choroba lokomocyjna u dzieci
fot. https://pixabay.com/ MabelAmber
Autor Natalia Niewczas - 6 Sierpnia 2020

Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną u dzieci? Rady, które mogą uratować naszą podróż

Dzieci uwielbiają wakacje, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy pogoda sprzyja beztroskim zabawom na świeżym powietrzu. Aby jednak dotrzeć do upragnionego miejsca wypoczynku, najpierw trzeba pokonać długą drogę, czy to samochodem, autobusem czy samolotem. Niestety podróż, czasem nawet tą krótką, psują niekiedy wyjątkowo przykre dolegliwości.

Dzieci pomiędzy 2 a 12 rokiem życia często borykają się z uporczywym problemem, do jakich niewątpliwie zaliczamy chorobę lokomocyjną. Wiemy, że mamy do czynienia właśnie z tą dolegliwością, gdy pasażer podróżujący samochodem, promem, samolotem lub każdym innym środkiem transportu cierpi z powodu nudności, zawrotów głowy, a nawet wymiotów. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, dzięki którym możemy zaoszczędzić dziecku, a także nam samym, związanych z chorobą lokomocyjną przykrości.

Kiedy dzieci cierpią z powodu choroby lokomocyjnej

Chociaż choroba lokomocyjna nie dotyczy wyłącznie dzieci, to właśnie one borykają się z jej nieprzyjemnymi skutkami najczęściej. Nazywana inaczej kinetozą, choroba lokomocyjna powstaje w wyniku sprzecznych informacji, jakie otrzymuje mózg pasażera. Choć bodźce odbierane przez zmysły świadczą o tym, że znajduje się on w ruchu, ciało pacjenta pozostaje tak naprawdę nieruchome.

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, objawy choroby lokomocyjnej u dzieci na szczęście da się załagodzić. Jednym ze sprawdzonych sposobów radzenia sobie z problemem jest zadbanie o właściwy komfort dziecka. Przed podróżą warto zachęcić pociechę, by zjadła zdrowy, lekkostrawny posiłek i wypiła szklankę wody mineralnej lub niesłodzonej herbaty. Co ważne, posiłek nie powinien być spożywany tuż przed samym wyjazdem, a odpowiednio wcześniej.

W podróży ważną rolę odegra także odpowiednie przygotowanie samego samochodu. Fotelik powinien być wygodny, a z wnętrza auta najlepiej usunąć źródła wszystkich mocnych zapachów, na przykład odświeżaczy. Pluszowy dziecięcy towarzysz będzie w tym wypadku równie istotny - dziecko w razie potrzeby będzie mogło odnaleźć w zabawce potrzebną otuchę.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów
2. Zakaz seniorów na weselach? Szykują się nowe wytyczne

Bezpieczeństwo i komfort zapewnią pociechom również odpowiednie reakcje kierowcy. Jeżeli mamy taką możliwość, zatrzymajmy pojazd, gdy zaobserwujemy, że mały pasażer zaczyna źle się czuć. Czasem nawet chwila zwykłego spaceru na świeżym powietrzu może wyciszyć związane z chorobą lokomocyjną dolegliwości.

Innym sposobem na poradzenie sobie z chorobą lokomocyjną stanowi podanie dziecku właściwych leków. Ich wybór warto skonsultować uprzednio z lekarzem. Niewłaściwie dobrane leki przeciwlokomocyjne mogą powodować bowiem senność i otępienie, co z kolei przekłada się na złe samopoczucie młodego pasażera.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Młoda kobieta zginęła w wypadku. Na jaw wychodzą nowe fakty
  2. "Wiemy, kto może zastąpić Kingę Rusin w Dzień dobry TVN. Jedno z największych nazwisk?
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. 20-latka wzięła ślub z lalką zombie. Wspólne zdjęcia i wideo wbijają w fotel

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł