Kalafior ma wiele zdrowotnych właściwości i chroni przed groźnymi chorobami
pixabay.com/Couleur
Autor Barbara Bujar - 19 Czerwca 2020

Kalafior zawiera mnóstwo witamin i minerałów. Naukowcy odkryli, że chroni nas przed groźnymi chorobami

Dieta pełni bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Powinna zawierać odpowiednią ilość owoców, ale także warzyw. Składniki te często wykazują wiele zdrowotnych właściwości, które pomagają w zwalczaniu chorób, a czasem nawet przed nimi chronią. Idealnym przykładem takiego warzywa jest kalafior. Spożywany regularnie może zapobiec różnym dolegliwościom, m.in. wrzodom i chorobom nowotworowym. Niestety, nie jest polecany każdemu.

Dieta ma ogromne znaczenie dla zdrowia człowieka. Kalafior to popularne warzywo, które często znajduje zastosowanie w naszej kuchni. Dieta, która zawiera go w swoim składzie, staje się dużo zdrowsza i przynosi wiele pozytywnych zmian w naszym organizmie. Kalafior najczęściej polecany jest do zup oraz zapiekanek. Stanowi także dodatek, który do obiadu podawany jest z bułką tartą.

Warzywo występuje w wielu odmianach. Najbardziej znane jest to z białą główką, które wymaga specjalnych metod przechowywania. Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, kalafior po zakupie powinien zostać umieszczony w lodówce. Najlepiej położyć go łodygą do góry. Zapobiegnie to zbieraniu się wilgoci i szybkiemu psuciu. Kalafior powinien zostać zjedzony w ciągu 5 dni od zakupu.

Pierwsze objawy Alzheimera. Pojawiają się znacznie wcześniej, niż sądzi wieluPierwsze objawy Alzheimera. Pojawiają się znacznie wcześniej, niż sądzi wieluCzytaj dalej

Dieta wzbogacona o kalafior przynosi wiele zdrowotnych korzyści

Kalafior to warzywo o bardzo bogatym składzie. Zawiera wiele witamin, m.in. C, A, E, K oraz witaminy z grupy B. Dodatkowo jest źródłem żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu i cynku. Mieści w sobie także kwas foliowy. Dzięki swojej zawartości wspiera organizm człowieka w walce z chorobami. Przed niektórymi tworzy nawet barierę ochronną.

Naukowcy, którzy postanowili opisać zdrowotne właściwości kalafiora, zauważyli jego potencjał w ochronie przed nowotworami. Badacze z Ameryki Północnej i Kanady na łamach pisma "Journal of the National Cancer Institute" poinformowali o tym, że spożywanie kalafiora ogranicza ryzyko zachorowania na raka prostaty. Natomiast eksperci z Uniwersytetu Stanu Teksas za pośrednictwem "International Journal of Cancer" dodali, że warzywo doskonale chroni przed rakiem pęcherza. Zasługę tę kalafior zawdzięcza obecności przeciwutleniaczy.

To nie koniec zdrowotnych właściwości kalafiora. Okazuje się, że izotiocyjany, które wchodzą w jego skład, charakteryzują się zdolnościami bakteriostatycznymi. Z tego względu jego spożywanie zaleca się wszystkim osobom, które na co dzień zmagają się z wrzodami lub innymi problemami układu pokarmowego. Kalafior polecany jest także osobom cierpiącym z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz cukrzycy. Warzywo posiada niski indeks glikemiczny.

Dzisiaj grzeje: 1. Kamil Durczok prosi o wsparcie. Stan zdrowia dziennikarza uległ nagłemu pogorszeniu

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

Kalafior niestety nie zawsze pomaga. Jest warzywem ciężkostrawnym, co nie kwalifikuje go do składu warzyw podawanych na kolację. Dodatkowo zjedzony w nadmiarze może powodować uciążliwe gazy. W dużej ilości nie powinny sięgać po niego także osoby, które zmagają się z problemami tarczycy. Kalafior może bowiem powodować objawy niedoczynności tarczycy. Chorzy powinni więc sięgać po niego w małych ilościach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. 1 lipca będzie przełomową datą. Zapadła decyzja, wielu przeżyje potężne rozczarowanie
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Kolejna kuriozalna manipulacja TVP Info. Stwierdzenie, jakie padło w jednym z artykułów zwala z nóg, chodzi o Rafała Trzaskowskiego

Następny artykuł