Lekarze biją na alarm. Błyskawicznie rośnie liczba przypadków niebezpiecznej choroby, nie było tylu od lat

dzieci: odra wraca
unsplash Artur Aldyrkhanov
Autor Klaudia Gaicka13.01.2021

Wielu rodziców nie szczepi dzieci przeciwko chorobom zakaźnych. Z tego powodu zachorowalność na odrę wzrasta. W 2019 roku odnotowano rekordowo wysoką ilość zachorowań.

Zdrowie dzieci jest zagrożone. Wszystko przez nieodpowiedzialność rodziców. Jak podaje portal Parenting.pl, w naszym kraju drastycznie maleje liczba dzieci zaszczepionych na choroby zakaźne.

Wielu rodziców nie szczepi dzieci przeciwko chorobom zakaźnych. Zachorowalność na odrę wzrasta

Statystyki są naprawdę niepokojące. Od 2010 do 2018 roku o 5 proc. spadła liczba polskich dzieci zaszczepionych przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Jeszcze 10 lat temu zaszczepionych było 98 proc. dzieci. 2 lata temu już tylko 93 proc. Eksperci z UNICEF Polska są poważnie zaalarmowani.

Zauważają, że ten niebezpieczny trend spadkowy cały czas trwa. Wśród przyczyn naukowcy upatrują się braku zaufania rodziców dzieci do szczepień ochronnych.

Przyznano nagrodę za Przyznano nagrodę za "Biologiczną Bzdurę Roku". Na podium stanęła między innymi Edyta GórniakCzytaj dalej

Wielu z nich obawia się negatywnych skutków ubocznych. Ich zdaniem to podejście może wynikać z wielu niezgodnych z faktami informacji na temat działania medykamentów.

To nie szczepionka zagraża dzieciom, lecz choroby zakaźne, przed którymi medykament ma za zadanie je chronić.

To dzięki szczepieniom udało się w naszym kraju wyeliminować polio, ospę prawdziwą, czy też zmniejszyć ryzyko np. wirusowego zapalenia wątroby typu B lub błonicy.

Szczególne zagrożenie naukowcy dostrzegli w danych dotyczących zachorowań na odrę wśród dzieci. Do roku 2019 choroba ta występowała sporadycznie, jednak w 2020 odnotowano już 1492 przypadki.

To aż czterokrotnie więcej niż w roku 2018. Jeżeli rodzice nie zaczną szczepić dzieci, ta liczba może jeszcze znacząco wzrosnąć, pomimo tego, że liczba urodzeń sukcesywnie spada.

Wzrost zachorowań na odrę dotyczy nie tylko Polski. Również w innych państwach wielu rodziców dało się zmanipulować fake newsami na temat szczepionek.

Od ok. 3 lat liczba potwierdzonych przypadków zachorowania na odrę na świecie wzrasta. W 2019 roku była najwyższa od 23 lat. Choroba dotknęła wtedy 869 770 dzieci z całego świata. Zmarło 207 500 pacjentów.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł