, że w organizmie brakuje ważnych składników odżywczych.

Dieta to klucz w trosce o zdrowie. Niestety, bardzo często pojawia się coś, co skutecznie nam ją zakłóca. Jedną z takich rzeczy są zachcianki żywieniowe, które pojawiają się nagle i nie dają człowiekowi spokoju. Gdy występują regularnie, warto się im przyjrzeć.

Dieta a zachcianki żywieniowe. O czym mogą świadczyć?

Jak podaje Poradnik Zdrowie, nagła ochota na coś słodkiego lub słonego nie zawsze musi oznaczać łakomstwa. W ten sposób organizm może wysyłać człowiekowi sygnały świadczące o niedoborze cennego i niezbędnego do jego pracy składnika odżywczego. Wtedy warto zareagować.

Pierwszą z zachcianek, o której wspomina redaktorka PZ, powołując się na artykuł Joanny Anczury z miesięcznika „Zdrowie”, jest nagła ochota na nabiał, czyli mleko, twarożek albo kanapkę z serem. Jeżeli podobne produkty regularnie chodzą po głowie, w organizmie najprawdopodobniej spadł poziom tryptofanu, wapnia lub witamin A bądź D.

Niepokój powinna wzbudzić także zbyt częsta ochota na zjedzenie czegoś słodkiego. Gdy organizm domaga się czekolady, w prosty sposób może sygnalizować nam, że potrzebuje dodatkowej dawki magnezu lub potasu. Częste zachcianki na słodycze mogą być także spowodowane chorobami, wśród których najpowszechniejszą jest drożdżyca.

Wiemy, jakie są potencjalne działania niepożądane szczepionki od Moderny. Firma opublikowała oficjalne informacjeWiemy, jakie są potencjalne działania niepożądane szczepionki od Moderny. Firma opublikowała oficjalne informacjeCzytaj dalej

Oprócz nabiału i słodyczy w głowie człowieka może pojawić się także obraz stołu suto zastawionego mięsem. Jeśli jest tłuste, a najlepiej polane sosem, w organizmie nie dzieje się najlepiej. Zwiększona potrzeba na zjedzenie takiego posiłku może świadczyć o wyczerpaniu organizmu lub nieregularnym przyjmowaniu posiłków.

Przyczyna ochoty na zjedzenie tłustej potrawy może leżeć również po stronie niedoboru tłuszczów, w których rozpuszczają się witaminy A, D, E i K. Bez ich odpowiedniego przyswojenia prawidłowe funkcjonowanie organizmu zostaje zaburzone.

Wśród zachcianek żywieniowych wyróżnia się także ochotę na produkty o charakterystycznym kwaśnym smaku. Kiszona kapusta lub kiszone ogórki nie pojawiają się bowiem wyłącznie w głowach ciężarnych kobiet. Potrzeba zjedzenia takich produktów występuje przede wszystkim o zwiększonym zapotrzebowaniu na witaminę C.

Popularna jest także ochota na słone przekąski, takie jak chipsy, paluszki lub popcorn. Każda z nich zawiera dużą ilość soli, a to jest wyraźnym sygnałem, że w organizmie brakuje wapnia, potasu lub żelaza. Jeżeli taka zachcianka pojawia się regularnie i towarzyszy jej chęć dosalania wszystkich potraw, należy zachować ostrożność. Nadmiar soli w organizmie jest bowiem bardzo niebezpieczny (więcej TUTAJ).

U człowieka mogą występować także zachcianki na dania mocno przyprawione. Zaburzenia smaku, które prowadzą do nadużywania takich składników jak curry czy chilli, mogą być spowodowane niedoborem cynku. Warto pamiętać, by zarówno w tej, jak i wyżej przedstawionych sytuacjach, skonsultować się z lekarzem i wybrać odpowiedni sposób suplementacji brakujących witamin i minerałów.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł