Powrót do szkół tylko w wybranych województwach? Pod uwagę brane są dwa scenariusze, minister zdrowia przekazuje najnowsze informacje

dzieci MZ
unsplash.com/Kelly Sikkema
Autor Natalia Niewczas11.01.2021

Szef resortu zdrowia przekazuje najnowsze informacje w sprawie powrotu dzieci z klas 1-3 do szkół. Jak mówi, możliwe są dwa warianty dalszego postępowania. Podczas gdy jeden z nich uwzględnia przedłużenie obostrzeń i trybu nauki zdalnej, drugi dopuszcza wznowienie edukacji stacjonarnej w dwóch najmniej obciążonych z epidemiologicznego punktu widzenia województwach.

Obecnie powrót dzieci do szkół po feriach stanął pod znakiem zapytania, na szczegółowe zalecenia w tej sprawie czekają rodzice z całej Polski. W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski wyszedł licznym pytaniom naprzeciw. Jak przekazał polityk, ostateczna decyzja będzie podjęta w oparciu o sytuację epidemiologiczną w naszym kraju oraz w zorientowaniu na wydarzenia w sąsiadujących z Polską państwach.

Minister zdrowia przedstawia dwa warianty na powrót dzieci do szkół po feriach

Z informacji opublikowanych w serwisie onet.pl wynika, że rząd bierze pod uwagę szybki powrót do szkolnych ławek dzieci z klas 1-3 po 17 stycznia - nie dotyczy to jednak wszystkich uczniów. Adam Niedzielski przedstawił dwie prawdopodobne opcje na rozwój wydarzeń po feriach.

Minister zdrowia przekazał, że pierwszy ze scenariuszy zakłada przedłużenie aktualnych obostrzeń, a co za tym idzie, kontynuację edukacji zdalnej. Drugi natomiast uwzględnia częściowy powrót dzieci do szkół - w szkolnych salach spotkaliby się uczniowie z dwóch regionów Polski.

- Druga opcja (...) dotyczy ewentualnego uruchomienia nauki w klasach 1-3, ale tylko w tych regionach, które w tej chwili wydają się najmniej obciążone dolegliwością pandemii - takie dwa województwa w tej chwili to jest województwo małopolskie i świętokrzyskie - przekazał polityk.

Nieoficjalne ustalenia w sprawie obostrzeń. Znamy najbardziej prawdopodobny scenariusz, wielu Polaków załamie ręceNieoficjalne ustalenia w sprawie obostrzeń. Znamy najbardziej prawdopodobny scenariusz, wielu Polaków załamie ręceCzytaj dalej

Jednocześnie Adam Niedzielski podkreślał, że ostateczna decyzja w sprawie powrotu dzieci do szkół będzie wymagała rozeznania w sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju oraz innych państwach. Niebagatelne znaczenie ma w tym przypadku dzienna liczba nowych zakażeń.

- Będziemy również brali pod uwagę to, co się dzieje dookoła, bo trudno myśleć, że będziemy zieloną wyspą, w sytuacji, kiedy wszędzie dookoła - w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii szczególnie - dzieją się rzeczy, które wskazują już na uruchomienie trzeciej fali - tłumaczył minister zdrowia.

Powyższe doniesienia wciąż pozostawiają jednak rodziców w niepewności. Pytany o termin ogłoszenia ostatecznej decyzji szef KPRM Michał Dworczyk oznajmił w poniedziałek, że komunikacji w tej sprawie można spodziewać się w najbliższych godzinach.

W poniedziałek 11 stycznia Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 4 622 nowe zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jednocześnie przekazano przykre informacje o śmierci 75 chorych na COVID-19 pacjentów.

W Polsce stale rośnie także liczba ozdrowieńców. Przekroczyła już milion, z infekcji nowym koronawirusem wyleczono już ponad 1,1 mln osób.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł