Nowy zakaz bardzo niebezpieczny dla dzieci? Już zbierane są podpisy pod petycją do premiera Morawieckiego

Dzieci - petycja o zniesienie zakazu
unsplash.com/Kelly Sikkema
Autor Barbara Bujar02.01.2021

Od poniedziałku 4 stycznia rozpoczną się ferie zimowe dla dzieci z całej Polski. W kraju wciąż obowiązuje jednak zakaz samodzielnego przemieszczania się młodzieży do 16. roku życia. Eksperci z Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” uważają, że obostrzenie mocno odbije się na psychice najmłodszych. W związku z tym zbierają podpisy pod petycją do premiera Mateusza Morawieckiego.

Przebieg tegorocznych ferii zimowych, które dla dzieci z całej Polski rozpoczną się już w najbliższy poniedziałek, będzie wyglądał zupełnie inaczej niż w latach poprzednich. Wszystko za sprawą zniesienia podziału na województwa i sprowadzenia ferii do jednego terminu (więcej TUTAJ).

Dodatkowo wakacje zimowe utrudni kwarantanna narodowa, którą rząd zdecydował się wprowadzić od 28 grudnia do 17 stycznia. Na liście obowiązujących restrykcji znajdują się między innymi zamknięcie stoków narciarskich i wstrzymanie działalności galerii handlowych. Wciąż należy pamiętać także o zakazie samodzielnego przemieszczania się dzieci do 16. roku życia.

Obostrzenia w czasie ferii stanowią niebezpieczeństwo dla dzieci. Eksperci przygotowali petycję

Zakaz wychodzenia z domu bez opieki osoby dorosłej obowiązuje dzieci i młodzież do 16. roku życia. Restrykcja została wprowadzona pod koniec października w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

Zgodnie z obostrzeniem najmłodsi mieszkańcy Polski nie mogą samodzielnie przemieszczać się we wszystkie dni powszednie w godzinach od 8:00 do 16:00. Zasada obowiązywać będzie także w ferie zimowe. Według przedstawicielki Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” Pauli Włodarczyk to może mocno odbić się na zdrowiu dzieci i młodzieży.

Osoby, które go miały, nie powinny szczepić się na COVID-19. Eksperci wskazali nowe przeciwwskazanieOsoby, które go miały, nie powinny szczepić się na COVID-19. Eksperci wskazali nowe przeciwwskazanieCzytaj dalej

Podczas rozmowy dla TVN24 ekspertka zwróciła uwagę na stan psychiczny dzieci, którym odgórnie narzuci się zostanie w domach w czasie ferii zimowych. Jak stwierdziła, takie postępowanie może doprowadzić nie tylko do załamania, ale także do pierwszych objawów depresji u najmłodszych.

- Już tego za dużo. Wszyscy wiemy, jak wpływa na nas to bycie w domu no stop, zwłaszcza w takiej izolacji, która jest nam odgórnie narzucona – mówiła Włodarczyk.

W związku z powyższymi obawami eksperci z Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” przygotowali petycję, która w najbliższym czasie ma trafić do premiera Mateusza Morawieckiego. Obecnie zbierane są pod nią podpisy.

- Koszt tego jest zbyt wysoki, zbyt niebezpieczny w porównaniu do tego, jaki był zamysł rządu – dodała ekspertka.

Przypomnijmy, że o depresji związanej z obostrzeniami mówiono już wcześniej. Wówczas eksperci zwracali uwagę na uczucie wzmożonego osamotnienia, które może być konsekwencją tegorocznych świąt Bożego Narodzenia (więcej TUTAJ).

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł