Gorączka u dziecka jest jedną z najczęstszych przyczyn, dla których udajemy się do lekarza.
unsplash_ Matteo Fusco
Autor - 8 Maja 2020

Jest najczęstszym powodem trafiania dzieci do lekarza. Dowiedz się, jak sobie z nią radzić

Dzieci nierzadko zmagają się z gorączką. Symptom ten każdorazowo budzi niepokój u rodziców. Z pewnością nie należy go lekceważyć, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z gorączką u najmłodszych dzieci. Warto dowiedzieć się, jak obniżać ją domowymi sposobami oraz co robić, gdy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Dzieci narażone są na kontakt z wieloma wirusami i bakteriami, które mogą wywoływać niepokojące objawy. Gorączka u dziecka jest jednym z najczęściej spotykanych i budzących niepokój rodziców symptomów wystąpienia choroby. Jej najczęstszą przyczyną u małych dzieci są infekcje wirusowe i bakteryjne.

W takich sytuacjach gorączka może być jedynym objawem choroby lub objawem towarzyszącym. Występowanie gorączki, jej wysokość i reakcja na leki przeciwgorączkowe może być dla lekarza wskazówką, która pomoże ustalić przyczyny dolegliwości.

Podczas noszenia maseczki parują Ci okulary? Jest na to prosty sposóbPodczas noszenia maseczki parują Ci okulary? Jest na to prosty sposóbCzytaj dalej

Gorączka u dziecka jest jedną z najczęstszych przyczyn, dla których udajemy się do lekarza

Gorączka u dziecka budzi niepokój rodziców, a dla pediatrów stanowi wyzwanie diagnostyczne. Z punktu widzenia medycyny gorączka jest ważnym, ale nieswoistym objawem chorobowym o bardzo indywidualnym charakterze.

Jak wynika z danych, stanowi ona przyczynę około 70 proc. porad pediatrycznych. Jak podaje portal medonet.pl, u dziecka poniżej 5. r.ż. gorączka wiąże się zazwyczaj z infekcją wirusową lub bakteryjną. Może się również pojawić w przypadku rozwoju chorób zakaźnych, takich jak ospa wietrzna, świnka czy różyczka.

Temperatura dziecka może także wzrosnąć w okresie ząbkowania, po niedawnym szczepieniu lub na skutek przegrzania organizmu. Gorączce często towarzyszą wypieki na twarzy, szkliste oczy, przyśpieszony oddech, rozdrażnienie, dreszcze, niespokojny sen, utrata apetytu, a nawet wymioty.

Jeśli termometr wskazuje ciepłotę ciała w przedziale powyżej 37 do 38˚C, mówimy o stanie podgorączkowym, umiarkowana gorączka mieści się natomiast w granicach od 38 do 39˚C. Z kolei temperatura sięgająca powyżej 39 st. Celsjusza świadczy o wysokiej gorączce. W jej przypadku najlepiej szybko udać się do szpitala.

Stan podgorączkowy często działa korzystnie. Zwiększa bowiem ukrwienie tkanek, a także pobudza do pracy układ odpornościowy. Gdy mamy do czynienia z wyższą temperaturą, która osłabia organizm, należy ją obniżyć.

Gorączkę u dziecka możemy zbić przy pomocy metod tradycyjnych i farmakologicznych. Przykładem tych pierwszych są zimne okłady na czoło, kark i łydki. Można je wykonać z ręcznika lub ściereczki zamoczonej w chłodnej wodzie. Wielu rodziców decyduje się na kąpiel dziecka w wodzie, której temperatura jest niższa o 2 st. C od temperatury ciała.

Możemy również przygotować gorące mleko z miodem i czosnkiem. Chociaż smak mikstury niekoniecznie przypada dzieciom do gustu, to składniki napoju wykazują właściwości przeciwbakteryjne i stymulują do pracy układ immunologiczny.

Dzisiaj grzeje: 1.Krzysztof Jackowski twierdzi, że wie gdzie jest Kacperek. Jasnowidz wskazał konkretne miejsce na mapie

2. Popatrz i natychmiast powiedz co widzisz na obrazku. Odpowiedź ujawnia najbardziej skrywaną prawdę na twój temat

Opiekując się dzieckiem z gorączką, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Dziecko w czasie gorączki powinno przyjmować dużo płynów w mniejszych porcjach, po kilka czy nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. Jeśli dziecko jest jeszcze karmiony piersią, należy regularnie podawać mu pokarm. Ważne są również regularne posiłki.

Gdy gorączkujące dziecko nie ma apetytu, nie należy zmuszać go do jedzenia. Przede wszystkim potrzebuje ono snu i regeneracji. W celu poprawienia samopoczucia gorączkującego dziecka warto wdrożyć leczenie przeciwgorączkowe. U dzieci poniżej 12. roku życia można zastosować paracetamol lub ibuprofen. Oba są skuteczne, bezpieczne i dostępne bez recepty.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowe hitowe kotlety schabowe z farszem podbijają sieć. Już zachwyciły ponad milion Polaków, nie trzeba nawet ziemniaków i surówki
  2. Fryzjerka wykonywała swoje usługi mimo koronawirusa. Trafiła do więzienia
  3. Meghan Markle zmieniła się nie do poznania. Widzowie byli zaskoczeni, gdy zobaczyli twarz żony księcia Harry'ego
  4. Najnowsze ustalenia dotyczące koronawirusa. Dotarł do Europy znacznie wcześniej niż zakładano
  5. Niepokojące wyznania lekarki na temat polskiej służby zdrowia. Rażące niedopatrzenia i procedury, które nie mają sensu
  6. Znana sieciówka sprzedaje markowe maski z jonami srebra. Za 3 sztuki wielokrotnego użytku 14,99 zł

Następny artykuł