Dzieci nie powinny mieć dostępu do kosnemtyków dla dorosłych
fot. unsplash.com
Autor Karol Zaborowski - 5 Stycznia 2020

Popularne produkty, przez które co 2 godziny dziecko trafia do szpitala. Wystarczy chwila nieuwagi

Dzieci mają niezwykły talent do wpadania w tarapaty, o czym wie doskonale każdy rodzic. Niestety popularne produkty, które każdy z nas ma w swoim domu, są niezwykle niebezpieczne dla naszych pociech. Niekiedy wystarczy nawet chwila nieuwagi.

Małe dzieci często poznają świat poprzez próbowanie nowych rzeczy, jednak i starsze potrafią zacząć się bawić, czy próbować rzeczy, które do tego absolutnie się nie nadają. Często się mówi, o tym, aby zabezpieczyć przed dziećmi szafki z lekami, ponieważ mogą je pomylić ze słodyczami, co prowadzi często do poważnych zatruć. Jednak są również inne miejsca, które powinny być niedostępne dla maluchów.

Badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazuje, że co dwie godziny do szpitala trafia dziecko, po kontakcie z produktami przeznaczonymi dla dorosłych. Bynajmniej nie chodzi tu o napoje wyskokowe, a kosmetyki.

Edward Dymek był jedną z największych dziecięcych gwiazd PRL. Niestety w dorosłym życiu zmagał się z silnym uzależnieniemEdward Dymek był jedną z największych dziecięcych gwiazd PRL. Niestety w dorosłym życiu zmagał się z silnym uzależnieniemCzytaj dalej

Dzieci w szpitalu z powodu kosmetyków

Trzeba pamiętać, że skóra, jak i cały organizm dziecka jest o wiele delikatniejszy, niż ten osoby dorosłej. Przez to produkty, które nie szkodzą nam, dla maluchów mogą stanowić realne zagrożenie. Dodatkowo wiele kosmetyków ma naprawdę niezwykłe kolory, a niekiedy też ciekawe kształty, przez co dziecko bardzo łatwo może się nimi zainteresować.

Z badań wynika, że najbardziej narażone są dzieci do 5. roku życia. Najczęstszą przyczyną takiej pilnej wizyty w szpitalu jest połknięcie, czy tak naprawdę zatrucie produktami, które do tego się absolutnie nie nadają. Te przypadki stanowią aż 75% badanych przypadków. Pozostałe 25% stanowią kontakt kosmetyków z oczami, poparzenia oraz reakcje alergiczne.

Autorzy badania ostrzegają, że dzieci nie powinny mieć dostępu do kosmetyków przeznaczonych dla osób dorosłych. Prostym sposobem, aby sprawdzić, czy naszemu maluchowi nic niebezpiecznego nie wpadnie w oko, jest przejście się po swoim mieszkaniu na czworaka. Dzięki temu w pewien sposób będziemy mogli spojrzeć na świat oczami dziecka i dostrzec, jakie niebezpieczne przedmioty mogą się znaleźć w jego polu widzenia.

Na szczęście jak podaje portal mamdu.pl, najczęściej tego typu wypadki nie są niebezpieczne dla zdrowia dziecka, co nie oznacza, że nie niosą ze sobą ryzyka. Jeżeli do podobnej sytuacji doszło w naszym domu, to powinniśmy natychmiast udać się do lekarza, ponieważ nie możemy mieć pewności, jak zareaguje organizm naszego dziecka. Dlatego też powinniśmy bardzo uważać na to, gdzie dokładnie trzymamy nasze kremy, lakiery do paznokci, czy też żele pod prysznic lub szampony.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdy wszyscy świętowali Nowy Rok, nikt nie miał pojęcia o tragedii. Nie żyje 21-letnia artystka
  2. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  3. Nie żyje 19-letnia Alicja. Była podopieczną Kliniki Budzik
  4. Karin Stanek kochały miliony. Artystka zmarła przez chorobę, z którą zmagał się każdy z nas
  5. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala
  6. Kiedy zachorował na nowotwór zaczął codziennie jeść popularny produkt. Zadziwił lekarzy, z jego ciałem zaczęły się dziać niesłychane rzeczy

Następny artykuł