dzieci oddzielane są od matek
unsplash Hollie Santos
Autor Klaudia Gaicka - 8 Października 2020

Chcą obronić noworodki przebywające w polskich szpitalach. Wysłali specjalną petycję do Ministra Zdrowia

Dzieci odbierane matką przeżywają traumę, która może mieć wpływ na ich rozwój. Fundacja Rodzić po Ludzku skierowała specjalny apel do Ministra Zdrowia i innych rządzących. Ty także możesz wesprzeć tę akcję. Warto poznać szczegóły.

Dzieci przebywające w Polskich szpitalach potrzebują wsparcia. Fundacja Rodzić po Ludzku stworzyła petycję, która ma pomóc przy zmniejszeniu stresu chorych noworodków.

Dwa scenariusze końca pandemii. Polski ekspert podaje konkretne datyDwa scenariusze końca pandemii. Polski ekspert podaje konkretne datyCzytaj dalej

Dzieci oddzielane są od zatroskanych matek. Fundacja Rodzić po Ludzku zaapelowała do władz

Organizatorzy akcji zwracają uwagę na duży problem, który dotyczy rozdzielania chorych lub przedwcześnie urodzonych noworodków z ich matkami. Apel skierowany jest do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, lecz również do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Dziecka.

- Każdego dnia w Polsce prawie tysiąc kobiet rodzi swoje dziecko, kilkadziesiąt z tych dzieci rodzi się przedwcześnie lub choruje. Każdy dzień jest tu na wagę złota, aby zminimalizować stres i długofalowe skutki izolacji dziecka od rodzica. - zaczęto tytułem strzępu.

Apel skierowany jest do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, lecz również do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Fundacja zwraca uwagę na to, że noworodek oddzielony od jedynej osoby, jaką zna jeszcze z życia płodowego, przeżywa jedną z największych traum swojego życia.

- Ogromny stres przeżywają także rodzice dzieci. Niezależnie od tego, jak bardzo pomocny jest personel medyczny w szpitalu, nie zastąpi on rodzica. Długotrwałe pozbawienie dziecka kontaktu ze swoim rodzicem/opiekunem może mieć negatywny wpływ na jego rozwój - zaznaczyli.

Dodatkowo także Europejska Karta Praw Dziecka oraz Ustawa o prawach pacjenta gwarantuje rodzicom możliwość całodobowej opieki nad dzieckiem.

- Apelujemy zatem o umożliwienie rodzicom/opiekunom zajmowania się noworodkami przez całą dobę na wszystkich oddziałach szpitalnych - podsumowali.

Organizatorzy podkreślili rolę Ministra jako osoby odpowiedzialnej za konstytucyjnego obowiązku zapewnienia dzieciom szczególnej opieki. Wezwano rządzących do opowiedzenia się po stronie hospitalizowanych noworodków i ich matek.

Dzisiaj grzeje: 1.Sanepid wydał pilne ostrzeżenie. Szkło, pleśń i martwe szkodniki w popularnym produkcie
2.Ikea rozpoczęła sprzedaż nietypowych akcesoriów. Sieć chce, żeby klienci wyglądali stylowo
3.Dorota Gardias opowiedziała o swojej chorobie. Wiemy od kogo się zaraziła

Zachęcamy do zapoznania się z całością petycji, którą stworzyła Fundacja. Akcję możecie znaleźć pod linkiem https://www.petycjeonline.com/wobronienoworodkow

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niestety, zacznie się już jutro. Cała Polska będzie zablokowana, niepokojące informacje
  2. Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia. Niezwykłe odkrycie dotyczące Księżyca
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. Używasz jej do pieczenia? Grozi ci wielkie niebezpieczeństwo, specjaliści biją na alarm

Następny artykuł