Siedem chorób, które można wyczytać z dłoni. Mówią wiele o naszym stanie zdrowia

dłonie objawy
pixabay.com/ponce_photography
Autor Natalia Niewczas19.11.2020

Stan i ogólny wygląd dłoni pacjenta może stanowić niezwykle ważną medyczną wskazówkę. W niektórych przypadkach nieprawidłowości świadczą bowiem o zagrażającej zdrowiu chorobie. Szczegóły, na które warto zwrócić uwagę, to między innymi kondycja skóry na dłoniach ich drżenie bądź nadmierna potliwość.

Mówi się, że dłonie są wizytówką człowieka. Nie każdy wie jednak o tym, że mogą być również poszlaką świadczącą o obecności zagrażającej zdrowiu choroby. Nieprawidłowości w wyglądzie skóry dłoni oraz paznokci to szczegóły, które nie powinny umykać uwadze pacjenta. W niektórych przypadkach ich zły stan wskazuje na anemię.

Kiedy skończy się pandemia ? Znany immunolog podał konkretną datęKiedy skończy się pandemia ? Znany immunolog podał konkretną datęCzytaj dalej

Dłonie to również wizytówka zdrowia człowieka

Sucha i szorstka skóra na dłoniach niekiedy towarzyszy anemii. Podejrzewając to zaburzenie krwi, warto zwrócić również uwagę na stan paznokci.

Jak podaje portal medonet.pl, anemia wpłynie nie tylko na suchość skóry dłoni, ale i estetykę paznokci pacjenta. U osób z anemią mogą pojawiać się bowiem charakterystyczne podłużne prążki z rowkami - paznokcie są także kruche i łamliwe.

Dłonie, które nadmiernie się pocą i są wilgotne, mogą wskazywać na problem z prawidłową pracą tarczycy. Przy nadczynności tego narządu przemiana materii bywa przyspieszona, co jednocześnie wpływa na wzmożone wydzielanie ciepła, a tym samym powoduje nadmierną potliwość.

Drżenie dłoni stanowi jeden z najpopularniejszych objawów choroby Parkinsona. Gdy dłonie niekontrolowanie “skaczą”, warto skonsultować się z lekarzem. Pod kątem choroby Parkinsona szczególnie niepokojące jest współistnienie drżenia dłoni ze spowolnieniem ruchowym, sztywnością mięśni oraz widocznymi zaburzeniami postawy.

Choroba zwyrodnieniowa stawów również dotyka dłoni pacjenta. Jej pojawienie się może iść w parze ze sztywnością stawów międzypaliczkowych oraz sztywnością stawu kciuka. Dolegliwości potrafią dokuczać pacjentom nawet nocą.

Zaczerwieniona, sucha i łuszcząca się skóra dłoni może być symptomem grzybicy. W tym przypadku charakterystyczne jest uczucie pieczenia towarzyszące widocznym na skórze zmianom oraz pojawienie się białej obwódki wokół pęknięć.

Dzisiaj grzeje: 1.Choroby, które znacznie zwiększają ryzyko śmierci przy COVID-19. Osoby, które je mają, powinny dziś szczególnie uważać
2.Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia, niebezpieczeństwo jest ogromne. Dotyczy ponad 8 mln Polaków
3.Wszyscy zamarli po niespodziewanych słowach szefa WHO. Mówi o pandemii koronawirusa i szczepionce

Wczoraj mówiono, że epidemia zaczyna hamować. Dzisiejsze dane są jednak druzgocąceWczoraj mówiono, że epidemia zaczyna hamować. Dzisiejsze dane są jednak druzgocąceCzytaj dalej

Łuszczyca to kolejna choroba, która może manifestować swą obecność w ciele pacjenta na dłoniach. Pierwsze zmiany o charakterze łuszczycowym zwykle przybierają kształt czerwonawych grudek - są wyraźnie odgraniczone od otaczającej je skóry.

Każdą niepokojącą zmianę występującą na dłoniach warto skonsultować z lekarzem. Szczególnie niepokojące są te, które wyraźnie się nasilają bądź nie ustępują przez dłuższy czas. Warto przypomnieć, iż tylko specjalista będzie w stanie postawić właściwą diagnozę i w razie konieczności, wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jak znacząco zmniejszyć ryzyko udaru? 7 złotych rad, które mogą uratować nam życieJak znacząco zmniejszyć ryzyko udaru? 7 złotych rad, które mogą uratować nam życieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wojskowy śmigłowiec w akcji w Tatrach. Sytuacja była bardzo trudna
  2. Wstrząsające nagranie z Czarnobyla. Mężczyźni mieli tylko 90 sekund na usunięcie odpadów, metoda była porażająca
  3. Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne sceny
  4. 4-latek stracił oboje rodziców. Zabrała ich ta sama choroba
  5. Pielęgniarka wyznała porażającą prawdę. Jakie były ostatnie słowa zarażonych osób, które nie wierzyły w epidemię?
  6. Tak żyje Świerzyński. Własna stadnina, dorożki na każdą okazję i wielki jacht. Wypożyczenie bryczki do ślubu kosztuje krocie
  7. 14-latek udostępnił wpis o Strajku Kobiet. Policja wkrótce zapukała do jego drzwi, konsekwencje porażają

Następny artykuł