Duszności mogą być objawem wielu groźnych chorób
unsplash_Annie Spratt
Autor Aneta Młodawska - 6 Kwietnia 2020

Coraz więcej osób zmaga się z dusznościami. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z układem oddechowym?

Duszności to objaw, który zależy od wielu współistniejących czynników fizjologicznych, środowiskowych, psychologicznych i społecznych. U zdrowych pacjentów problemy z oddychaniem mogą się pojawiać podczas dużego wysiłku fizycznego, natomiast u chorych występuje nawet przy niewielkim wysiłku lub w sytuacji stresowej. Warto poznać najczęstsze przyczyny problemów z oddychaniem.

Duszności to dolegliwość, która polega na odczuciu braku tchu i trudności w oddychaniu. Uczucie braku powietrza może występować podczas wysiłku lub spoczynku, jednak równie często powstaje w wyniku dolegliwości układu oddechowego, silnego stresu oraz przeżyć emocjonalnych.

Dolegliwość ta zmusza do wkładania większego wysiłku w oddychanie. Należy pamiętać, że nie jest to choroba, a objaw, który zależy od wielu czynników. Duszność mogą wywoływać niektóre schorzenia, zatrucia, otyłość, brak kondycji fizycznej lub stres. W ostatnim czasie obserwuje się ją także w niekótrych przypadkach infekcji koronawirusa, który może wywołać ostrą niewydolność układu oddechowego.

Wielka nadzieja na początek końca epidemii w Hiszpanii. Liczbą zarażonych wyprzedzili Włochy, ale w końcu pojawiły się dobre informacjeWielka nadzieja na początek końca epidemii w Hiszpanii. Liczbą zarażonych wyprzedzili Włochy, ale w końcu pojawiły się dobre informacjeCzytaj dalej

Duszności mogą być objawem wielu groźnych chorób

U osób zdrowych duszność pojawia się najczęściej po intensywnym wysiłku. U chorych zaś objaw ten może występować nawet w stanie spoczynku. Często towarzyszy mu lęk i uczucie niepokoju. Jeśli duszność nie jest wynikiem wysiłku fizycznego, pojawia się często lub nasila się, należy zgłosić się do lekarza. Warto zaobserwować, kiedy pojawiają się problemy z oddychaniem oraz jak duże jest ich nasilenie.

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, najczęstsze przyczyny nagłej duszności to zapalenie płuc, ostre zapalenie oskrzeli, napad astmy oskrzelowej, zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), odma opłucnowa, zatorowość płucna, dostanie się ciała obcego do tchawicy, zaostrzenie niewydolności krążenia oraz zawał serca. Niekiedy dochodzi także do tzw. paniki oddechowej, czyli napadu duszności połączonego z lękiem przed uduszeniem.

Z kolei w przypadku przewlekłej duszności najczęstszymi przyczynami są przewlekła obturacyjna choroba płuc, zwłóknienie płuc i inne śródmiąższowe choroby płuc, niewydolność krążenia, choroby neurologiczne, w tym miastenia i stwardnienie boczne zanikowe. W przypadku astmy, POChP, nadczynności tarczycy, nowotworów oskrzeli czy problemów natury nerwowej, duszność może być powodowana przez zwężenie oskrzeli. Niedokrwistość także może być przyczyną duszności, ponieważ zmniejszenie stężenia hemoglobiny we krwi upośledza dostarczanie tlenu do tkanek.

Dzisiaj grzeje: 1. Czy koronawirus zostanie w Polsce na zawsze? Eksperci zabierają głos"

2. Premier uchylił zakaz handlu obowiązujący od 12 marca. Wspaniała wiadomość dla wielu Polaków

Dusznościom zwykle towarzyszą objawy, takie jak kaszel, świszczący oddech, czy uczucie zalegania czegoś w gardle. W przypadku napadowej duszności pojawiają się zaś ból w klatce piersiowej i krwioplucie. U osób, które skarżą się na problemy z oddychaniem, najczęściej przeprowadza się pulsometrię, gazometrię, a także morfologię krwi i RTG klatki piersiowej. Kolejne badania zależą od podejrzewanej przyczyny duszności. Jeśli dolegliwość utrudnia mówienie, towarzyszy jej krwioplucie, ból w klatce piersiowej lub ból za mostkiem, należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Komisarz z KGP: policja może sprawdzać mieszkania podczas śniadania wielkanocnego. Wystarczy donos sąsiada
  2. Analitycy ujawnili, ilu chorych będziemy mieli w połowie kwietnia. Czeka nas rekordowy przyrost zakażeń wirusem
  3. Zaskakujące rozporządzenie prezydenta kraju ogarniętego epidemią. Wojsko ma strzelać do osób łamiących kwarantannę
  4. Nietypowe objawy COVID-19. Wiele osób nie połączyłoby ich z tą chorobą
  5. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, wcale nie chodzi o temperaturę
  6. Testy na COVID-19 już niedługo każdy będzie mógł zrobić sobie na życzenie? Pod jednym warunkiem

Następny artykuł