dzieci zaszczepione będą mieć miejsce w żłobku, inne niekoniecznie?
Marisa Howenstine
Autor Klaudia Gaicka - 3 Września 2020

Miejsca w żłobkach tylko dla zaszczepionych dzieci? Słowa Ministra Zdrowia wywołały poruszenie wśród rodziców

Dzieci, których rodzice nie będą chcieli ich zaszczepić, mogą nie mieć miejsca w żłobku. Nowy minister zdrowia przyznał, że jest zwolennikiem takiego rozwiązania. Przyrównuje je do opłaty cukrowej. Wielu rodzicom może się to nie spodobać.

Dzieci, tak jak my wszyscy, są ofiarami pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Choć w przeciwieństwie do rodziców starszych maluchów, rodzice najmłodszych nie muszą się martwić wiszącą w powietrzu nauką zdalną, grozi im jednak coś, co może w podobnym stopniu skomplikować życie.

Andrzej Duda zarażony koronawirusem? Niepokojące doniesienia na temat prezydentaAndrzej Duda zarażony koronawirusem? Niepokojące doniesienia na temat prezydentaCzytaj dalej

Dzieci będą musiały być zaszczepione, aby ich rodzice mogli je oddać do żłobka? Minister jest zwolennikiem takiego rozwiązania

Słowa Adama Niedzielskiego nie napawają optymizmem. Jak podaje portal Polsatnews.pl, zdaniem nowego ministra zdrowia profilaktyka jest kluczowa.

- Zarówno jeśli chodzi o profilaktykę miękką, jak i twardą. Jeśli chodzi o tę pierwszą, to kryje się w niej edukacja, kształtowanie postaw, promowanie aktywności, zdrowego trybu życia. W drugim obszarze są m.in. programy zdrowotne. - tłumaczył w wywiadzie dla PAP.

Nowy szef resortu zdrowia podkreśla jednocześnie, że zdaje sobie sprawę z tego, że profilaktyka nie zapewni stu procent bezpieczeństwa od razu.

- Profilaktyka może nie rodzi od razu wielkich rezultatów i nie spowoduje, że z dnia na dzień zmniejszymy populacyjne ryzyko zachorowań, ale w gruncie rzeczy to jest coś, co owocuje w przyszłości kondycją zdrowotną Polaków - mówił.

Jako przykład „twardego narzędzia” podaje opłatę cukrową. Przypominamy, nowa ustawa zobowiązuje przedsiębiorców sprzedających napoje alkoholowe przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia oraz producentów napojów słodzonych i tych z dodatkiem kofeiny czy tauryny do wniesienia dodatkowej opłaty. Rząd chce uregulować jego stosowanie przez producentów żywności i napojów.

- Tutaj pewne zaniechania, jeśli chodzi o dbałość o siebie, stają się kosztem. Taka profilaktyka w narzędziach twardych to m.in. miejsce w żłobkach dla dzieci zaszczepionych - tłumaczył.

Dzisiaj grzeje: 1. Nowy objaw koronawirusa. Pojawia się szczególnie u dzieci
2. Fatalne informacje dot. emerytur Polaków. Nie spodziewamy się tak złego scenariusza odkładając co miesiąc składki

Dziennikarze zapytali ministra, czy popiera ustawowy zapis takiego rozwiązania. Odpowiedział twierdząco.

- Tempo starzenia się naszego społeczeństwa jest duże i w perspektywie dekady możemy stać się społeczeństwem i zaawansowanym wiekowo - bo ta granica się systematycznie przesuwa - i jeśli o profilaktykę nie zadbamy - społeczeństwem schorowanym - powiedział.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: ranna kobieta leży na środku torowiska. Poważny wypadek w centrum, ogromne utrudnienia
  2. Dlaczego TVN zdecydował się je wyemitować? Przykre sceny w Top Model
  3. Rewolucyjna zmiana weszła właśnie w życie. Dotyczy całej Polski
  4. Pacjent czołgał się z bólu. Oburzające oświadczenie szpitala
  5. Lekarze nie wierzyli własnym oczom. Z ciała kobiety wydobyto ponad metrowego węża [WIDEO]
  6. Aż milion Polaków dostanie wielki prezent. Ich oczekiwanie do lekarza znacznie się skróci

Następny artykuł