Zalety diety trzustkowej
unsplash.com/Brooke Lark
Autor Barbara Bujar - 28 Czerwca 2020

Zalety diety trzustkowej. Kto powinien się na nią zdecydować?

Dieta jest rozwiązaniem na wiele dolegliwości zdrowotnych. Osobom, które zmagają się z problemami trzustki, zaleca się, by była ona lekkostrawna i zawierała jak najmniej tłustych pokarmów. Stosowanie diety trzustkowej jest bardzo istotną częścią leczenia chorego narządu. Zawiera ona jednak sporo ograniczeń. Korzystając z takiego sposobu żywienia, warto wiedzieć, jakich składników najlepiej użyć do sporządzenia swojego jadłospisu.

Dieta ma ogromne znaczenie dla zdrowia.Trzustka to bardzo ważny narząd w organizmie człowieka. Odpowiada za wiele najważniejszych funkcji, a jej głównym zadaniem jest wytwarzanie enzymów, które są niezbędne w procesie trawienia pokarmów oraz produkowanie hormonów regulujących poziom glukozy we krwi. Trzustka niestety nie zawsze funkcjonuje prawidłowo.

Zdarza się, że w organizmie dochodzi do jej przewlekłego lub ostrego zapalenia. W obu przypadkach konieczne jest specjalne leczenie. Jednym elementów terapii postaci przewlekłej jest odpowiednia dieta, do której chory bezsprzecznie powinien się stosować. W przypadku postaci ostrej czasowo ogranicza się, a czasem nawet zakazuje doustnego przyjmowania pokarmów.

Wstrząsające wyznanie pielęgniarki z DPS-u. Wstrząsające wyznanie pielęgniarki z DPS-u. "Potraktowano mnie jak żołnierza, który dostał rozkaz i musiał go wypełnić"Czytaj dalej

Dieta trzustkowa ma swoje zalety. Powinni o niej pamiętać wszystkie osoby zmagające się z problemem narządu

Jak informuje medme.pl, dieta trzustkowa jest niezwykle lekkostrawna, pozbawiona tłustych pokarmów oraz błonnika pokarmowego. Wnosi do życia chorego wiele ograniczeń, ale zawiera też mnóstwo zalet. Przede wszystkim odciąża pracę chorego narządu. Stosując taki sposób żywienia, należy wiedzieć, jakich składników najlepiej używać, a jakich unikać.

Z uwagi na fakt, ze dieta trzustkowa oparta jest na lekkostrawnych posiłkach, powinna zawierać produkty oczyszczone. Portal radzi, aby pieczywo ciemne zamienić na jasne, a do swojego jadłospisu dodatkowo włączyć drobne kasze i biały ryż. Osobom zmagającym się z dolegliwością trzustki szczególnie mocno poleca się warzywa i owoce. Niestety, dieta przewiduje tylko niektóre z nich. Zaliczają się do niej takie warzywa jak: ziemniaki, pomidory, marchew, zielona sałata oraz natka pietruszki. Owoce dają choremu większy wybór. Spożywając zarówno warzywa, jak i owoce należy pamiętać o pozbyciu się wszelkich pestek i skórek.

Osoby z chorą trzustką powinny unikać tłustych potraw i pojedynczych produktów. Z tego powodu powinny wybierać możliwie najchudsze opcje, np. podczas kupowania mleka lub mięsa. Tak samo jak tłustych posiłków, dieta trzustkowa nie przewiduje również ostrych przypraw, alkoholu, nadmiaru słodyczy i zbyt dużej ilości kapusty kiszonej.

Opisywana dieta to jednak nie tylko ograniczenia. Przygotowywanie posiłków zgodnie z jej zaleceniami wchodzi w krew, a wykonane dania okazują się być naprawdę smaczne. Korzystając z jej przepisów należy pamiętać o tym, aby posiłki były spożywane regularnie, a smażenie zostało zamienione na gotowanie, duszenie lub pieczenie w folii.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy niewydolności serca. Niebezpieczna choroba, którą ma już ponad milion Polaków

2. Zostały tylko 4 dni na dopełnienie obowiązku. ZUS ostrzega, inaczej nie będzie można skorzystać ze zwolnienia

Dieta trzustkowa wymaga skrupulatności i odpowiedzialności. Stosować należy ją tak długo, ile będzie wymagał tego stan zdrowotny narządu. Można jednak bawić się jej przepisami i codziennie tworzyć coraz to nowsze propozycje posiłków. Osoby z chorą trzustką mogą postawić na jogurt z pomarańczą i płatkami owsianymi albo podać do stołu pieczonego w pergaminie dorsza z ziemniakami i gotowaną marchewką.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziwne zachowanie motorniczego tramwaju. Zaniepokojony pasażer wysłał nam nagranie
  2. Wszystko się nagrało. Ludzie nie wytrzymali i zatrzymali homofobiczną ciężarówkę za mowę nienawiści wobec LGBT i szerzenie dezinformacji, interwencja policji
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Anna Lewandowska pokazała swój samochód. To wart fortunę postrach szos (FOTO)

Następny artykuł