Dieta bezmięsna niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia
unsplash_ Wesual Click
Autor Aneta Młodawska - 13 Maja 2020

Co stanie się z Twoim organizmem, gdy przestaniesz jeść mięso? Efekty mogą być zaskakujące

Dieta bezmięsna jest korzystna dla zdrowia tylko wtedy, gdy stosuje się ją rozważnie. Racjonalnie ułożona zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób cywilizacyjnych. Przed zrezygnowaniem z jedzenia mięsa trzeba jednak wiedzieć, jak układać jadłospis, by nie ucierpiał na tym nasz organizm.

Dieta wegetariańska niesie ze sobą mnóstwo korzyści dla zdrowia. Zachwala ją wielu specjalistów z dziedziny medycyny. Prawidłowo skomponowana i pełnowartościowa dieta bezmięsna pomaga zapobiegać wielu chorobom.

Rezygnacja ze spożywania mięsa zmniejsza bowiem ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy typu 2.,choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, nowotworów, kamicy żółciowej i nerkowej, zaparć, hemoroidów, a także próchnicy zębów.

Premier Morawiecki poinformował o ważnej decyzji rządu. Od najbliższej niedzieli nowe zmiany w obostrzeniachPremier Morawiecki poinformował o ważnej decyzji rządu. Od najbliższej niedzieli nowe zmiany w obostrzeniachCzytaj dalej

Dieta bez mięsa ma plusy

Chociaż mogłoby się wydawać, że w diecie wegetariańskiej brakuje źródła białka, istnieje wiele innych, alternatywnych produktów, po które można sięgnąć w przypadku niedoboru mięsa. Ponadto nie każdy wie, iż wiele białek roślinnych jest świetnych dla ludzkiego organizmu. Białka roślinne są nie tylko idealne dla poprawy ogólnego metabolizmu i trawienia, ale mogą nawet chronić przed chorobami.

Badania dotyczące diety wegetariańskiej pokazały, że ci, którzy nie jedli mięsa, tracili średnio 3 kg wagi. Osoby, które opierają swoje posiłki na warzywach, owocach, produktach pełnoziarnistych i fasoli, mogą chudnąć z mniejszym wysiłkiem.

Oprócz utraty wagi dieta wegetariańska powoduje spadek poziomu cholesterolu. Badania wykazują, że diety roślinne są związane z niższym poziomem cholesterolu całkowitego, w tym niższym poziomem cholesterolu HDL i LDL, w porównaniu z dietami wszystkożerców.

Ponadto jelita osób niejedzących mięsa są zazwyczaj czystsze niż u osób, które codziennie trawią mięso. Dzieje się tak, gdyż większość mięsa pochodzi od zwierząt, którym podaje się hormony i antybiotyki. Oprócz tego weganie i wegetarianie spożywają dużą ilość błonnika, składników odżywczych i przeciwutleniaczy, które utrzymują cały system w czystości.

Co ciekawe, osoby jedzące rośliny mają pewien naturalny blask skóry. Wielu wegetarian zauważyło, że ​​ich problemy skórne ustępują po rezygnacji z mięsa. Wynika to z tego, iż przeciwutleniacze, błonnik i minerały obecne w diecie roślinnej pomagają naszemu organizmowi w codziennej detoksykacji, przyczyniając się do zdrowszej skóry.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje bohaterka Powstania Warszawskiego. Nim odeszła podzieliła się ważnym wyznaniem na temat tamtych czasów

2. Magda Gessler otwiera nowy lokal. Dla pierwszych klientów za darmo

Jak podaje portal zdrowie.wprost.pl, zamieniając mięso na zdrowsze alternatywy, możemy zabezpieczyć się przed różnymi chorobami serca, czynnikami ryzyka chorób metabolicznych i niektórymi nowotworami.

Należy jednak pamiętać, że nagłe zwiększenie spożycia błonnika może powodować uczucie gazów i wzdęć. Aby tego uniknąć, zaleca się stopniowe wycofywanie mięsa z diety i zwiększanie ilości pokarmów o wysokiej zawartości błonnika.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z twojego konta mogą zniknąć wszystkie pieniądze. Ważne ostrzeżenie dla klientów Biedronki przed nowym oszustwem
  2. Nagranie z pobitym synem Michała Wiśniewskiego trafiło do sieci. Gwiazdor zaapelował w ważnej sprawie
  3. Niebezpieczny nowotwór atakujący głównie ludzi młodych. Warto znać jego objawy
  4. Urodziła dziecko, które było w "ciąży". Dzień po porodzie lekarze przeprowadzili cesarskie cięcie
  5. Tadeusz Rydzyk krytykuje obostrzenia dotyczące kościołów. "Dla nas katolików ważniejsze jest zdrowie ducha"
  6. Rząd zaostrza kary do 30 tys. zł, trzeba zrezygnować ze starych przyzwyczajeń. Woś: skończył się czas próśb

Następny artykuł