produkty szkodzące trzustce
fot. unsplash.com/Online Marketing
Autor Natalia Niewczas - 17 Lipca 2020

Produkty, które najbardziej szkodzą naszej trzustce. Lepiej ich unikać

Dieta to sposób naszego odżywiania. Składają się na nią potrawy, które spożywamy, a także wykorzystywane w ich przygotowaniu produkty. Dzięki prawidłowej diecie jesteśmy w stanie pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Analogicznie, niewłaściwie dobrana dieta może skutkować zaburzeniami w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka.

Dieta to nasz codzienny wybór. Najczęściej to my sami decydujemy o tym, czy dbamy o spożywanie zdrowych, pełnowartościowych produktów, czy jemy po prostu to, na co mamy ochotę i nie zagłębiamy się w skład artykułów spożywczych. Tymczasem niewłaściwa, trwale stosowana dieta może szkodzić organom wewnętrznym. To, co jemy i pijemy, ma realny wpływ na budowanie naszego zdrowia.

Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzegaRząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzegaCzytaj dalej

Szkodliwa dieta

Zdrowa dieta często opiera się na dokonywaniu świadomych wyborów związanych z żywieniem. Aby wcielić postanowienie o stosowaniu zdrowej diety w życie, warto wyposażyć się w wiedzę pozwalającą unikać potencjalnych zagrożeń. Istnieją bowiem produkty, które uznaje się za szczególnie szkodliwe, a nawet mogące upośledzać działanie poszczególnych narządów.

Trzustka należy do narządów gruczołowych, a więc organów wyspecjalizowanych w wydzielaniu, na przykład hormonów. Jest niezwykle ważnym narządem biorącym udział w procesie trawienia. Stosując niewłaściwą dietę, możemy zaburzyć jej pracę, a nawet doprowadzić do rozwoju groźnych chorób trzustki.

Jednym z najbardziej szkodliwych dla trzustki produktów jest alkohol. Uwielbiamy spożywać go w towarzystwie, często stanowi niezbędny punkt imprezy noworocznej czy urodzin. Niestety jego nadmierne spożycie może mieć fatalny wpływ na zdrowie. Jak podaje portal medonet.pl, alkohol stanowi jedną z głównych przyczyn zapaleń trzustki. Nie jest to jednak najgorsza wiadomość - ta dotyczy potencjalnego zagrożenia związanego z rozwojem raka. Wyjątkowo trudny do wyleczenia guz często rozwija się właśnie w wyniszczonych przez alkohol organach. Ten typ nowotworu długo nie alarmuje pacjenta żadnymi objawami i posiada wysoką śmiertelność. Chociażby dlatego spożywanie alkoholu warto ograniczyć.

Dzisiaj grzeje: 1. Bliscy żegnali kobietę przed pogrzebem. Nagle zadzwonił jej lekarz, wszyscy pobledli, gdy usłyszeli, co ma do powiedzenia

2. Przy bankomacie możesz się naprawdę mocno zdziwić. Spora zmiana w wypłatach już weszła w życie

Szkodliwe dla trzustki są także artykuły zawierające dużą ilość cukru. Dostarczanie ciału za dużej jego ilości może powodować uszkodzenia i zapalenia trzustki, a tym samym prowadzić do rozwoju choroby cywilizacyjnej, jaką jak cukrzyca. Cukier ukrywa się nie tylko w słodyczach, ale i w produktach śniadaniowych czy napojach (nektarach bądź energetykach).

Tłuste, smażone dania to kolejne z produktów mogących uszkodzić naszą trzustkę. Ze względu na swoją specyfikę potrawy te zmuszają narząd do wytężonej pracy - są bowiem ciężkostrawne. Panierowane, tłuste nuggetsy czy mrożone frytki mogą dodatkowo stanowić źródło niekorzystnych dla ciała tłuszczów, na przykład oleju palmowego, który ma niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające zachowanie kobiety w autobusie. Wszystko się nagrało [wideo]
  2. W tłumie gości na ślubie Jacka Kurskiego niewielu zauważyło ważnego gościa. Nie tylko Danuta Holecka świętowała z b. prezesem TVP;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice

Następny artykuł