Dieta bogata w wiśnie jest bardzo zdrowa
pixabay.com/Anrita1705
Autor Barbara Bujar - 13 Sierpnia 2020

Wiśnie posiadają wspaniałe właściwości zdrowotne. Od lat wykorzystuje się je w medycynie ludowej

Dieta wzbogacona w owoce jest nie tylko smaczna, ale także zdrowa. Latem warto postawić na świeżo zerwane wiśnie, które wypełniają targowiska i sklepowe półki. Ich zawartość jest naprawdę imponująca. Liczne witaminy i minerały, które trafiają do organizmu wraz z wiśniami, mogą okazać się przydatne w wielu dolegliwościach. Sprawdzą się także jako wsparcie licznych procesów. Wpływ owoców na zdrowie potwierdzają naukowcy.

Dieta to niezwykle ważny element w życiu każdego człowieka. Sposób odżywiania ma bowiem bardzo duży wpływ na stan i kondycję naszego organizmu. W związku z tym eksperci często udzielają rad i proponują składniki, na które powinniśmy się decydować. Jednym z najczęściej wymienianych są oczywiście owoce, a wśród nich wiśnie, które charakteryzują się wspaniałymi właściwościami zdrowotnymi.

Najwięcej zakażeń już nie na Śląsku. Nowy region wyszedł na prowadzenie, Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia dlaczegoNajwięcej zakażeń już nie na Śląsku. Nowy region wyszedł na prowadzenie, Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia dlaczegoCzytaj dalej

Dieta bogata w wiśnie to doskonałe rozwiązanie dla organizmu człowieka. Poznaj zdrowotne własciwości owoców

Jak podaje Onet Zdrowie, wiśnie to jedne z owoców pierwotnych, które znane były już w III wieku p.n.e. W medycynie ludowej bardzo często wykorzystywana była jako lekarstwo ludowe, które pomagało w wielu uciążliwych dolegliwościach. Właściwości owocu nie zmieniły się do dziś. Potwierdzili to naukowcy, którzy uznali ją za prawdziwą bombę witamin, minerałów i innych potrzebnych związków.

Za jeden z pierwszych efektów, które przypisuje się spożywaniu wiśni, uznaje się obniżanie poziomu cholesterolu LDL w organizmie, spowalnianie procesu starzenia, przedłużanie sprawności fizycznej i psychicznej oraz wspomaganie zwalczania stanów zapalnych. Te zalety owoce zawdzięczają obecności w swoim miąższu antocyjanów. Związki o właściwościach antyoksydacyjnych wpływają również na proces regeneracji barwnika wzrokowego, co prowadzi do poprawy ostrości widzenia.

W swoim składzie wiśnie zawierają przede wszystkim mnóstwo witamin i minerałów. Zalicza się do nich witaminę C, żelazo, garbniki i pektyny. Dzięki obecności inozytu, znanego jako witamina B8, owoce regulują proces wydalania złego cholesterolu z organizmu, a także zapobiegają procesowi siwienia.

Wiśnie stały się tematem specjalnych badań, które przeprowadzili naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Otrzymane wyniki jednoznacznie potwierdziły wpływ owoców na obniżanie cholesterolu LDL we krwi oraz wykazały dodatkowe właściwości. Okazało się, że kumaryny, które są obecne w wiśniach, działają przeciwobrzękowo, przeciwbólowo i pomagają w dolegliwościach klatki piersiowej. Dodatkowo przypisano im obniżanie krzepliwości krwi, wyrównywanie pracy serca oraz uspokajający i rozkurczowy wpływ na mięśnie gładkie. Kumaryna zapobiega także rozwojowi wirusów i bakterii oraz eliminuje z organizmu pierwotniaki i roztocza.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Zdrowia ostrzega. Czy cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą?
2. Dzisiaj w Biedronce możesz się nieźle obłowić. Podstawowe produkty kupisz za połowę ceny

Opisane właściwości z pewnością zachęcają do częstszego spożywania popularnych owoców. Warto pamiętać, że można dodawać je do posiłków w różnej postaci. Wiśnie można kupić świeże albo mrożone, ponieważ pod wpływem ujemnej temperatury nie tracą one swoich właściwości. Śmiało można zdecydować się także na sok z owoców.

Choć wiśnie są zdrowe, mają jednak pewne wady. Portal przypomina, aby w szczególności uważały na nie osoby cierpiące na owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy, chore na cukrzycę typu II oraz ludzie otyli. Owoce drażnią bowiem przewód pokarmowy i wzmagają apetyt. Z tego względu powinny być podawane wszystkim niejadkom.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niebawem zapadnie kluczowa decyzja dla wielu rodzin. Rząd zapowiedział nowe wytyczne
  2. Pilne, bardzo ważne informacje dla tysięcy matek w całym kraju. Chodzi o dodatkowe pieniądze
  3. Gigantyczna pomyłka Ministerstwa Zdrowia. Raport, który zwala z nóg
  4. Chciała tylko wyciągnąć zabawki swojej córki z wody. Tragiczna śmierć 39-latki
  5. Tragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje 230 osób, z każdym dniem ofiar przybywa
  6. Przełomowa decyzja w Mińsku. Władze Białorusi wreszcie to zrobiły

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł