W Łodzi urodziły się absolutnie niezwykłe bliźniaki. Taki przypadek zdarza się średnio raz na 20 tysięcy

Dzieci z różnym kolorem skóry
pixabay.com/cartersbebemom
Autor Barbara Bujar10.09.2020

Dzieci, które przyszły na świat w Centrum Medycznym im. dr. L. Rydygiera w Łodzi, zaskoczyły wszystkich. Zdziwienia nie było widać jednak na twarzy ich rodziców. Gdy zobaczyli, że syn i córka różnią się kolorem skóry, od razu znali przyczynę. Wiedzieli, że za jasną karnację dziewczynki najpewniej odpowiedzialna jest choroba genetyczna, z którą rodzina wcześniej miała już do czynienia. W medycynie przypadek tak różnych bliźniąt uznawany jest za niezwykle rzadki.

Dzieci są największą radością dla swoich rodziców. Gdy rodzą się jako bliźnięta, dają rodzinie podwójne szczęście. Wszyscy oczekują, że będą do siebie podobne, a różnic między nimi będzie niewiele. Spodziewa się ich przede wszystkim, kiedy matka ma urodzić chłopca i dziewczynkę. Okazuje się, że nawet w takich przypadkach odmienność bywa jednak czasem bardzo zaskakująca. Dokładnie tak było niespełna rok temu, gdy na świecie powitano Joannę i Jasona. Dzieci różniły się nawet kolorem skóry.

Afera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniuAfera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniuCzytaj dalej

Dzieci z różnym kolorem skóry. Niezwykły przypadek w łódzkim szpitalu

Jak przypomina portal popularne.pl, nadzwyczajny poród miał miejsce 28 października 2019 roku w łódzkim Centrum Medycznym im. dr. L. Rydygiera. Choć urodzone tam bliźnięta już niedługo będą świętować roczek, o ich przypadku mówi się do dziś. Wszystko za sprawą niezwykłego koloru skóry. Chłopiec, któremu dano na imię Jason, ma bowiem ciemną karnację, która odziedziczył po rodzicach pochodzących z Kamerunu. Skóra jego bliźniaczej siostry Joanny jest natomiast jasna. Odpowiada za nią choroba genetyczna.

W przeciwieństwie do wielu osób Feumi Wanji Ornella Diana oraz Minkoumou Noumi Alex Franck nie byli zaskoczeni odmiennością swoich dzieci. Gdy po raz pierwszy zobaczyli syna i córkę od razu znali przyczynę. Okazało się, że w ich rodzinie zdarzyły się już podobne przypadki. Blada skóra charakteryzuje na przykład wujka i dwóch braci kobiety. W ubiegłym roku dołączyła do nich mała Joanna. Podobnie jak mężczyźni dziewczynka jest albinoską. Choć taki przypadek zdarza się bardzo rzadko, ponieważ na całym świecie występuje raz na 20 tysięcy narodzin, lekarze wiedzieli, jak go wytłumaczyć.

- To może dziwić osoby nieznające się na medycynie, ale pod względem genetycznym jest to sytuacja po prostu możliwa - mówił w rozmowie dla Dziennika Łódzkiego dr Janusz Lasota, konsultant oddziału położniczo-ginekologicznego w łódzkim szpitalu.

Dzisiaj grzeje: 1. Poważne zmiany już od 15 września. Lekarze są przerażeni
2.Kaucja za opakowania po napojach sposobem na ekologię i oszczędność. Nowy system nie wymagałby paragonów

Albinizm, który został stwierdzony u Joanny, dużo częściej występuje w Afryce niż w Europie i jest recesywną cechą genetyczną. Wynika z niskiej ilości pigmentu w skórze. Osoby z taką przypadłością oprócz bladej karnacji mają także jasne włosy, a tęczówki ich oczu są czerwone i przebijają przez nie naczynia krwionośne. W związku z tym albinosi muszą uważać na promienie słoneczne. Zbyt długi kontakt z nimi może skutkować poważnymi poparzeniami skóry. Dodatkowo chodzenie bez okularów słonecznych może spowodować ślepotę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polskę obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje Wiesław Borowik
  2. Łzy napływają do oczu. 24 osoby nie żyją, tragiczny początek weekendu za granicą
  3. Smutne informacje. Jerzy Stuhr przerwał milczenie
  4. Użyła sprężyny jako spirali antykoncepcyjnej. Lekarze przecierali oczy ze zdumienia
  5. Najczęściej powtarzane mity dotyczące maseczek. Wiele osób wciąż w nie wierzy
  6. Niewybaczalne błędy podczas pieczenia ciasta drożdżowego. Przez nie ciasto nie rośnie

Następny artykuł