Dreszcze: przyczyny
pixabay_Anrita1705
Autor Damian Witoń - 1 Marca 2020

Dreszcze to naturalna reakcja obronna organizmu. Wbrew obiegowej opinii nie zawsze towarzyszy im gorączka

Dreszcze zazwyczaj służą naszemu organizmowi do termoregulacji. Bywa jednak, że towarzyszą różnym chorobą, spośród których wiele jest groźnych dla zdrowia człowieka. Lepiej zatem ich nie lekceważyć.

Dreszcze zazwyczaj kojarzone są z gorączką i rzeczywiście często są z nią powiązane, ponieważ jedną z ich funkcji jest regulowanie temperatury ciała. Jednakże mogą również być wywoływane przez odmienne czynniki. Niektóre z nich są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, dlatego nie należy ich lekceważyć.

Karolina Kowalkiewicz doznała poważnej kontuzji. Nadchodzące dwa tygodnie będą kluczoweKarolina Kowalkiewicz doznała poważnej kontuzji. Nadchodzące dwa tygodnie będą kluczoweCzytaj dalej

Dreszcze mogą ostrzegać nas o groźnej infekcji lub nowotworze

Mimowolne drżenie spowodowane nieskoordynowanymi skurczami drobnych grup mięśniowych potocznie i dla wygody nazywane jest dreszczami. Chociaż przez to, że towarzyszy im zwężenie naczyń krwionośnych, przyczyniają się do odczuwania przez nas zimna, ich główną funkcją jest ogrzanie ciała. Mogą wystąpić na skutek działania czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych. W pierwszym przypadku wywołuje je na przykład przemarznięcie, w drugim możliwa jest gorączka, chociaż istnieją również inne opcje, niektóre bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Bywa, że przyczyna odczuwania dreszczy umiejscowiona jest w psychice człowieka. Mogą one występować w sytuacjach pobudzenia emocjonalnego. Pojawiają się często, kiedy bardzo się czegoś boimy lub jesteśmy czymś podnieceni. Jak podaje portal apteline.pl, towarzyszą również często zaburzeniom lękowym, nerwicy czy depresji.

Dreszcze możliwe są także, gdy nasz organizm jest osłabiony lub stracił swoją odporność. Bywa, że pojawiają się przy menopauzie oraz po zastosowaniu niektórych leków. Jeżeli dreszcze nie powstają na skutek gorączki lub czynników zewnętrznych mogą świadczyć o różnych chorobach. Niektóre z nich są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Lista dolegliwości, którym towarzyszą przechodzące przez nasz organizm ciarki, jest dość długa. Znajdziemy na niej, chociażby hipoglikemię, niedoczynność tarczycy, choroby układu krążenia, anemię, ropień płuc, ostre zapalenie osierdzia, zakażenia układu moczowego, gruźlicę, zapalenie gruczołu krokowego, alergię wywołaną jadem niektórych owadów, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, dnę moczanową, różę, chorobę alkoholową, a nawet nowotwory.

Dzisiaj grzeje: 1. Krzysztof Jackowski twierdzi, że przewidział pojawienie się koronawirusa. Jasnowidz zabrał głos w sprawie epidemii

2. Polacy masowo popełniają największy błąd podczas gotowania rosołu. Właśnie dlatego nie ma idealnego smaku

W przypadku odczuwania dreszczy, których przyczyna powstania nie jest nam znana, należy skonsultować się z lekarzem. Szczególnie zaniepokoić powinny nas te, które nie są związane z przeziębieniem lub przemarznięciem i nie towarzyszy im gorączka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Magda Gessler nie wytrzymała. W rozpaczy po śmierci Królikowskiego apeluje do Polaków o 1 rzecz
  2. Dagmara Kaźmierska jest bardzo szczęśliwa. Plotki o ciąży w „Królowych życia” potwierdziły się
  3. Miód niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. Jak rozpoznać ten prawdziwy?
  4. Na temat wirusa z Wuhan krąży wiele informacji. Niektóre z nich mijają się z prawdą
  5. Tragiczna śmierć 7-latki. Przeszła zabieg powszechny wśród dzieci
  6. Emerycie, sprawdź swój przelew z ZUS. Na twoje konto trafi większe świadczenie

Następny artykuł