Dieta zupowa, wady i zalety
fot. pixabay.com/happyveganfit
Autor Karol Zaborowski - 25 Października 2019

Nowa dieta cud. Czy faktycznie działa?

Dieta wielu osobom kojarzy się ze wmuszaniem w siebie niesmacznych posiłków, które mają sprawić, że stracimy na wadze. Naprzeciw osobom, które mają dosyć tradycyjnych diet, wychodzi internet, w którym co jakiś czas pojawiają się informacje o kolejnej diecie cud.

Dieta na odchudzanie może przyjmować różne formy, a w internecie znajdziemy całą masę gotowych porad odnośnie do tego, jak szybko stracić nadmiar kilogramów. Wiele z tak zwanych “diet cud” obiecuje nam, że w bardzo krótkim czasie stracić możemy naprawdę pokaźną ilość zgromadzonego tłuszczu. W tym wypadku nawet 9 kilogramów w ciągu zaledwie tygodnia.

W internecie króluje teraz kolejna dieta, która ma sprawić, że wszyscy będziemy się cieszyć płaskim brzuchem. Jej założenia są całkiem proste, ponieważ polega ona na jedzeniu wyłącznie zup. Oczywiście bez makaronu, mięsa oraz ryżu. Jednak, czy faktycznie taka dieta będzie dla naszego organizmu zdrowa?

Witolda Pyrkosza kochały miliony. Zabiła go choroba, którą miało lub będzie mieć większość PolakówWitolda Pyrkosza kochały miliony. Zabiła go choroba, którą miało lub będzie mieć większość PolakówCzytaj dalej

Czy dieta zupowa ma sens?

Dieta zupowa to ostatni hit, jeżeli chodzi o szybką utratę tkanki tłuszczowej. Jej zwolennicy przekonują, że jest skuteczna, a posiłki nie stanowić będą nikomu stanowić problemu w przygotowaniu. Poza tym chyba każdy z nas lubi raz na jakiś czas zjeść talerz pożywnej zupy.

Brzmi to, jak metoda, którą musi być skuteczna, chociaż wśród dietetyków już teraz słychać pierwsze słowa krytyki. Dotyczą one przede wszystkim zbyt szybkiej utraty masy ciała, która wbrew oczekiwaniom wcale nie jest dla nas taka dobra. Wszystko dlatego, że diety zupowej nie powinno się stosować dłużej niż tydzień, a jeżeli po tym czasie wrócimy do normalnego jedzenia to czeka nas efekt yo-yo.

- Każda dieta polegająca na stosowaniu przez określony czas dużych restrykcji żywieniowych jest na dłuższą metę nieskuteczna. Jedzenie samych zup z pewnością spowoduje spadek masy ciała, ale na krótko. Niedługo potem kilogramy wrócą i to z nadwyżką. Dieta, w której ucięto zbyt dużo kalorii, powoduje w późniejszym czasie wilczy apetyt i szybsze przybieranie na wadze nawet wtedy, gdy jemy to samo co zawsze - mówi dietetyk Emilia Kołodziejska w rozmowie z portalem Onet.pl.

Dodatkowo nasze samopoczucie wcale nie musi się polepszyć. Jak podaje portal Onet.pl, po tak nagłym przejściu na zupy, w których przeważają warzywa oraz owoce, u osoby nieprzyzwyczajonej do takich produktów mogą pojawić się sensacje żołądkowe w postaci biegunek. Co więcej, przez znaczące obcięcie w diecie źródeł białka oraz węglowodanów, do naszego organizmu mogą nie trafiać wszystkie najważniejsze składniki.

Specjaliści ostrzegają również, że na skutek niskiej podaży białka oraz kaloryczności w diecie zupowej, może pojawić się u nas spadek masy mięśniowej. Oznacza to nic innego, że nasz organizm zacznie trawić sam siebie. Nie da się ukryć, że tego typu diety mogą dać bardzo szybkie i spektakularne efekty, jednak trzeba się zastanowić, czy jest to gra warta świeczki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejki do lekarzy jeszcze nigdy nie były tak długie. Niechlubny rekord polskiej służby zdrowia
  2. Prawie wszyscy rodzice popełniają ten błąd. Często nie zdają sobie sprawy ze skutków ubocznych
  3. Trzy partie leku wycofane z obrotu. Decyzja z rygorem natychmiastowej wykonalności

Następny artykuł