Lekarze apelują, o wielką ostrożność do rodziców. Chodzi o bezpieczeństwo i zdrowie naszych dzieci

dzieci apel
pixabay.com/thedanw
Autor Natalia Niewczas13.11.2020

Ostatnio aż troje dzieci potrzebowało chirurgicznej interwencji w związku z połknięciem magnesowych kulek. Polski chirurg przypomina, że tak drobne elementy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia naszych pociech. Apeluje do wszystkich rodziców o to, by rozważnie wybierali zabawki dla najmłodszych.

W przypadku dzieci wystarczy chwila nieuwagi, by zwykła zabawa zakończyła się ogromną tragedią. Choć tym razem do niej nie doszło, historia tego młodocianego pacjenta przypomina, że ostrożności nigdy nie za wiele. Lekarze usunęli z jego brzucha aż 50 magnesowych kulek.

Wiceminister Zdrowia przedstawił pilny komunikat. Wyznał co wydarzy się 18 listopadaWiceminister Zdrowia przedstawił pilny komunikat. Wyznał co wydarzy się 18 listopadaCzytaj dalej

Drobne elementy, nawet te przeznaczone do zabawy, mogą zagrażać zdrowiu i życiu dzieci

Aż 50 magnesowych kulek zostało usuniętych z brzucha dziecka, donosi portal rmf24.pl. Kierownik chirurgii dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego przyznaje, że to nie jedyny taki przypadek, z jakim przyszło mu się zetknąć w ostatnim czasie.

- W ostatnim czasie mieliśmy troje dzieci, gdzie potrzebna była interwencja związana z połknięciem bardzo niebezpiecznych kulek magnetycznych - magnesów neodymowych. To jest bardzo specyficzne ciało - przekazał dr hab. n. med. Wojciech Górecki w rozmowie z RMF FM.


Magnesy neodymowe to drobne magnesy wielkości pestki czereśni, wytwarzane z połączenia neodymu, żelaza i boru. Mają nadzwyczajną siłę przyciągania i są w stanie utrzymać ciężar znacznie przewyższający ich masę.

Rozdzielenie magnesów neodymowych gołymi rękami bywa niezwykle trudne. W organizmie dziecka mogą siać prawdziwe spustoszenie, na co zwraca uwagę lekarz.

- Kulki mogą zwierać się wzajemnie przez ściany przewodu pokarmowego, powodować odleżyny, niedrożność, przetoki wewnątrzjelitowe. A to wymaga najczęściej operacji - ostrzega dr Górecki.


Jak przekazuje lekarz, niestety przypadki połknięcia ciała obcego u dzieci zdarzają się bardzo często. Ok. 1% pacjentów wymaga wówczas interwencji chirurgicznej w postaci operacji otwartej, a 20% z nich - zabiegu endoskopowego.

Dzisiaj grzeje: 1.Awaria w elektrowni atomowej na Białorusi. Litwini masowo kupują jod, czy grozi nam drugi Czarnobyl?
2.Nagrano, jak kobieta wrzuca szczeniaka do jeziora. Jej tłumaczenie sprawia, że ręce opadają
3.Wiadomość, na którą czekali Polacy. Premier Morawiecki przekazał ważną decyzję

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polska aktorkaMedia obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polska aktorkaCzytaj dalej

W większości przypadków dzieci nie wykazują jednak niepokojących objawów. Ciało obce jest wówczas wydalane z organizmu w sposób naturalny.

Lekarze apelują o to, by zawsze dobierać dziecięce zabawki adekwatnie do wieku pociechy. Te zawierające drobne, potencjalnie niebezpieczne bądź możliwe do połknięcia elementy, powinny poczekać do momentu, w którym dziecko będzie umiało odpowiednio (i przede wszystkim bezpiecznie) z nich korzystać.

Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowiaPrzez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowiaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rzeka pieniędzy popłynie do Polaków. Można otrzymać nawet 5 tys. zł, pieniędzy nie zabraknie
  2. Pierwsze doniesienia o problemach z Playstation 5. Czy najnowsza konsola Sony będzie wadliwa?
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. Polscy skoczkowie usłyszeli wspaniałą wiadomość. Najnowsza informacja ucieszy wszystkich, chodzi o najbliższy konkurs
  7. Maciej z Warszawy dosłownie szedł jak burza. W Milionerach znów padnie pytanie za milion złotych

Następny artykuł