Element diety, który zmniejsza ryzyko cukrzycy i nadciśnienia. Warto włączyć go do jadłospisu

dieta ryzyko
unsplash.com/Jamie Brown
Autor Natalia Niewczas22.11.2020

Naukowe badanie opisane na łamach “BMJ Open Diabetes Research & Care” pozwala przypuszczać, że włączenie do diety nabiału zmniejsza ryzyko niebezpiecznych chorób. Chodzi w tym przypadku o cukrzycę i nadciśnienie tętnicze. Uczeni sądzą, że na pozytywny efekt wpłynie spożywanie co najmniej dwóch porcji nabiału dziennie.

Zdrowa dieta to przede wszystkim ta, która jest zróżnicowana i zaspokaja zapotrzebowanie na niezbędne składniki mineralne. Dieta ma niebagatelne znaczenie dla profilaktyki zdrowia - może chronić przed rozmaitymi chorobami. Dodanie do diety dodatkowej porcji nabiału wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.

Szpital wrzucił do sieci porażające nagranie. Jak wygląda pandemiczna rzeczywistość?Szpital wrzucił do sieci porażające nagranie. Jak wygląda pandemiczna rzeczywistość?Czytaj dalej

Odpowiednia dieta minimalizuje ryzyko wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia chorób

Badanie opublikowane w “BMJ Open Diabetes Research & Care” wykazuje związek diety z ryzykiem zachorowania na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze. Autorzy publikacji przypominają, że nie jest to jedyna naukowa analiza, która wykazywała podobną zależność - wcześniejsze koncentrowały się jednak wyłącznie na Ameryce Północnej oraz Europie.

Jak podaje portal twojezdrowie.rmf24.pl, dalsze badania miały na celu sprawdzenie tego, czy owa zależność występuje również w pozostałych częściach globu. By się o tym przekonać, naukowcy skorzystali z bazy medycznych danych, jakie zostały zebrane w ramach projektu “Prospective Urban Rural Epidemiology (PURE)”.

Baza zawierała dane dotyczące diety 150 tys. osób będących w wieku od 35 do 70 lat. Osoby te pochodziły z 21 różnych krajów świata, w tym z Argentyny, Brazylii, Chile czy Tanzanii. Wśród grupy badanych znaleźli się także pacjenci z Polski.

Ilość spożywanego przez uczestników badania nabiału oceniano za pomocą specjalnych kwestionariuszy. Uwzględniano czas ostatnich 12 miesięcy.

Naukowcy zbierali dane dotyczące spożycia jogurtów, mleka, napojów jogurtowych, serów oraz dań sporządzonych z produktów mlecznych. Wszystkie te składniki diety sklasyfikowano jako pełnotłuste lub jako produkty o obniżonej zawartości tłuszczu.

Warto zaznaczyć, iż ze względu na różniące się preferencje spożycia masła i śmietany w poszczególnych krajach, produkty te oceniono osobno. W niektórych państwach nie są one bowiem powszechne.

- Analiza wykazała, że nabiał ogółem oraz nabiał pełnotłusty - ale nie niskotłuszczowy - był związany z rzadszym występowaniem większości czynników zespołu metabolicznego, przy czym wielkość tej zależności była największa w krajach o zwyczajowo niskim spożyciu mleka - przekazuje portal twojezdrowie.rmf24.pl.

Dzisiaj grzeje: 1.Pojawiają się, gdy spożywamy zbyt wiele cukru. Objawy, których lekceważenie może skończyć się bardzo źle
2.Lekarz ujawnił, co wyrabia się w szpitalu na Narodowym, wstydzi się sam za siebie. "Wyszydzają nas", kuriozalne sytuacje
3.Nietypowy objaw raka piersi. Wystarczy przyjrzeć się swoim dłoniom

Obrazy Pacjenci.pl"Nie wyrzucajcie pacjentów z łóżek!" Jurek Owsiak apeluje i zwraca uwagę na poważny problemCzytaj dalej


Zespół metaboliczny to zbiór czynników, które w znacznym stopniu zwiększają ryzyko zachorowania na takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Dalsze analizy pozwoliły powiązać bogatą w nabiał dietę z obniżonym ryzykiem występowania powyższych chorób.

Co najmniej 2 porcje nabiału dziennie łączyły się z zaniżeniem ryzyka zespołu metabolicznego o ok. 11%. Jednocześnie 3 porcje nabiału w codziennej diecie zmniejszały ryzyko nawet o 14%.

Objawy zakwaszenia organizmu. Lepiej ich nie lekceważyć, gdyż może prowadzić do bardzo groźnych powikłańObjawy zakwaszenia organizmu. Lepiej ich nie lekceważyć, gdyż może prowadzić do bardzo groźnych powikłańCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Rozpaczliwy apel do premiera i rządu. Zakopane może się nie pozbierać, chce zmiany decyzji
  2. Na jego dom spadł meteoryt. Dziś jest milionerem, niezwykła historia
  3. Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. "Przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić"
  4. Gdy zbliża się zawał, organizm wysyła nam sygnały alarmowe. Każdy powinien je znać, gdyż mogą uratować życie
  5. Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
  6. Do sieci wyciekło wstrząsające nagranie starcia kobiety z policją. Nie mogli zapanować nad psem, stało się najgorsze
  7. Nagranie z windy mrozi krew w żyłach. Szpital nie chciał przyjąć kobiety, jak tylko weszła do środka, zaczęło się najgorsze

a

Następny artykuł