Lekarze biją na alarm. Bardzo niebezpieczna zabawka dla dzieci

dzieci, zabawka
Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay
Autor Klaudia Gaicka17.11.2020

Rodzice powinni zwracać uwagę na to, jakie zabawki są w rękach ich dzieci. Te historie dobitnie ukazują, jak źle może skończyć się niewinna zabawa, kiedy zabawki nie są odpowiednie dla malca. Jeden z popularnych przedmiotów może okazać się szczególnie groźny.

Eksperci apelują, aby nie kupować tych zabawek dla dzieci. Okazuje się bowiem, że już dla wielu z nich, spotkanie z niepozorną zabawką okazało się prawie śmiertelne. Jako rodzice powinniśmy zawsze zwracać uwagę na to, czym bawi się nasze dziecko. Niestety nawet chwila nieuwagi i nieodpowiednio dobrana zabawka może poważnie zagrozić zdrowiu, a nawet życiu naszego malca.

Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne scenyUwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne scenyCzytaj dalej

Niektóre z zabawek dla dzieci mogą okazać się bardzo niebezpieczne

Jak podaje portal Interia.pl, do rodziców dzieci zaapelował Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie Prokocim. Poprosił, aby zwracali oni uwagę na potencjalne niebezpieczeństwo, które niosą za sobą niektóre z zabawek.

- Zabawki powinny być dostosowane do rozwoju intelektualnego małego dziecka i nie mogą zagrażać zdrowiu i życiu - podkreślił dr hab. n. med. Wojciech Górecki, kierownik chirurgii dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Szczególnie należy uważać w przypadku, kiedy zdecydujemy się obdarować nasze dzieci magnetycznymi kulkami. W ciągu ostatniego miesiąca do wspomnianej placówki trafiła trójka dzieci. Wszystkie z nich połknęły tę samą zabawkę.

Dwoje dzieci wymagało operacji, a z brzucha jednego z nich eksperci wyciągnęli aż 50 magnetycznych kulek. Najprawdopodobniej dziecko połykało je przez ostatnie dni lub nawet tygodnie. Początkowo zapewne nie odczuwało żadnych objawów.

- Połknięcie zdarza się dość często. Nie chodzi tylko o zabawki, ale i o inne przypadkowe przedmioty. Dziecko w pewnym okresie rozwoju wszystko wkłada do buzi - wyjaśnił kierownik chirurgii dziecięcej.

Już jakiś czas temu pisaliśmy o przypadku dziecka, którego jelito wyglądało jak podziurawione sitko. 5-latek z miasta Jinan we wschodniej chińskiej prowincji Shandong trafił na oddział intensywnej terapii. Konieczna była operacja usunięcia aż 33 magnetycznych kulek z jego jelit.

- Zdjęcia wydają się pokazywać magnetyczne koraliki tworzące rodzaj bransoletki, ale tak naprawdę kulki były rozłożone na czterech odcinkach jego jelit. Sklejały się ze sobą, powodując martwicę tkanek i perforacje w jelitach - mówił chirurg dziecięcy, który brał udział w operacji, w rozmowie „Dazhong Daily".

Dzisiaj grzeje: 1.Naukowcy odkryli dlaczego jedni umierają na COVID-19, a inni nie. Opublikowano przełomowe badania
2.Nagły wybuch, na miejsce pilnie wysłano służby. Napływają wiadomości o rannych w polskiej miejscowości
3.Nowe zasady kwarantanny w Polsce. Sanepid rezygnuje

Na święta mogą pojawić się nowe obostrzenia? Minister Zdrowia odpowiadaNa święta mogą pojawić się nowe obostrzenia? Minister Zdrowia odpowiadaCzytaj dalej

Lekarze odkryli w jego brzuchu około 1000 mililitrów ropy. W sumie w jego jelitach znajdowały się 33 magnetyczne kulki i 11 perforacji. Niestety nie obyło się bez usunięcia kawałka naruszonego organu. Eksperci musieli usunąć około 15 centymetrów jelita.

Mamy nadzieję, że rodzice innych dzieci wezmą sobie do serca rady lekarzy i będą bardziej zwracać uwagę na to, czym bawią się ich pociechy. Pamiętajmy, to nie tylko kwestia zdrowia, lecz niekiedy także życia dziecka.

Zapadł w śpiączkę przed pandemią. Gdy go wybudzono, nie mógł uwierzyć w to, co widziZapadł w śpiączkę przed pandemią. Gdy go wybudzono, nie mógł uwierzyć w to, co widziCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd podał bezdyskusyjny termin ferii. Decyzja zapadła. Lokalne władze łapią się za głowy
  2. Ogromne zmiany w Apple. Aktualizacja iPhone'a nie dla każdego
  3. Poważne oskarżenie wobec polskiego rządu. Chodzi o testy na koronawirusa, opozycja domaga się pilnej narady
  4. Szpital sprzedaje respiratory. Dyrektor placówki tłumaczy dlaczego
  5. Zmarł chwilę po narodzinach. Lekarze wyjawili przyczynę zgonu noworodka
  6. Gabriel z "Królowych życia" pochwalił się nowym projektem. Internauci atakują: "Tym razem jakie niewinne zwierzę straciło życie?"
  7. Kim z wykształcenia jest Michał Szpak? Lepiej wstrzymajcie oddech, jego przeszłość skrywa wiele tajemnic

Następny artykuł