trująca roślina dla dzieci
fot. https://pixabay.com/ Tyca
Autor Natalia Niewczas - 14 Lipca 2020

Do złudzenia przypomina zwykłą pietruszkę. Szczególnie niebezpieczna dla dzieci

Dzieci są prawdziwymi odkrywcami - często ochoczo zabierają się do eksplorowania otoczenia, zaglądając pod każdy kamyk i krzak. I choć aktywność fizyczna to podstawa zdrowego stylu życia, a tym samym zachowania na długie lata dobrego zdrowia, niestety takie beztroskie, dziecięce poszukiwania mogą skończyć się niepożądanym zatruciem.

Dzieci poznają świat za pomocą zmysłów - bacznie obserwują otoczenie, przysłuchują się nieznanym odgłosom, dotykiem badają fakturę różnych przedmiotów, a także delektują się nowymi doznaniami smakowymi. To właśnie z powodu naturalnej ciekawości dzieci i sposobów na jej zaspokajanie powinniśmy pozostać wyjątkowo czujni, wyjeżdżając z pociechą na wycieczkę za miasto, zabierając ją na wakacje, a nawet podczas wspólnych zabaw w pobliskim parku.

Jerzy Stuhr w szpitalu. Nie jest dobrzeJerzy Stuhr w szpitalu. Nie jest dobrzeCzytaj dalej


Tym dzieci mogą się zatruć

Latem dzieci chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Warto podczas tych pogodnych dni zachować jednak szczególną ostrożność. Kwiaty i rośliny, jakie znajdziemy na zewnątrz, nie tylko na polach lub leśnych łąkach, ale i wśród osiedlowych alejek, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Rośliny te z pozoru wyglądają niewinnie i przyciągają żywym kolorem, podczas gdy w rzeczywistości spożycie niektórych z nich łączy się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Jak podaje portal Parenting.pl, jedną z takich zdradzieckich roślin jest pietrasznik plamisty. Jest znany z potocznej nazwy “psia pietruszka”, którą zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi listków. Czasem określa się go także mianem “świńskiej wszy”. Mimo tych zabawnych określeń roślina jest w istocie wysoce trująca i nie należy ignorować zagrożenia, jakie stwarza.

Pietrasznik plamisty jest toksyczny w zasadzie w całości - każda z tworzących go części zawiera szkodliwe związki chemiczne takie jak cykutyna, a także toksyczne kwasy: masłowy i mrówkowy. Warto zachować wzmożoną ostrożność, chociażby dlatego, że to właśnie latem najbardziej toksyczne są te części pietrasznika plamistego, które znajdują się nad ziemią, będące jednocześnie w zasięgu bawiących się na zewnątrz dzieci.

Dzisiaj grzeje: 1. Fani pogrążyli się w żałobie. Nie żyje legendarny polski aktor

2. Wyniki z Niemiec nie pozostawiają wątpliwości. Polacy mieszkający w Niemczech pewni swojego wyboru

Niepokojące objawy dające się zaobserwować tuż po spożyciu pietrasznika plamistego to między innymi pieczenie w ustach lub problemy z przełykaniem. Inne symptomy mogą pojawić się nieco później. Należy do nich uczucie osłabienia, biegunka, obniżenie temperatury ciała, nadwrażliwość na światło i rozszerzenie źrenic.

Ponieważ zatrucie psią pietruszką może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje, warto zawczasu zwrócić uwagę dziecka na potencjalne zagrożenie i dopilnować, by, choćby przypadkiem, ta trująca roślina nie znalazła się w przyrządzanej przez malucha dla zabawy potrawie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka gwiazda TVN odchodzi z pracy. Nagła decyzja. Co się stało?
  2. Nagle wybuchł protest pod Pałacem Prezydenckim. Awantura, przepychanki, dzieje się teraz;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Nie zdążyli do kliniki i stało się, na parkingu. Niesamowite nagranie podbija internet

Następny artykuł