Drętwienie kończyn może być zwiastunem poważnej choroby
unsplash.com/Imani Clovis
Autor - 3 Czerwca 2020

Drętwienie rąk i nóg może ostrzegać o poważnej chorobie. Lepiej zwrócić na nie uwagę

Drętwienie kończyn może powstawać w wyniku zarówno błahych problemów, takich jak zbyt długie siedzenie w jednej pozycji, jak i poważnych chorób. Warto dowiedzieć się, co może być przyczyną tej dolegliwości.

Drętwienie kończyn może być zupełnie niegroźnym objawem, bądź zwiastunem poważnej choroby. Ciągłe, częste i wyjątkowo silne drętwienie nie jest stanem normalnym.

Do drętwienia dochodzi zwykle, gdy kończyna znajduje się zbyt długo w jednej pozycji. Zdarza się jednak, że pozornie błahe drętwienie jest objawem poważnej choroby. Gdy dolegliwość ta powtarza się w obrębie tej samej kończyny, długo się utrzymuje lub utrudnia normalne funkcjonowanie, powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego.

Niewydolność serca. Przyczyny, objawy, leczenieNiewydolność serca. Przyczyny, objawy, leczenieCzytaj dalej

Drętwienie kończyn może być zwiastunem poważnej choroby

Częstą przyczyną drętwienia rąk i nóg są niedobory witamin i składników mineralnych. Do większego zużycia witamin i minerałów dochodzi w okresach intensywnego rozwoju, dlatego dorastające dzieci mogą częściej skarżyć się na drętwienie kończyn. Warto zatem zadbać u najmłodszych o stałą podaż niezbędnych składników, takich jak witaminy z grupy B, magnez, wapń i potas.

Za drętwienie kończyn odpowiadają niektóre choroby neurologiczne, m.in. udar mózgu, guz mózgu czy krwotoki wewnątrzczaszkowe. Jednym z charakterystycznych zwiastunów udaru mózgu jest drętwienie prawej ręki, prawej nogi i kącika ust po jednej stronie ciała. Jeśli zaś drętwieniu kończyn towarzyszy odczuwanie dziwnego smaku czy ślinienie się, a także widzenie iskier, objawy te mogą wskazywać na nadejście ataku padaczki.

Jeśli drętwienie kończyn często się powtarza, może być ono objawem problemów z kręgosłupem. Dolegliwość może być spowodowana zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgosłupa, wadą postawy, lub nieodpowiednią postawą ciała w czasie snu i pracy.

Jak podaje zdrowie.radiozet.pl, przyczyną drętwienia bywają także choroby endokrynologiczne. Dwa drętwiejące palce mogą być objawem zwyrodnienia łokcia, cukrzycy, lub efektem terapii lekowej.

Dzisiaj grzeje: 1. Media obiegła smutna wiadomość. Fatalny finał poszukiwań 4-latka

2. Przenigdy nie wyrzucaj szypułek od truskawek. Można je wykorzystać w spektakularny sposób, niesamowity efekt

Siedzący lub stojący tryb życia nie sprzyja przyjmowaniu prawidłowej pozycji, co obciąża kręgosłup. Jeśli do tego dochodzi brak aktywności fizycznej, to pewnym czasie zaczną pojawiać się drętwienia kończyn.

Rozwiązaniem są regularne ćwiczenia fizyczne, ale również nauka właściwego siedzenia przy biurku, robienie częstych przerw oraz rozciąganie się.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutek właścicieli restauracji. Ich biznesy upadły po wizycie Magdy Gessler
  2. Przed operacjami plastycznymi za 167 tys. zł wyglądała pięknie. Zmiana jej wyglądu rozkłada na łopatki
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Wziąłeś 5 tys. zł pożyczki z tarczy antykryzysowej? Nastąpiły zmiany, o których musisz wiedzieć

Następny artykuł