Dziecki: olej palmowy w popularnych produktach
fot. needpix.com/Petr Kratochvil
Autor Karol Zaborowski - 6 Października 2019

Masz dziecko? Wiele z ich popularnych przysmaków zawiera rakotwórczy olej

Dzieci same nie mają świadomości tego, jak nasze posiłki wpływają na nasze zdrowie. Z tego też względu to właśnie po stronie rodziców powinno stać racjonalne wybieranie tego, co ich pociecha znajdzie na swoim talerzy. Niestety wiele popularnych wśród dzieci produktów zawiera rakotwórczy olej.

Dzieci często podczas posiłków mogą grymasić, jeżeli na ich talerzach nie pojawią się ulubione dania. Problem ten dotyczy wielu rodziców, którzy w pewnym momencie pozwalają dziecku jeść dosłownie wszystko, na co ma ochotę, byleby tylko cokolwiek zjadło. Niestety przez takie podejście, jak i nieświadome dobieranie jadłospisu, nasze pociechy dostają często produkty, które absolutnie nie nadają się dla nich. Co więcej, nie powinni jeść ich nawet dorośli, ale dziecku o wiele trudniej jest to wytłumaczyć.

Utwardzony olej palmowy znajduje się w wielu produktach, które można znaleźć w naszych sklepach. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, jeżeli nie zajrzymy do składu, co powinno być podstawą przy wybieraniu jedzenia dla siebie i swojej rodziny. Niestety znajdziemy go również w produktach, które wprost uwielbiają dzieci.

Produkty popularne wśród dzieci, które zawierają rakotwórczy olej

Sam olej palmowy nie jest wcale taki straszny, jak można by pomyśleć. W swojej płynnej postaci zawiera wiele witamin i składników odżywczych. Problem pojawia się, kiedy zaczyna być utwardzany. W takiej postaci powinniśmy się starać go unikać, ponieważ może prowadzić do wielu chorób. Co więcej, według EFSA utwardzony olej palmowy jest najbardziej rakotwórczy ze wszystkich olejów roślinnych.

Utwardzony olej palmowy ze względu na swoją niską cenę podbił światowy rynek żywieniowy ze względu na swoją bardzo niską cenę. Niestety wraz z nią idą również szkodliwe skutki jego spożywania. Według badań olej ten przyczynia się do rozwijania się chorób układu krwionośnego, otyłości, a także wykazuje silne działanie rakotwórcze.

Znaleźć go można w wielu produktach takich jak kremy czekoladowe, lody, chleb tostowy, czy też gotowe ciasta do pizzy. Wedle informacji podanych przez portal WP.pl w czasie produkcji jednego z najpopularniejszych na rynku kremów czekoladowych powstają rakotwórcze substancje. Oczywiście producent wszystkiemu zaprzecza.

Jak widać, są to produkty, po które często mogą sięgać nasze dzieci, które nie są świadome, że może im to zaszkodzić, bo dla nich liczy się smak. W takim momencie powinien wkroczyć rodzic, który podczas zakupów dokładnie dobierze dla swojego dziecka odpowiednie produkty.

Następny artykuł