Dieta, w której jemy tylko zupy
fot. wikipedia.org/Bill Branson, National Cancer Institute
Autor Karol Zaborowski - 20 Grudnia 2019

Dieta, na której schudniemy 9 kilogramów w tydzień. Eksperci komentują

Zdrowa dieta zapewnia nam odpowiednią masę ciała, ponieważ dostarczamy naszemu organizmowi taką ilość kalorii, aby nie musiał magazynować energii w postaci tkanki tłuszczowej. Jednak w internecie można znaleźć wiele tak zwanych "diet cud", dzięki którym mamy schudnąć nawet 9 kilogramów w zaledwie tydzień.

Dieta powinna zawierać nie tylko odpowiednią ilość kalorii, ale również niezbędna dla naszego organizmu minerały oraz witaminy. Niestety wiele tak zwanych diet cud polega na niezwykle rygorystycznym określaniu tego, co możemy, a czego nie możemy jeść i eliminacji nawet tych podstawowych składników odżywczych. W ostatnim czasie szczególnie głośno mówi się o soupingu, czyli diecie, w której jemy jedynie zupy.

Jej założenia są niezwykle proste, otóż przez tydzień jemy jedynie zupy, które składają się głównie z warzyw i owoców. Oczywiście można dodawać przyprawy dla smaku, ale zapomnieć musimy o makaronie, czy ryżu, a nawet mięsie. W ten sposób dostarczamy naszemu organizmowi zaledwie tysiąc kalorii w ciągu dnia, a po zaledwie tygodniu nasza waga ma spaść o 9 kilogramów.

Toksyczne bombki choinkowe. Producenci ukrywają prawdęToksyczne bombki choinkowe. Producenci ukrywają prawdęCzytaj dalej

Dieta składająca się tylko z zup

Raczej nie trzeba zaznaczać, że taka dieta nie może być stosowana dłużej, ponieważ niestety nie dostarcza nam wszystkich niezbędnych elementów. Mimo to jej zwolennicy zachwalają ją, jako najskuteczniejszy sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. Nie ulega wątpliwości, że przyswajając tak małą ilość kalorii, nasza waga spadnie, ale niestety bardzo szybko wróci do normy, gdy tylko wrócimy do normalnego jedzenia.

- Każda dieta polegająca na stosowaniu przez określony czas dużych restrykcji żywieniowych jest na dłuższą metę nieskuteczna. Jedzenie samych zup z pewnością spowoduje spadek masy ciała, ale na krótko. Niedługo potem kilogramy wrócą i to z nadwyżką. Dieta, w której ucięto zbyt dużo kalorii, powoduje w późniejszym czasie wilczy apetyt i szybsze przybieranie na wadze nawet wtedy, gdy jemy to samo co zawsze - mówi dietetyk Emilia Kołodziejska, cytowana przez portal onet.pl.

Kolejny problem stanowi fakt, że przy tak gwałtownej utracie wagi, nasza skóra zacznie po prostu zwisać i pojawią się zmarszczki. Według zaleceń powinniśmy tracić około 1 kilogram na tydzień. Co więcej, brak białka w diecie i duży deficyt kaloryczny sprawi, że nie tylko nasz tłuszcz zacznie znikać, ale również mięśnie, przez co zmniejszy się ich objętość oraz siła.

Mogą też się pojawić problemy ze strony układu pokarmowego, zwłaszcza u osób, które do tej pory nie jadły zbyt dużo warzyw. Przez to bilans zysków i strat w przypadku diety opartej na zupach raczej przemawia na jej niekorzyść. Niestety wciąż nie brakuje osób, którym bardziej zależy na utracie kilogramów niż własnym zdrowiu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nastolatka nagle trafiła do szpitala. Urodziła, ale to nie było dziecko
  2. Nagłaśniamy: Skandal w częstochowskim salonie dla psów. Fryzjer musi odpowiedzieć za swoje zachowanie
  3. Smutne informacje. Katarzyna Dowbor nieuleczalnie chora
  4. Przestrzegał zasad zdrowego trybu życia. Zmarł zaledwie 20 dni po postawieniu diagnozy
  5. Nieoczywiste objawy świadczące o zbyt wysokim cholesterolu. Wystarczy przyjrzeć się swoim oczom
  6. Ostatecznie przegrał walkę z chorobą. Rodzina przekazała smutne wieści, nie żyje Bogdan Bujak

Następny artykuł